Pasaulyje

2021.01.20 15:35

Joe Bidenas pirmąkart į Baltuosius rūmus įžengė kaip inauguruotasis JAV vadovas

atnaujinta 00.10
Rita Miliūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt, LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, ELTA, BNS2021.01.20 15:35

Šiandien Vašingtone inauguruotas JAV prezidentas Joe Bidenas pirmą kartą pravėrė Baltųjų rūmų duris, o visoje šalyje jo garbei vyksta virtualus inauguracijos paradas, kuriame dalyvauja trupės ir atlikėjai iš visų šalies kampelių.

Laikantis griežtų saugumo priemonių kariuomenės orkestrai ir policijos motociklininkai lydėjo prezidento kortežą Pensilvanijos aveniu iki Baltųjų rūmų.

46-uoju JAV prezidentu tapęs J. Bidenas važiavo prezidentiniu limuzinu, pažymėtu 46-u numeriu, apsuptu šešių kaukėtų Slaptosios tarnybos agentų.

Galiausiai J. Bidenas ir jo žmona Jill išlipo ir nuėjo iki Baltųjų rūmų laiptų.

„Atrodo, tarsi grįžčiau namo“, – J. Bidenas, daug laiko leisdavęs Baltuosiuose rūmuose, kai dirbo viceprezidento poste Baracko Obamos administracijoje, pakeliui sakė televizijai „NBC News“.

Netrukus po J. Bideno pergalingos eisenos iki Baltųjų rūmų atkeliavo ir viceprezidentė K. Harris su savo vyru Dougu Emhoffu.

Pats J. Bidenas šią išskirtinę dieną pavadino „nacionalinės vienybės diena“.

„Šiandien mes švenčiame demokratijos triumfą, po rinkimų, kuriuose balsavo rekordinis JAV piliečių skaičius ir kur buvo išgirsta žmonių valia“, – kalbėjo J. Bidenas.

„Mes gyvename iššūkių kupiname laike, kuomet šalį sukaustė pandemija, ekonominė krizė ir rasinė nesantaika, kuri truko daugiau nei 400 metų. Nerimą kelią klimato kaita, ekstremizmas ir vietinis terorizmas, kuris vos prieš keletą dienų nusiaubė Kapitolijų, – visus šiuos iššūkius mes turime įveikti“, – tikino inauguruotasis prezidentas.

Kojala apie JAV ir Europos santykius: problemos su Bideno inauguracija tikrai nedings

Rytų Europos centro direktorius Linas Kojala teigia, kad nauja Joe Bideno era bus sudėtinga, nes jam reikės įveikti įsikerojusią JAV problemą – susiskaldymą.

„Jam bus labai sunku. Jam tai turėtų būti užduotis, kuri galbūt net nebus iki galo įgyvendinta, bet kurią jis bent jau turėtų pradėti įgyvendinti, ir turėtų pradėti spręsti šitą problemą, nes ji buvo iki Trumpo, per Trumpo (vadovavimą – LRT.lt) buvo pagilinta, o dabar Bidenas yra išrinktas turbūt rekordiniu balsų skaičiumi būtent tam, kad pabandytų būti tuo, kuris atsiduria per vidurį. Kaip ir pats ne kartą yra minėjęs, kad nebūtų raudonų valstijų, nebūtų mėlynų valstijų, bet būtų Jungtinės Amerikos Valstijos. Kaip jam tą seksis padaryti, ko gero, ir pamatysime“, – LRT TELEVIZIJAI sakė politologas.

Dienos tema. Kojala: Bideno užduotis – ne tik vienyti šalį, bet ir parodyti, kad ji stovi tvirtai ant abiejų kojų

L. Kojala nurodo, kad J. Bidenui taip pat teks įrodyti savo, kaip lyderio, vaidmenį.

„Vakarų pasaulis tikisi, kad Jungtinės Valstijos imsis lyderystės. <...> J. Bidenui tikrai bus užduotis ne tik vienyti šalį, bet ir parodyti, kad ji stovi tvirtai ant abiejų kojų“, – pabrėžė jis.

Kalbėdamas apie pirmuosius naujojo prezidento veiksmus, politologas sako, kad J. Bidenas koncentruosis į kelias problemas.

„Jau pirmąją dieną jis norės pasiųsti signalą keliomis kryptimis – migracija, kaukės federalinėje nuosavybėje visose valstijose <...>, Paryžiaus klimato kaitos susitarimas, sugrįžimas ten, iš kur pasitraukė D. Trumpas. Tokie žingsniai, kurie savaime galbūt didelių politinių pasekmių ilgalaikėje perspektyvoje neturės, bet parodys kryptį“, – teigė politologas.

L. Kojala teigia, kad nuo šiol JAV santykiai su Kinija bus nuosaikesni. J. Bidenas norės kalbėtis su Pekinu ir nepriims jokių staigių sprendimų. Anot politologo, jis norės „priimti šią valstybę, kuri yra svarbi ekonomiškai, bet kurią labai drąsiai kiekvienas amerikietis galėtų įvardyti ir kaip varžovę ar net priešę“.

Kalbėdamas apie politiką Rusijos klausimu, didelių pokyčių L. Kojala neprognozuoja. „J. Bidenas puikiai supranta, kad šiandien ne viskas yra Jungtinių Valstijų pusėje. Rusijos elgesys yra pirmiausias veiksnys, kuris lemia dvišalius ir apskritai tarptautinius santykius, susijusius su Rusija. Bet matysime tą dvilypumą ta prasme, kad J. Bidenas taip pat norės ir jau per pirmas porą savaičių kalbėtis, pavyzdžiui, dėl branduolinės ginkluotės ribojimų susitarimo pratęsimo. <...> Tad ten sąlyčio taškų gali atsirasti, bet tai nereiškia, kad ribos dėl tos sutarties, to pratęsimo reikš, kad kitose srityse tas santykis ims taisytis ir, pavyzdžiui, JAV ims švelninti sankcijas <...> ar nepriims naujų“, – nurodo L. Kojala.

Politologas sako, kad 46-asis JAV prezidentas bus diplomatiškas ir nuoseklus, tačiau nurodo, kad dėl to savaime JAV ir Europos Sąjungos santykiai nebus „nuostabūs“.

„Jis bus diplomatiškas, todėl, matyt, turėsime daug nuobodžių pareiškimų, kurie nieko nepasakys apie prezidento požiūrį į įvairias geopolitines problemas. <...> Taip pat neturėtume manyti, kad dėl to savaime Jungtinių Valstijų ir Europos santykiai taps nuostabūs <...> ar kažkokių radikalių žingsnių į priekį pamatysime – prekybinių susitarimų, bendros pozicijos Kinijos atžvilgiu. Neskubėčiau taip teigti. <...> Problemos tą pačia dieną su J. Bideno inauguracija tikrai nedings“, – aiškino L. Kojala.

Vašingtone prisiekęs 46-asis JAV prezidentas Joe Bidenas: būsime pasaulio taikos ir saugumo garantas

Joe Bidenas trečiadienį pasiekė savo ilgai trokštą svajonę – oficialiai tapo JAV vadovu. Prieš 34 metus nesėkmingai bandęs atverti Baltųjų rūmų duris, šiandien demokratas į juos įžengia kaip jų šeimininkas. Savo kalboje prisaikdintas JAV vadovas kalbėjo apie toleranciją ir šių dienų JAV iššūkius.

Poste jis pakeitė milijardierių, daug ažiotažo ir prieštaringų vertinimų sulaukusį Donaldą Trumpą, kuris buvo politikos naujokas ir savo sprendimais bei išskirtiniais pasisakymais stebindavo ekspertus ir analitikus.

„Tai yra Amerikos diena, tai demokratijos diena, ta diena, kai mes visi tikimės atsinaujinimo. Amerika nuolat atremdavo iššūkius. Švenčiame ne kandidato, o demokratijos triumfą“, – kalboje priešais Kapitolijų sakė J. Bidenas.

Priesaiką davęs 46-asis JAV prezidentas Joe Bidenas: tai yra Amerikos ir demokratijos diena

„Nesugebėjome įvykdyti taikaus valdžios perdavimo. Mes žinome, kokia valstybe galime ir turime būti. Dėkoju savo pirmtakams iš abiejų didžiųjų JAV partijų ir žinau mūsų Konstitucijos ir tautos stiprybę“, – pridūrė J. Bidenas.

„Mes privalome įveikti negeroves. Kad atkurtume saugumą ir mūsų valstybės dvasią, turime vertinti vienybę“, – sakė naujasis JAV prezidentas.

„Noriu suvienyti Ameriką, sutelkti į kovą prieš pyktį, neapykantą, smurtą ir neviltį. Susitelkę kartu galime nuveikti daug dalykų, galime sukurti geras darbo vietas ir įveikti mirtiną virusą. Galime atkurti vidurinę klasę ir JAV paversti galia, į kurią gali atsiremti kiti“, – savo inauguracijos kalboje tikino J. Bidenas.

„Mūšis yra amžinas, mums anksčiau teko įveikti dideles negandas, bet angelai sargai mus saugojo. Mes galime įgyvendinti savo siekius dabar, pasikliaudami istorija ir vienybe. Vienas kitą galime vertinti oriai ir nebesielgti žeminančiai. Vien kovodami nesukursime taikos, sukursime chaosą“, – Vašingtone sakė 46-asis JAV prezidentas.

„Po smurto Kapitolijuje galiu pažadėti, kad tai daugiau nepasikartos“, – sausio 6 dienos šturmą prisiminė J. Bidenas.

J. Bidenas patikino, kad skirtingų pažiūrų JAV gyventojai turi toleruoti vienas kito nuomonę.

„Negalime susiskaldyti, turime toleruoti visus žmones. Konservatyviai nusiteikę ir liberalai negali kovoti. Turime kalbėtis širdimis ir sielomis bei rodyti pagarbą ir toleranciją“, – tikino naujasis JAV prezidentas.

46-asis JAV prezidentas patikino, kad sieks stiprinti tarptautinius aljansus ir vėl tapti viso pasaulio saugumo garantu.

„Visi kolegos, su kuriais anksčiau dirbau Senate, supranta, kad mus stebi visas pasaulis. Amerika yra išbandoma, bet šis išbandymas mus sutvirtins, mes sutvirtinsime aljansus. Įveiksime šios ir ateinančios dienos iššūkius ir rodysime pavyzdį. Būsime taikos ir saugumo garantas“, – sakė J. Bidenas.

Jis paprašė visų susirinkusiųjų atiduoti duoklę mirusiesiems nuo COVID-19 amerikiečiams: „Mano, kaip prezidento, pirmas veiksmas bus paprašyti jūsų pagerbti tylos minute koronaviruso aukas.“

„Prisidėkime savo darbu ir maldomis prie šios didžios valstybės istorijos. Noriu jums pasakyti, kad prisiekiu savo darbą atlikti tinkamai, ginti demokratiją, JAV Konstituciją. Tegul tai būna istorija, kuri mus ves į priekį. Ryžtingai imkimės šios misijos. Te Dievas laimina Ameriką ir mūsų karius“, – įsimintiną inauguracijos kalbą pabaigė J. Bidenas.

JAV viceprezidentė Kamala Harris oficialiai prisiekė tarnauti šaliai

Išrinktoji JAV viceprezidentė Kamala Harris taip pat oficialiai prisiekė prie šalies Kapitolijaus. Ji tapo pirmąja šalyje juodaode, užimančia tokias aukštas pareigas. Ji prisiekė padedama Aukščiausiojo Teismo teisėjos Sonios Sotomayor.

Atnaujinta 23.51

Naujoji JAV viceprezidentė Kamala Harris atvyko į Senatą, kuriame prisaikdino tris išrinktuosius senatorius iš demokratų: Jonną Ossofą, Raphaelį Warnocką ir Alexą Padillą.

Šis veiksmas labai svarbus, nes taip demokratai užsitikrino Senato kontrolę. Naujuoju JAV Senato daugumos lyderiu turėtų tapti demokratų partijos atstovas Chuckas Shumeris.

Atnaujinta 23.09

Vašingtone prasidėjo Joe Bideno inauguracijos paradas. Jame dalyvauja ir prezidento J. Bideno ir viceprezidentės K. Harris alma mater – Delavero ir Howardo universitetų būgnų trupės, skelbia CNN.

Anksčiau prezidento inauguracijos komitetas paskelbė, kad šis paradas simbolizuoja JAV žmonių „tradicijas, išskirtinumą, šalies herojų reikšmę ir valstybės atsparumą negandoms“.

Vėliau inauguruotas prezidentas iššoko iš automobilio ir pėsčiomis su žmona Jill nukeliavo iki Baltųjų rūmų, ten pirmą kartą pravėrė jų duris kaip legitimus JAV vadovas.

Tokią pačią procedūrą už keliolikos minučių pakartojo ir naujoji JAV viceprezidentė K. Harris.

Atnaujinta 22.13

Po inauguracijos J. Bidenas ir K. Harris Arlingtono nacionalinėse kapinėse padėjo vainiką prie Nežinomo kareivio kapo

Po inauguracijos prezidentas Joe Bidenas ir viceprezidentė Kamala Harris išvyko iš JAV Kapitolijaus į Arlingtono nacionalines kapines šalia Vašingtono padėti vainiko prie Nežinomo kareivio kapo. Per ceremoniją jie tylos minute pagerbė įvairiuose karuose žuvusių JAV karių atminimą, praneša BBC.

Ceremonijoje taip pat dalyvavo buvę prezidentai Billas Clintonas, George’as W. Bushas ir Barackas Obama su žmonomis.

Arlingtono nacionalinėse kapinėse palaidoti amerikiečių kariai, žuvę per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus bei Korėjos ir Vietnamo karus, jų artimieji. Jose amžinojo poilsio taip pat atgulė du prezidentai – Johnas F. Kennedy’is ir Williamas H. Taftas. Kapinėse palaidota daugiau kaip 400 tūkst. vyrų ir moterų.

J. Bidenas trečiadienį buvo inauguruotas 46-uoju JAV prezidentu.

Atnaujinta 21.25

„Twitter“ perdavė JAV prezidento J. Bideno komandai oficialiąsias paskyras

JAV prezidentui Joe Bidenui trečiadienį pradėjus eiti pareigas socialinis tinklas „Twitter“ perdavė jam oficialios Amerikos vadovo paskyros @POTUS valdymą, šis žingsnis jau tampa neatsiejama valdžios perdavimo proceso dalimi.

Dabar J. Bidenas kontroliuos visas oficialias Baltųjų rūmų paskyras. „Twitter“ taip pat aktyvavo naują paskyrą @SecondGentleman (Antrasis [šalies] vyras), skirtą pirmąja JAV viceprezidente moterimi tapusios Kamalos Harris sutuoktiniui Dougui Emhoffui.

Baltųjų rūmų, prezidento, viceprezidentės, pirmosios šalies ponios ir Baltųjų rūmų atstovės spaudai paskyros „dabar gavo savo naujų institucinių vartotojų vardus“, nurodė socialinis tinklas.

Žinutės, paskelbtos šių paskyrų iki J. Bideno prisaikdinimo 46-uoju JAV prezidentu, bus perkeltos į archyvą. Be to, šios paskyros automatiškai neperims sekėjų, prisiregistravusių dirbant J. Bideno pirmtako Donaldo Trumpo administracijai.

D. Trumpas buvo itin aktyvus tinklo „Twitter“ vartotojas, bet paprastai naudodavosi savo asmenine paskyra, kuri dabar yra visam laikui užblokuota dėl smurto kurstymo. Tačiau buvusio lyderio žinutės taip pat buvo skelbiamos per oficialias paskyras, susietas su JAV prezidento postu.

„Nėra laiko, kurį būtų galima švaistyti sprendžiant mūsų patiriamas krizes“, – J. Bidenas parašė savo pirmojoje žinutėje, paskelbtoje per @POTUS paskyrą.

„Štai kodėl šiandien vykstu į Ovalųjį kabinetą, kad iškart imčiausi darbo, užtikrindamas drąsius veiksmus ir nedelsiamą pagalbą Amerikos šeimoms“, – pridūrė jis.

Savo pirmoje žinutėje, paskelbtoje per paskyrą @VP, K. Harris rašė: „Pasiruošusi tarnauti.“

Na, o paskyroje @SecondGentleman D. Emhoffas save apibūdino kaip „išdidų sutuoktinį“.

J. Bideno komandai taip pat buvo perduotos oficialios paskyros @WhiteHouse (Baltųjų rūmų), @PressSec (atstovės spaudai) ir @FLOTUS (pirmosios šalies ponios).

Po sausio 6-ąją įvykusio beprecedenčio D. Trumpo šalininkų įsiveržimo į Kapitolijų respublikonas už smurto kurstymą buvo atribotas nuo daugelio socialinių tinklų, įskaitant „Facebook“, „Twitter“, bendrovės „Google“ valdomo „YouTube“ ir „Snapchat“.

Atnaujinta 21.05

Joe Bidenas su žmona ir buvusiais prezidentais išvyko į Arlingtono kapines

46-asis JAV prezidentas J. Bidenas kartu su žmona Jill ir buvusiais prezidentais iškeliavo į Arlingtono kapines, ten padės vainiką ir atiduos pagarbą prie Nežinomo kario kapo.

Atnaujinta 21.01

Inauguruotas JAV prezidentas J. Bidenas pasidalijo pirmuoju savo vaizdo įrašu soc. tinkle „Twitter“. Vaizdo įraše su prierašu „Laikas judėti pirmyn yra dabar“ rodomi JAV šalies piliečiai ir išreiškiama vienijimosi žinutė.

Atnaujinta 20.34

Joe Bidenas Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete pasirašė tris dokumentus, kuriais atšaukė D. Trumpo įsakus bei užtvirtino savo kabineto atstovų pozicijas.

Vėliau jis keliaus apsilankyti ir patikrinti šalies karių pasirengimo Rytiniame Kapitolijaus fronte.

Dar vėliau naujasis JAV prezidentas apsilankys Arlingtono nacionalinėse kapinėse, aplankys Nežinomo kareivio kapą. Prie jų prisijungs ir buvę prezidentai B. Obama, George`as W. Bushas ir B. Clintonas su žmonomis.

Anužis: vienybė galima, jei demokratai nebus per radikalūs

Buvęs Respublikonų partijos Mičigane pirmininkas Saulius Anužis teigiamai vertino J. Bideno kalbą ir išreiškė viltį, kad jo darbai atitiks žodžius.

„Mūsų kraštas laukia, kad kas nors suvienytų visus. Tačiau progresyvūs liberalai jį labai stumia politiškai, jis save labiau laiko centristu, pamatysime, kaip jis laikysis“, – LRT RADIJUI sakė S. Anužis.

„Pamatysime, čia galės būti arba labai geri laikai, arba labai greitai viskas susimals ir vėl viena pusė prieš kitą pradės varžytis“, – sakė buvęs politikas.

Jo nuomone, respublikonai nori ieškoti politinio konsensuso su demokratais, tačiau tai priklausys ir nuo pastarųjų politikos krypties.

D. Trumpas nedalyvavo J. Bideno inauguracijoje, tačiau jam palinkėjo sėkmės.

„Buvo geras dalykas, kad jis nepasirodė. Buvo tiek daug kontroversijos, politinių muštynių, tai būtų labai didelis dėmesį nukreipiantis dalykas. Žmonės būtų žiūrėję, ką jis sako, kaip atrodo, kur pasižiūrėjo. Čia būtų nelabai naudinga. Dabar buvo svarbu, kad mūsų kraštas matytų, jog eina į priekį. Buvo visi buvę prezidentai, Aukščiausiojo Teismo nariai, partijų lyderiai“, – sakė S. Anužis.

Jis iš dalies pritarė Senato respublikonų lyderiui Mitchui McConnellui, kad D. Trumpo veiksmai galėjo pakurstyti riaušininkus, kurie įsiveržė į Kapitolijų, tačiau esą tai buvo planuojama iš anksto ir nepriklausė nuo JAV prezidento pasisakymų.

„Reikia atsiminti, turime mažą grupę žmonių tiek kairėje, tiek dešinėje, kurie tikrai nori nuversti Amerikos valdžią. (...) Mums reikia juos visus prižiūrėti, atskirti tuos, kurie neteisingai elgiasi ir, mano nuomone, pasodinti į kalėjimą. Bet jų yra pora šimtų, o ne tūkstančiai“, – sakė S. Anužis.

Buvęs JAV prezidentas Trumpas sugrįžo namo į Floridą

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį sugrįžo į savo namus privačiame kurorte „Mar-a-Lago“, anksčiau paskutinį kartą palikęs Baltuosius rūmus, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

D. Trumpas nusprendė nedalyvauti Vašingtone vykusioje Joe Bideno prisaikdinimo ceremonijoje ir prezidentiniu lėktuvu išskrido į Palm Bičą. Į „Mar-a-Lago“ jis buvo nuvežtas kortežo.

Šimtai jo gerbėjų išsirikiavo palei kelią, mojuodami D. Trumpo rinkimų kampanijos vėliavomis, JAV vėliavomis. Tarp jų buvo ir laikančių vėliavas su įžeidžiamais užrašais, skiriamais J. Bidenui.

Vienu metu kortežas sulėtėjo – matyt, kad D. Trumpas galėtų pabendrauti su savo šalininkais.

Viena moteris, laikiusi savadarbį transparantą su užrašu „Trumpo triuškinama pergalė“, liejo ašaras.

„Sveikas sugrįžęs namo“, – buvo užrašyta ant kito plakato.

„Trumpas 2024“, – buvo užrašyta ant dar vieno.

„Mylime tave!“ – skandavo kita šalininkų grupė.

Taip pat buvo matyti šiek tiek J. Bideno šalininkų transparantų. Ant vieno iš jų buvo užrašas „Tu atleistas, nevykėli“.

Per anksčiau surengtą atsisveikinimo ceremoniją netoli Vašingtono esančioje Andruso oro pajėgų bazėje D. Trumpas pareiškė, jog „pastarieji ketveri metai buvo neįtikėtini“, ir pažadėjo sugrįžti į politinę areną „kokiu nors būdu“.

„Tiek daug pasiekėme kartu, – sakė jis. – Visuomet kovosiu už jus.“

74-erių D. Trumpas užsiminė, kad gali vėl kandidatuoti į prezidento postą 2024 metais, tačiau Senate jo dar laukia teismas dėl vaidmens sausio 6-osios įvykiuose, kai jo šalininkai šturmavo Kapitolijų. Šis procesas gali D. Trumpui užkirsti kelią ateityje užimti pareigas valstybės tarnyboje.

Atnaujinta 19.57

JAV prezidentas J. Bidenas soc. tinkle „Twitter“ pasidalijo pirmąja savo, kaip šalies prezidento, žinute.

„Negalime švaistyti laiko, kuomet susiduriame su krizėmis. Tuojau pat keliausiu į Ovalųjį kabinetą ir imsiuosi ryžtingų veiksmų, reikalingų palengvinti gyvenimą Amerikos šeimoms“, – prezidento paskyroje rašė J. Bidenas.

Atnaujinta 19.43

Joe Bideno ir Kamalos Harris inauguracija oficialiai pasibaigė. Netrukus inauguruotasis JAV prezidentas priims sprendimus ir pasirašys įsakus dėl pandemijos suvaldymo, klimato kaitos ir socialinės nelygybės.

Vėliau turėtų prasidėti ir inauguracijos paradas, jis šiemet vyks virtualiai.

Atnaujinta 19.38

Laikinasis Lietuvos ambasados Vašingtone reikalų patikėtinis Dovydas Špokauskas dalyvavo inauguracijos ceremonijoje.

„Nors ceremonija kitokia, atmosfera nėra miniose, bet momento svarbumas ir taiki demokratijos tranzicija jaučiasi. Ši atmosfera yra likusi. Tiek žmonės, kurie dalyvauja, tiek milijonai, kurie prisijungia ar prie televizoriaus, ar įvairių kitų kanalų pagalba, jaučia momento ypatingumą“, – LRT RADIJUI sakė Lietuvos diplomatas.

Jis pasakojo, kad atvykti prie Kapitolijaus reikėjo specialiais autobusais, įveikiant kelias apsaugos užkardas ir patikros punktus.

„Padėtis Vašingtone ypatinga ir dėl COVID pandemijos apribojimų (...) ir saugumo klausimai, JAV buvo sukrėstos baisių įvykių Kapitolijuje“, – teigė D. Špokauskas.

Vašingtone esantis LRT TELEVIZIJOS žurnalistas Aurimas Piečiukaitis pasakojo, kad saugumo lygis šiemet yra beprecedentis.

„Apskritai per pastarąsias dienas, vaizdas buvo apokaliptinis. Vašingtono gatvės plačios, jomis vaikštinėjo tik kariškiai ir pavieniai žurnalistai. Jų Vašingtone atrodė yra gerokai daugiau, nei svečių, kurių įprastai susirinkdavo šimtai tūkstančių“ – sakė A. Piečiukaitis.

Anot jo, žinių apie neramumus Vašingtone ar kitose valstijose, nėra. JAV sostinėje saugumą užtikrina 25 tūkst. karių.

„Vienintelis dalykas, ko dar bijoma, tai ne didesnių ginkluotų protestų, bet tų pavienių žmonių, asmenų, kurie bandytų surengti tam tikrą išpuolį“ – teigė žurnalistas.

Atnaujinta 19.37

Seimo narys, konservatorius Žygimantas Pavilionis tikina: „Iš jo kalbos galime suprasti, kad palikta žaizda yra gili. Kalboje dažnai buvo kartojamas žodis demokratija. Galime suprasti, kad Amerikos įtikinėti dėl demokratijos svarbos nebereikės. Pagal Bideno filosofiją demokratija bus jų politikos centras“, – kalbėjo Seimo narys.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktorė Margarita Šešelgytė sako, kad svarbiausia J. Bideno kalboje pasakyta žinutė yra ta, kad demokratiją reikia apsaugoti.

„Pagrindinė žinutė yra tokia: demokratiją yra stipri, o demokratinės institucijos nugali. Tačiau jos pamatai gali svyruoti, todėl būtina į ją investuoti. Tai rimta žinia tiek vidaus, tiek užsienio politikai toms šalims, kuriose demokratija nėra tvirta“, – kalbėjo VU TSPMI direktorė M. Šešelgytė.

Gabrielius Landsbergis: daug kas atsiduso su palengvėjimu

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis LRT RADIJUI sakė, kad jį nudžiugino pakankamai nuspėjama J. Bideno kalba.

„Manau, kad daug kas šiandien žiūrėjusių kalbą atsiduso su palengvėjimu, išgirdę gana nuspėjamą kalbą. Bet šiuo istoriniu laiku, ko gero, tai vienas geriausių dalykų, ko galima tikėtis iš naujai prisiekusio Jungtinių Valstijų prezidentas. Duotas pažadas būti pavyzdžiu pasaulyje“, – LRT RADIJUI sakė ministras.

Jam svarbiausia pasirodė J. Bideno frazė apie JAV pasižadėjimą tapti galia, į kurią galėtų atsiremti kitos šalys. Ministras pabrėžė, Lietuvos ir JAV santykiai yra grindžiami „labai ilga dvišale tradicija, kurią galima pavadinti strateginiais santykiais.“

„Vienintelis lūkestis, kad dėmesys mūsų regionui ir pačiai Lietuvai, ir mus supančioms valstybėms, tik augtų. Tiek Rytų partnerystės valstybėms, Baltarusijos kovai už laisvę ir nepriklausomybę, demokratiją, Ukrainos keliui į euroatlantinę integraciją, Sakartvelui, Moldovai“ – sakė G. Landsbergis.

Ministro teigimu, kontaktai su JAV prezidento J. Bideno administracija yra užmegzti tiek anksčiau, tiek nauji ryšiai formuoti dabar.

„Galime iš karto pradėti dirbti“, – sakė G. Landsbergis.

Atnaujinta 19.23

Linas Linkevičius: grįšime į normalų kelią, bet gerus pokyčius reikia išsaugoti

Buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius LRT RADIJUI teigė, kad bendravimas su JAV turėtų grįžti į įprastą ritmą.

„Visi laukiame, kad mūsų bendravimas grįš į normalias vėžias. Pirmiausiai, transatlantinis ryšys, Europos ir Amerikos dialogas, NATO ir ES bendradarbiavimas. Tikiu, kad yra galimybės ir būtinumas suvienyti jėgas kovojant su šių dienų iššūkiais globalinėmis problemomis: pandemija, klimato kaita, nekalbant jau apie saugumą ir kitus klausimus. Ten, kur buvo spragos, klystkeliai, visi viliasi ir tikisi, kad grįšime į normalų ritmą“, – sakė buvęs ministras.

Tačiau jis pabrėžė ir D. Trumpo administracijos nuopelnus Lietuvos ir regiono saugumo stiprinimui, investicijas į karinę infrastruktūrą.

„Kokybinis pokytis į gerąją pusę yra įvykęs, sunku nuneigti. Ne vien iš JAV, bet ir iš NATO. Ir pajėgų dislokavimas mūsų teritorijoje. (...) Praktiškai, nors tas nėra įvardijama, bet tas karių buvimas yra nuolatinis. (...) Tai norėtųsi išsaugoti. Bet tai neturėtų būti daroma dėmesio kitiems Europos regionams sąskaita“ – pabrėžė buvęs ministras.

„Norėtųsi, kad dėmesio Europos saugumui ir apskritai Europai būtų daugiau“ – sakė buvęs ministras.

Atnaujinta 19.05

JAV ambasadorius Lietuvoje išskyrė inauguracijų svarbą amerikiečiams

JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas LRT RADIJUI pabrėžia, kad prezidentų inauguracija yra itin svarbi diena amerikiečiams.

„Aišku, tai itin su istorija susijęs renginys, nes grįžtant prie pirmosios George`o Washintono inauguracijos ir pirmojo valdžios perdavimo, kai vadovavimą šaliai jis perleido mūsų antrajam prezidentui Johnui Adamsui. Su tuo susiję daug tradicijų, prasmių. Tai laikas, kai amerikiečiai sustoja ir, viliuosi, būna kartu“ – LRT RADIJUI sakė JAV ambasadorius.

Jis pabrėžia, kad naujoji Joe Bideno administracija tęs dėmesį Lietuvos ir aplinkinio regiono saugumo klausimams.

„Pirmiausiai, bus daug tęstinumo. Abiejose politinėse pusėse JAV yra platus sutarimas dėl daugelio saugumo klausimų, ypač susijusių su šiuo regionu. 2014 m. NATO viršūnių susitikime Velse prezidentas Obama pasiekė sąjungininkų įsipareigojimą skirti savo gynybai 2 proc. BVP. Ir Trumpo administracija tai tęsė ir rodė stiprią paramą šiam regionui.

Ypač Lietuvai, kur 3 ginkluoti batalionai rotavosi per metus Pabradėje. Greta kitos politinės paramos ir tebesitęsiančios finansinės paramos mūsų saugumo santykiams. Manau, tai tęsis.

Bet bus ir skirtumų. Būsimasis prezidentas Bidenas išsakė pasiryžimą vėl prisijungti prie Paryžiaus klimato kaitos susitarimo. Manau, ims imsis labiau daugašališko požiūrio“ – sakė JAV ambasadorius.

Anot jo, JAV ir toliau sieks sąjungininkų paramos sprendžiant bendrus iššūkius – santykius su Kinija, sprendžiant klimato kaitos klausimus. Per tvirtinimo klausymus Senate J. Bideno kandidatas į Valstybės sekretorius Anthony Blinkenas išskyrė ne tik Kinijos, bet ir Rusijos keliamus iššūkius saugumui.

„Būsimosios administracijos Nacionalinio saugumo grupė yra itin patyrusi. Dauguma jų dalyvavo arba kūrė dabartines regiono saugumo struktūras. Jie susiję su NATO išsiplėtimu, prezidentas Bidenas su tuo labai susijęs. Jie puikiai žino saugumo rūpesčius šiame regione. Todėl jie bus įsitraukę tiek, kiek praeita administracija, jei ne daugiau“ – teigė JAV ambasadorius.

„Bet mūsų santykiai su Lietuva labai stiprūs. Manau, kad administracija pripažins Lietuvos įsipareigojimą demokratijai, Lietuvos lyderystę Baltarusijos klausimu, pagrįstus saugumo nuogąstavimus.

Lietuvos skiriami 2 proc. BVP yra pastebimi Vašingtone, (...) tai pastebėjo ir prezidentas Trumpas, tai pastebės ir prezidentas Bidenas. (...) Mes pasitikime Lietuva kaip demokratine sąjungininke, kurios vertybės tokios pačios ir su kuria mus sieja partnerystė daugelyje sričių“, – sakė diplomatas.

Atnaujinta 18.41

Popmuzikos žvaigždė Lady Gaga JAV Kapitolijuje inauguracijoje susirinkusiems svečiams atliko šalies himną.

Atnaujinta 18.20

Joe Bidenas jau buvo pristatytas savo inauguracijos ceremonijai JAV Kapitolijuje.

Atnaujinta 18.01

Į Kapitolijų atvyko ir Aukščiausiojo Teismo teisėjai Johnas Robertsas ir Sonia Sotomayor.

Atnaujinta 17.55

Joe Bidenas prieš pat inauguraciją soc. tinkle „Twitter“ pasidalino jautria žinute savo žmonai Jill: „Aš tave myliu Jilly ir negalėčiau būti dėkingesnis, būdamas su tavimi šioje įsimintinoje kelionėje“.

Atnaujinta 17.29

Į Kapitolijų atvyko išrinktasis prezidentas Joe Bidenas kartu su žmona Jill ir būsimąja viceprezidente Kamala Harris ir jos sutuoktiniu Dougu Emhoffu.

Atnaujinta 17.25

Žiniasklaidos kanalas CNN praneša, kad JAV Aukščiausiasis Teisme prasidėjo evakuacija ir kad pastate galimai buvo padėta bomba.

Pranešama, kad įvykio vietoje dislokuota papildomai Nacionalinės gvardijos narių.

Daugiau informacijos nėra pateikiama.

Barackas Obama ir Billas Clintonas jau atvyko į Kapitolijų

Buvęs JAV vadovas Barackas Obama su žmona Michelle jau atvyko į JAV prezidento inauguracijos iškilmes.

Neužilgo į Kapitolijų atvyko ir Billas Clintonas su savo žmona Hillary.

Vėliau į inauguracijos vietą atvyko ir Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellas.

atnaujinta 17.10

Prieš inauguraciją Barackas Obama pasveikino draugą Joe Bideną

Buvęs JAV prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“ pasveikino išrinktąją prezidentą Joe Bideną.

„Sveikinu tave, mano drauge. Atėjo tavo laikas“, – rašė B. Obama.

Donaldas Trumpas paliko Baltuosius Rūmus

Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį ryte paskutinį kartą išskrido iš Baltųjų rūmų sraigtasparniu „Marine One“, ruošiantis išrinktojo prezidento Joe Bideno inauguracijos ceremonijai.

Baltuosius rūmus palikęs Trumpas atsisveikino: tai buvo neįtikėtini ketveri metai, per kuriuos pasiekėme labai daug

D. Trumpas, kuris skundėsi, jog iš jos buvo „pavogta“ pergalė lapkritį vykusiuose prezidento rinkimuose, inauguracijos ceremonijose nedalyvaus, nusižengdamas tradicijai.

Prezidentiniam sraigtasparniui „Marine One“ nusileidus Baltųjų rūmų Pietų pievelėje D. Trumpas išėjo iš pastato ir pasakė: „Buvo didelė garbė [dirbti prezidentu], viso gyvenimo garbė.“

„Tai šis laikotarpis buvo ypatingas, mes per šį laiką pasiekėme išties daug“, – kalbėjo D. Trumpas.

„Nepaisant pandemijos, mes sukūrėme vakciną vos per devynis mėnesius. Tai tikras stebuklas“, – kalbėjo D. Trumpas.

„Man buvo garbė būti jūsų prezidentu. Visada kausiuosi dėl jūsų. Manau, kad ir ateinančiai prezidento administracijai pavyks pasiekti puikių dalykų, nes jie turi tvirtus pamatus“, – retas pagyras Joe Bidenui ir jo komandai tarė D. Trumpas.

„Žmonės net neįsivaizduoja, kaip sunkiai dirbo mūsų šeima. Jie galėjo turėti kur kas lengvesnį gyvenimą, bet pasiryžo padaryti nuostabų darbą“, – savo šeimos indėlį įvertino D. Trumpas.

D. Trumpas taip pat patikino, kad ateityje gali sugrįžti į didžiąją politiką, tačiau daugiau detalių neatskleidė.

D. Trumpas buvo nuskraidintas Andrewso (Endriuso) oro pajėgų bazę netoli Vašingtono, kur persėdo į prezidentinį lėktuvą „Air Force One“ ir išvyko į savo privatų kurortą „Mar-a-Lago“ Floridoje.

Bazėje įvyko kariškių organizuojama trumpa išlydėjimo ceremonija. Keturios patrankos atliks 21 šūvio saliutą.

Lėktuvas iš karinio aerodromo pakilo skambant Franko Sinatros dainai „My Way“. Kartu su prezidentu išskrido jo žmona Melania.

D. Trumpas iš Vašingtono išvyko likus kelioms valandoms iki J. Bideno prisaikdinimo 46-uoju JAV prezidentu.

Pasak D. Trumpui artimų šaltinių, jis J. Bidenui Baltuosiuose Rūmuose paliko parašytą laišką, tačiau jo turinys nebuvo atskleistas, skelbia CNN.

J. Bidenas prieš inauguraciją dalyvavo pamaldose katalikų bažnyčioje

Išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį, likus kelioms valandoms iki jo inauguracijos ceremonijos, dalyvavo pamaldose vienoje bažnyčioje Vašingtone kartu su Kongreso lyderiais.

J. Bidenas ir būsima pirmoji ponia Jill Biden atvyko į pamaldas Vašingtono Šv. Apaštalo Mato katedroje. Juos lydėjo išrinktoji viceprezidentė Kamala Harris ir jos vyras Dougas Emhoffas.

J. Bideno kvietimu prie pirmosios poros prisijungė abiejų pagrindinių JAV partijų lyderiai Kongrese, įskaitant keturis aukščiausio rango įstatymų leidėjus.

Tarp jų yra abu Senato lyderiai – respublikonas Mitchas McConnellas ir demokratas Čakas Schumeris, taip pat Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi ir Atstovų Rūmų respublikonų lyderis Kevinas McCarthy.

Daugelis ankstesnių JAV prezidentų buvo pasirinkę inauguracijos dieną dalyvauti pamaldose Šv. Jono episkopalinėje bažnyčioje, kartais dar vadinamoje „Prezidentų bažnyčia“. J. Bidenas yra antrasis Jungtinių Valstijų vadovas katalikas, o Šv. Mato bažnyčia yra Vašingtono katalikų arkivyskupo būstinė.

J. Bidenas ankstesnę naktį tradiciškai praleido prezidentiniuose svečių namuose „Blair House“.

Tuo metu J. Bidenas pasidalino pirmuoju įrašu inauguracijos dieną socialiniame „Twitter“ tinkle, kuriame rašė: „Amerikoje išaušo nauja diena“.

78 metų J. Bidenas jau turi sukaupęs pakankamai darbo Baltuosiuose Rūmuose patirties – dvi kadencijas nuo 2009 iki 2017 metų buvo dešiniąja prezidento Baracko Obamos ranka ir užėmė viceprezidento pareigas.

Šių metų JAV prezidento inauguracija bus išskirtinė – po sausio 6 dieną įvykusio Kapitolijaus rūmų šturmo, kurį suorganizavo D. Trumpo šalininkai, Vašingtone buvo sustiprintas saugumas.

Norėdamas pademonstruoti naująją dvasią J. Bidenas, kuris yra katalikas, trečiadienį pakvietė du įtakingiausius senatorius – demokratą Chucką Schumerą ir respublikoną Mitchą McConnellą – taip pat kitus Kongreso lyderius sudalyvauti 9 valandą ryto JAV laiku vykstančiose Mišiose, kurios prieš inauguraciją bus aukojamos Šv. Apaštalo Mato katedroje Vašingtone.

Oficialiai J. Bideno priesaikos tarimas turėtų prasidėti 18 valandą 44 minutės Lietuvos laiku.

Prieš pradėdamas eiti pareigas, išrinktasis prezidentas J. Bidenas, pagal JAV Konstituciją, privalės prisiekti, ištardamas šiuos žodžius: „Aš iškilmingai prisiekiu (arba patvirtinu), kad ištikimai vykdysiu Jungtinių Valstijų prezidento pareigas ir visomis savo išgalėmis ginsiu, saugosiu ir puoselėsiu Jungtinių Valstijų Konstituciją“.

Prezidentai, nors tai nėra privaloma, prisiekdami tradiciškai padeda kairę ranką ant Biblijos ir priesaikos gale ištaria frazę „Ir tepadeda man Dievas!“. Tačiau jokiuose įstatymuose nėra oficialiai apibrėžta, kas turi prisaikdinti prezidentą, tai tradiciškai daro JAV vyriausiasis teisėjas.

Po priesaikos žodžių seks jo 20–30 minučių trukmės kalba, kurioje prisaikdintas prezidentas turėtų kalbėti apie šalį užplūdusius „neeilinius iššūkius“ ir pakviesti JAV gyventojus stoti į kovą su jais.

Per ceremoniją valstybės himną sugiedos popmuzikos žvaigždė Lady Gaga. Pasirodymą taip pat surengs dainininkė Jennifer Lopez.

Laikantis tradicijos naujai inauguruotas prezidentas pietaus su Kongreso nariais Kapitolijuje.

JAV Kapitolijus prieš inauguracijos iškilmes buvo apjuostas daugiau nei 2 metrų aukščio spygliuota tvora, o tvarką šalia jo prižiūrės net 25 tūkstančiai Nacionalinės gvardijos karių.

Dėl pandemijos šalies gyventojai negalės gyvai stebėti inauguracijos renginio, tad jie bus priversti pasitenkinti transliacijomis televizijos ar kompiuterių, ar išmaniųjų įrenginių ekranuose.

Nacionalinės alėjos pievoje Vašingtone pastatyta maždaug 200 tūkst. vėliavų, simbolizuojančių trečiadienio inauguracijoje nedalyvausiančias žmonių minias.

Inauguracijoje dalyvaus buvę prezidentai Barackas Obama, George`as W. Bushas ir Billas Clintonas.

Trečiadienio popietę 78 metų J. Bidenas išvyks į Arlingtono nacionalines kapines šalia Vašingtono padėti vainiko prie Nežinomo kareivio kapo.

Iš Arlingtono J. Bidenas kortežu atvažiuos į Baltuosius Rūmus. Numatoma, kad paskutinę kelionės atkarpą jis įveiks pėsčiomis ir į savo naująją rezidenciją įžengs apsuptas karių kordono.

Tuojau po atvykimo į Baltuosius Rūmus J. Bidenas turėtų pasirašyti savo pirmuosius įsakus.

J. Bidenas ir K. Harris 20 val. 25 min. vietos (ketvirtadienį 3 val. 25 min. Lietuvos) laiku pasakys kalbas prie Lincolno memorialo, pagerbdami 400 tūkst. žmonių, mirusių Jungtinėse Valstijose dėl koronaviruso pandemijos.

Šventiniuose renginiuose nedalyvaus D. Trumpas, kuris prezidento rinkimų metu ir po jų, nuolat nepagrįstai kaltino demokratus klastojant rezultatus.

Tačiau vakar pareigas paliekantis prezidentas specialioje vaizdo žinutėje paprašė amerikiečių „melstis“ už naujosios administracijos sėkmę.

Iškart pradės intensyvų darbą

Pirmoji J. Bideno darbo diena bus įtempta. Neseniai jo padėjėjai sakė, kad pirmąją savo darbo prezidento poste dieną jis pasirašys įsakų, susijusių su pandemija, jos paveikta JAV ekonomika, klimato kaita ir rasine neteisybe Amerikoje.

Išrinktasis JAV prezidentas J. Bidenas trečiadienį pradės savo administracijos darbą pasirašydamas įsakus dėl Jungtinių Valstijų sugrįžimo į Paryžiaus klimato susitarimą ir Pasaulio sveikatos organizaciją, pranešė jo patarėjai.

Praėjus kelioms valandoms po to, kai bus prisaikdintas 46-uoju Amerikos prezidentu, J. Bidenas pasirašys 17 įsakų ir priemonių, po ketverių chaotiškų D. Trumpo valdymo metu nustatydamas naują kursą imigracijos, aplinkos apsaugos, kovos su koronaviruso pandemija ir ekonomikos srityse.

Pirmąją savo darbo dieną J. Bidenas atšauks D. Trumpo įvestą draudimą atvykti į šalį kelių daugiausia musulmoniškų valstybių piliečiams ir sustabdys D. Trumpo sumanytos sienos Meksikos pasienyje statybas, nurodė jo patarėjai.

Jis taip pat įves privalomą kaukių dėvėjimą federaliniuose objektuose, siekiant pažaboti koronaviruso plitimą; sugrąžins D. Trumpo panaikintas vertingų gamos draustinių apsaugos priemones; sieks sustabdyti gyventojų iškeldinimą iš nuomojamo būsto ir apsaugoti milijonus, dėl koronaviruso pandemijos nepajėgiančius laiku mokėti hipotekos įmokų.

J. Bidenas taip pat planuoja pateikti Kongresui įstatymo projektą dėl imigracijos politikos pakeitimų. Juo turėtų būti atvertas kelias milijonams šalyje gyvenančių nelegalių migrantų ilgainiui gauti pilietybę. D. Trumpo administracija buvo nusprendusi nesuteikti pilietybės šiems žmonėms.

J. Bideno atstovai sakė, kad jis nori nedelsdamas imtis darbo, atsižvelgdamas į rimtus sveikatos apsaugos ir ekonomikos iššūkius, su kuriais šiuo metu susiduria Jungtinės Valstijos.

Prezidentas imsis veiksmų ne tik siekdamas atitaisyti D. Trumpo administracijos padarytą didžiausią žalą, bet ir norėdamas vesti šalį pirmyn, sakė jo padėjėjai.

„Šie veiksmai drąsūs, jais pradedami įgyvendinti išrinktojo prezidento J. Bideno pažadai Amerikos žmonėms ir, svarbiausia, jie nesikerta su Konstitucijoje įtvirtintu prezidento vaidmeniu“, – pabrėžė jie.