Pasaulyje

2016.04.04 23:44

Pietų Osetija rengs referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos

15min.lt 2016.04.04 23:44

Pietų Osetija artimiausiu metu surengs referendumą, kuris leistų nepripažintos respublikos valdžiai kreiptis į Rusiją su iniciatyva prisijungti prie Rusijos Federacijos. Kaip rašo newsru.com, apie tai per spaudos konferenciją Cchinvalyje pareiškė Pietų Osetijos prezidentas Leonidas Tibilovas.

„Referendumas bus surengtas artimiausiu metu, ne per metus, o greičiau nei per pusmetį. Šį klausimą mes aptarėme su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir padarėme išvadą, kad tai Pietų Osetijos vidaus reikalas. Šį klausimą reikia teisiškai apsvarstyti ir tam, kad jis būtų išspręstas, būtina priimti respublikos konstitucijos pataisas, pagal kurias ir bus surengtas referendumas“, – L. Tibilovą cituoja Rusijos naujienų agentūra „Interfaks“.

Pasak L. Tibilovo, Pietų Osetijos konstitucijos 10-ojo straipsnio pakeitimas leis respublikos vadovybei tiesiogiai kreiptis į Rusijos prezidentą su pasiūlymu sukurti vieningą sąjunginį valdžios organą, kuriam ji vėliau perduotų savo įgaliojimus. Pagal dabartinę 10-ojo konstitucijos straipsnio redakciją, Pietų Osetija turi teisę stoti į sąjungą su kitomis valstybėmis, bet gali perduoti sąjungininkėms tik dalį savo įgaliojimų.

„Tokiu būdu mes apsaugotume Rusiją nuo politinės rizikos, kuri galėtų kilti, jeigu Pietų Osetija prisijungtų tiesiogiai“, – paaiškino L. Tibilovas.

Pietų Osetijos prezidentas išreiškė viltį, kad pietų osetinai galėtų ir toliau turėti savo kariuomenę. Dalis jos karių galėtų tarnauti Pietų Osetijos teritorijoje dislokuotuose Rusijos daliniuose, o kita dalis liktų pavaldi lokalioms Pietų Osetijos gynybos institucijoms. Dėl to, pasak L. Tibilovo, jau sutarta per derybas su Maskvos atstovais šių metų vasario pabaigoje.

Rusija nuo Gruzijos atskilusių Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybę pripažino 2008-aisiais. Prieš tai, 2008-ųjų rugpjūtį, įvyko trumpiau nei savaitę trukęs Rusijos ir Gruzijos karas, pasibaigęs Rusijos pergale. Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybę dar yra pripažinusios Nikaragva bei Venesuela ir nykštukinės Ramiojo vandenyno salų valstybės Nauru bei Tuvalu.

2008 metų rugsėjį Rusija ir Pietų Osetija oficialiai užmezgė diplomatinius santykius ir pasirašė Draugystės, bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos sutartį.

2015 m. kovo 18-ąją Rusijos ir Pietų Osetijos prezidentai pasirašė naują sutartį, kurioje numatyta suformuoti bendrą gynybos ir saugumo erdvę, įteisinti laisvą piliečių judėjimą per bendrą sieną ir apžvelgti kiti integracijos aspektai.

Dar praėjusių metų spalį Pietų Osetijos vadovo spaudos tarnyba pranešė, kad L. Tibilovas per susitikimą su V. Putino padėjėju Vladislavu Surkovu pareiškė apie savo sprendimą „inicijuoti referendumą“ dėl respublikos įsiliejimo į Rusijos sudėtį. Pasak L. Tibilovo, sugrįžimas į Rusijos glėbį yra „amžina Pietų Osetijos liaudies svajonė. Liaudies, kuri šią idėją nešiojo širdyje du šimtmečius, priešindamasi gruziniškam šovinizmui ir fašizmui.“

Tada, jau kitą dieną po L. Tibilovo pareiškimo, V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ėmė aiškinti, kad kalba eina ne apie Pietų Osetijos prijungimą prie Rusijos, o tik apie glaudesnės integracijos siekį. Ar šį kartą Rusija jau yra pasirengusi oficialiai prisijungti žemės gabalą, kurį visas pasaulis laiko Gruzijos teritorija, pamatysime netrukus.