Pasaulyje

2016.04.04 22:21

„Panama Papers“: kaip Sirijos režimas apėjo sankcijas

2014 metais JAV iždo departamentas paskelbė sankcijas, draudžiančias bendradarbiauti su kompanijomis, remiančiomis Sirijos režimą. Pragariškos Basharo al-Assado režimo armijos atakos prieš opozicijos kovotojus turėjo sustoti, nutraukus kuro tiekimą.

Tarptautinio tiriamosios žurnalistikos konsorciumo (ICIJ) ir Vokietijos leidinio „Süddeutsche Zeitung“ gauti dokumentai parodė, kaip kuru ar naftos produktų perdirbimu užsiimančios kompanijos padėjo pratęsti B. al-Assado režimo gyvavimą.

Viena iš tokių kompanijų – „Pangates International Corporation Limited“. Jungtiniuose Arabų Emyratuose įsikūrusi kompanija ištisus dešimtmečius buvo Panamos teisinių paslaugų firmos „Mossack Fonseca“ klientė.

Sankcijos negąsdino

2014 metų liepos mėnesį „Pangates International Corporation Limited“ aprūpino Sirijos vyriausybę milžiniškais kiekiais aviacinio kuro, reikalingo karo aviacijos operacijoms. Dėl to ji buvo įtraukta į „juodąjį“ sąrašą.

Tiesa, ši kompanija tik didelės Sirijos kompanijos „Abdulkarim Group“, įsikūrusios Damaske, dalis. „Abdulkarim Group“ yra susijusi net su dviem „Mossack Fonsece“ paslaugomis besinaudojančiomis kompanijomis – „Maxima Middle East Trading Co.“ ir „Morgan Additives Manufacturing Co.“.

2014 metų birželio mėnesį „Maxima Middle East Trading Co.“ generalinis direktorius Ahmadas Barqawi ir „Pangates“ atstovas Waelis Abdulkarimas bendradarbiavo, padėdami Sirijos režimui iš Rusijos naftos kompanijų gauti reikalingo kuro.

Abu šie asmenys po sankcijų paskelbimo atsistatydino iš savo postų, o „Pangates“ suskubo neigti, padėjusi B. al-Assadui.

„Mes parduodame kurą ne Sirijos įmonėms, tokioms, kurios nėra nei Europos Sąjungos, nei JAV sankcijų sąrašuose. Nežinome, kam galiausiai yra panaudojamas kuras, tačiau, pasak mūsų informacijos, jis naudojamas civiliniams tikslams“, – tikino kompanijos atstovas.

Net ir po sankcijų paskelbimo, „Mossack Fonseca“ toliau palaikė ryšius su „Pangates“ bei susirašinėjo su kompanijos skyriaus Seišeliuose atstovais.

Klientų sąraše – B. al-Assado pusbrolis

Panamoje įsikūrusios „Mossack Fonseca“ klientų sąraše ir B. al-Assado pusbrolis Rami Makhloufas. JAV iždo pareigūnai dar 2008 metais paskelbė jį režimo atstovu ir patvirtino, kad jis prisidėjęs prie korupcinių sandorių.

R. Makhloufo turtas JAV buvo tuoj pat įšaldytas, o asmenimis, kurie nuspręs toliau palaikyti su juo verslo sandorius, grėsė rimtos sankcijos.

„Mossack Fonseca“ ilgą laiką nesidomėjo sankcijomis R. Makhloufui, o kliento veikla tapo stebima tik tada, kai 2010 metais Britų Mergelių salų valdžia pareikalavo informacijos apie jo valdomą „Drex Technologies S.A.“.

Teisinių paslaugų firmos atstovai norėjo atsisakyti tęsti veiklą su R. Makhloufu, tačiau vienas partnerių įkalbino palaukti tolesnės įvykių eigos, aiškindamas, kad „nėra jokių patvirtintų faktų, kad šis užsiiminėjo nelegalia veikla“.

Šis žmogus – Chrisas Zollingeris. Jo teigimu, pasitikėti R. Makhloufu jį vertė informacija, gauta iš HSBC Ženevos banko, kuris teigė „neturįs problemų dėl Makhloufo asmens“.

„Žvelgdamas iš dabarties perspektyvos, manau, kad mano komentaras tuo metu buvo netinkamas“, – sakė jis, kalbėdamas su Vokietijos žurnalistais.

Padėjo sankcijų suvaržytai Irano kompanijai

Galimybės pasinaudoti ofšorinių kompanijų privilegijomis domino ne tik Sirijos režimą remiančias įmones. Irano „Petropars Limited“ taip pat buvo „Mossack Fonseca“ kliente.

Šis ryšys prasidėjo dar 1998 metais, kai „Mossack Fonseca“ atstovai padėjo Irano įmonei įsikurti Britų Mergelių salose, prabėgus trejiems metams po to, kai JAV prezidentas Billas Clintonas paskelbė, kad Iranas remia terorizmą ir nori įsigyti masinio naikinimo ginklą.

Su Irano valdžios atstovais siejama kompanija sulaukė kaltinimų neskaidriais sandoriais jau 2001 metais, tačiau išliko Panamoje įsikūrusių teisininkų kliente. 2002 metais tamsiąją „Petropars“ veiklos pusę aprašė „The Economist“ ir „The New York Times“.

Vis dėlto, bendradarbiavimas vyko iki pat 2010 metų, kai pats Jurgenas Mossackas užtiko, kad Britų Mergelių salose esantis „Petropars“ adresas atsidūrė JAV pareigūnų sudarytame „juodajame“ sąraše.

Tik tada „Mossack Fonseca“ atstovai pradėjo baimintis, kad sąsajos su Irano kompanija gali pakenkti ir jų veiklai. Bendradarbiavimas buvo nutrauktas. Tiesa, jis atsinaujinti gali bet kada.

Vakarų valstybėms pasiekus susitarimą su Irano valdžia, sankcijos nebespaudžia ir neteisėtais sandoriais kaltintos „Petropars“, kuri laisva toliau tęsti savo veiklą.