Pasaulyje

2016.04.04 21:58

B. Obama giria NATO, o D. Trumpui aljansas nerūpi

Jungtinių Valstijų prezidentas pareiškė, kad NATO tebėra Amerikos ir transatlantinio saugumo pamatas, ir pakartojo, kad siekdamas nuraminti aljanso sąjungininkes siųs papildomus keturis tūkstančius karių. Kartu su NATO generaliniu sekretoriumi Barakas Obama kalbėjo, kad aljansas kovoja su terorizmu ir kad kitos NATO narės didina išlaidas gynybai – tai atsakas Donaldui Trumpui, kuris vis griežčiau kritikuoja aljansą, o savaitgalį net pareiškė, kad neprieštarautų, jei NATO žlugtų.

Dieną, kai prieš 67-erius metus įkurtas NATO, svarbiausios jo narės vadovas sako, kad aljansas tebelieka kolektyvinės gynybos ir Jungtinių Valstijų saugumo politikos pamatas ir kertinis akmuo. Aljanso vadovas sako, kad vis pavojingesniame pasaulyje NATO svarbus kaip niekada.

„Toliau užtikriname priešakines valstybes, mūsų NATO sąjungininkes, kad jos ne tik sulauks užtikrinimo žodžiais, bet ir kad būsime dislokavę konkrečių pajėgumų, kad jos žinotų, jog penktasis straipsnis šį tą reiškia, ir kad stosime už sąjungininkus. Savo biudžete numačiau keturgubą mūsų išlaidų didinimą pasiųsti dar vienai brigadai“, – tikina JAV prezidentas B. Obama.

„Tai tikrai stiprus transatlantinio ryšio pavyzdys, kokios svarbios Jungtinės Valstijos Europos saugumui. Kitos sąjungininkės Europoje irgi prisideda. Kartu vykdome didžiausią kolektyvinės gynybos stiprinimą nuo Šaltojo karo. Su kitomis NATO sąjungininkėmis dirbsiu, kad jos įvykdytų bendrą pažadą didinti gynybos finansavimą“, – sako NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Priminimas, kad kiti sąjungininkai po Rusijos agresijos ima keisti vangų požiūrį į gynybos finansavimą, ir priminimas, kad NATO pirmąkart istorijoje prieš 15 metų pasinaudojo penktuoju straipsniu dėl savigynos, kai pačiai Amerikai smogė „al-Qaeda“ teroras, ir priminimas, kad aljansas saugo pietinio flango šalis nuo islamistų bei dirba su Europos Sąjunga dėl migrantų – visa tai, atrodo, skirta vienam žmogui, ir milijonams jo rėmėjų.

Prieš rytdienos pirminius rinkimus Viskonsine, kur D. Trumpas smarkiai atsilieka ir kurie gali tapti lemtingi, jis dar paaštrino jau dvi savaites kartojamus pareiškimus, esą NATO atgyvenęs – dabar jau pareiškė, kad jam nieko tokio, jei aljansas žlugtų.

„Daug šalių nemoka sąžiningos dalies. Vadinasi, mes jas giname, jos gauna visokiausios karinės apsaugos ir kitų dalykų, ir jos apiplėšia Jungtines Valstijas, jos apiplėšia jus. Aš to nenoriu. Arba jos mokės, kiek reikia, įskaitant ir už praeities trūkumus, arba mes pasitrauksime. Net jei tai sugriaus NATO,“ – teigia pretendentas tapti respublikonų kandidatu į JAV prezidento postą D. Trumpas.

Kai kritikai užsipuolė, kad jis kaltina aljansą nekovojant su pagrindine terorizmo grėsme, nors didžiausia, dešimtmetį trukusi misija Afganistane kainavo sąjungininkėms tūkstančius gyvybių, D. Trumpas pripažino, kad pirmieji jo pareiškimai apie NATO nebuvo paremti giliomis žiniomis apie aljansą – bet patikino, kad greitai mokosi.