Pasaulyje

2021.01.20 11:19

Landsbergio interviu BBC radijui: Putinas daro viską, kad Berlyno pozicija pasikeistų

LRT.lt2021.01.20 11:19

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis antradienį BBC radijo laidai „The World Tonight“ komentavo Europos Sąjungos reakciją į rusų opozicionieriaus Aleksejaus Navalno sulaikymą ir europiečių santykį su būsimąja JAV administracija.

Iš Vokietijos namo grįžtantį A. Navalną Rusijos pareigūnai sulaikė dar oro uosto muitinėje. Pirmadienį jam buvo surengtas teismo posėdis toje pačioje Chimkų policijos nuovadoje, kur Kremliaus kritikas ir yra kalinamas. Už tariamus pažeidimus jam skirtas 30 parų sulaikymas.

Baltijos šalių ministrai buvo vieni pirmųjų paraginę ES nedelsiant reaguoti į šiuos įvykius, o G. Landsbergis prakalbo apie bendras ES sankcijas atsakingiems pareigūnams.

„Tikiuosi, kad ES negaiš. Kitą savaitę vyks užsienio reikalų taryba, esu užtikrintas, kad diskutuosime, kaip veikti toliau“ – BBC radijui antradeinį sakė ministras.

Berlynas ir Paryžius blokavo išsamų sankcijų galimybės aptarinėjimą bendrame ES pareiškime reaguojant į A. Navalno sulaikymą. G. Landsbergis pabrėžia, kad Europos Komisija galėtų šiuo atveju panaudoti vadinamąjį Magnickio įstatymą, kai sankcijos Rusijos pareigūnams taikomos už žmogaus teisių pažeidimus. Tokį įstatymą tarp kitų Vakarų valstybių yra priėmusi ir Lietuva.

„Jau yra tam tikri rėmai, vadinamasis Magnickio įstatymas, kuris gali būti įvedamas be plataus Europos konsensuso, jį gali „pradėti“ Europos Komisija. Įstatymas taikytųsi į asmenis, kurių dalyvavimas suėmime ir netikrame A. Navalno teisme yra įrodytas. Manau, tai kelias, kuriuo nesudėtinga pradėti eiti“ – teigė G. Landsbergis.

Neseniai Rusija atnaujino dujotiekio „Nord Stream 2“ tiesimą Baltijos jūroje, kuris tieks dujas Vokietijai. Šį dujotiekį kritikuoja Lietuva ir JAV, Vašingtonas antradienį įvedė sankcijas rusų laivams ir juos valdančiai bendrovei, kurie tiesia dujotiekį, bet Berlynas savo pozicijos neskuba keisti.

„Manau, ponas Putinas daro viską, kad Vokietija persvarstytų savo veiksmų planą. (...) Palaukime ir pamatysime. Jei ponas Putinas nenukryps nuo savo kurso, ateitis atrodo viltingai“ – pabrėžė ministras.

Jis taip pat pabrėžė, kad trečiadienį oficialiai JAV prezidentu tapus Joe Bidenui, amerikiečių lyderystė tarptautinėje arenoje vėl išaugs.

„Tikrai to tikiuosi. Daug žmonių Europoje tikisi, kad santykiai bus labiau nuspėjami. Mes manome, kad įmanoma tikėtis daugiau daugiašališkumo tokiais klausimais kaip santykiai su Rusija, sankcijos. Bet viskas pasikeis nebūtinai pačią pirmąją dieną. Suprantu, kad naujoji administracija ir taip turės ką spręsti. Bet su laiku tiltai bus atstatyti“ – prognozuoja ministras.

„Yra daug klausimų, kur JAV lyderystės reikia. Nemanau, kad nuo to labai nutolome – sakė ministras, minėdamas klimato kaitą, demokratiją pasaulyje, žmogaus teisių klausimus. – Manau, kad čia Europa ir JAV veiks suartės.“