Pasaulyje

2021.02.07 13:29

„Apgultyje“: Abramovičiaus kalnakasybos įmonė Rusijoje bando išstumti budistų vienuolyną

Amos Chapple, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.02.07 13:29

Ne vienerius metus aklavietėje buvęs ginčas dėl žemės tarp grupės budistų ir iš dalies Rusijos milijardieriui Romanui Abramovičiui priklausančios kasybos įmonės, panašu, netrukus pasieks apogėjų.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Po to, kai nutrūko derybos tarp Londone įsikūrusios kasybos įmonės „Evraz“ ir nedidelės Rusijos budistų grupės, gyvenančios vieno kalno viršūnėje Sibiro vakaruose, vietos valdžia pažadėjo „kuo greičiau išspręsti problemą“.

Tuo tarpu budistai priešinasi, jų manymu, užslėptiems bandymams priversti juos išsikelti iš ginčijamos žemės.

Vienuolyną Šad Tčup Ling 1995 m. įkūrė Afganistano karo veteranas Michailas Sanikovas, tapęs budistu netrukus po to, kai grįžo į SSRS.

Bendrovė „Evraz“ tvirtina, kad po žeme, ant kurios M. Sanikovas nusprendė statyti vienuolyną, glūdi didžiulis geležies rūdos telkinys, reikalingas kalnakasybos įmonei, kad ši galėtų plėsti savo veiklą ir suteikti darbo tūkstančiams vietos gyventojų. M. Sanikovas ir jo pasekėjai niekada nebuvo gavę leidimo statyti vienuolyną kalno viršūnėje ir neturi jokio teisinio pagrindo reikalauti, kad „Evraz“ atsisakytų savo planų.

Tačiau dėl fotogeniškos, Himalajų kraštovaizdį primenančios išvaizdos Šad Tčup Ling išgarsėjo socialiniame tinkle „Instagram“, todėl kasmet į netoliese esantį Kačkanaro miestelį suplūsta tūkstančiai rusų turistų, norinčių įkopti į kalną, kurio viršūnėje dunkso vienuolynas.

Ketinimus nugriauti vienuolyną dar labiau komplikavo tai, kad netoliese buvo pastatytos kelios stūpos – budistų šventovės. Budistų paminklų trupinimo buldozeriais ir vienuolyno sulyginimo su žeme vaizdas gali iššaukti tarptautinį pasipiktinimą.

Po to, kai 2020 m. staiga nutrūko derybos su vietos valdžia, Kačkanaro budistų teigimu, per pastaruosius du mėnesius staiga suintensyvėjo bandymai juos išgyvendinti.

Sausio 13 d. RFE / RL atsiųstame elektroniniame laiške budistai teigia, kad jie yra „apgultyje“ kalno viršūnėje, kad abejuose link vienuolyno vedančiuose keliuose įrengti patikros punktai, kuriuose budi kareiviai, nieko nepraleidžiantys darbo dienomis ir reikalaujantys specialaus leidimo iš tų, kurie nori aplankyti vienuolyną savaitgaliais.

Budistų teigimu, „Evraz“ darbuotojai ir „nepažįstamas vyras su vaizdo kamera“ patruliuoja kalno šlaituose, siekdami sugauti neteisėtai medieną kurui renkančius budistus. Tuo pačiu metu „Evraz“ vyrai neleidžia transporto priemonėms į vienuolyną atvežti teisėtai įsigytų malkų.

Savo ruožtu „Evraz“ teigia, kad, nepaisant to, kad neturi jokių teisinių įsipareigojimų, jie ne kartą siūlė budistams įvairius variantus, įskaitant 26 mln. rublių (apie 350 tūkst. JAV dolerių) kompensaciją ir žemės sklypą gretimame kaime. Visgi lapkritį pasibaigus numatytam terminui ir budistams vis dar atsisakant palikti vienuolyną, vietos pareigūnas žurnalistams sakė, kad jie „nesielgia kaip partneriai“.

Vienas iš Kačkanaro budistų Semionas Zagorodnyj RFE / RL teigė, kad „neįmanoma“ perkelti nė vieno iš vienuolyno komplekso pastatų. „Religinių statinių negalima perkelti – jie turi išlikti savo vietose“, – aiškino jis. Akivaizdžiai turėdamas mintyje Izraelio pilietybę turintį Romaną Abramovičių, jis pridūrė: „Tai mūsų, o ne tų žmonių, kurie sėdi Londone ir Izraelyje ir kala pinigus iš Rusijos išteklių, žemė“.

Daugiau nei 5 tūkst. žmonių pasirašė peticiją, raginančią nugriauti vienuolyną. Peticijoje teigiama, kad „ekspertų skaičiavimais, nuo 2021 m. ženkliai sumažės „Evraz“ gavybos apimtys iš esamų karjerų“, jei bendrovė negalės plėsti veiklos vienuolyno link. Ten taip pat rašoma, kad dėl šios priežasties Kačkanaro gyventojai „negalės išsimokėti būsto paskolų ar planuoti savo ateitį.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.