Pasaulyje

2021.01.19 15:47

„Didžiausia Putino paslaptis“ – Navalno fondas teigia nufilmavęs 1 mlrd. eurų vertės Rusijos prezidento vilą

atnaujinta 17.53
LRT.lt, ELTA2021.01.19 15:47

Suimto Aleksejaus Navalno įkurtas Antikorupcijos fondas (FBK) paskelbė naują tyrimą apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino vilą Gelendžike prie Juodosios jūros. Skelbiama, kad jos vertė – 100 mlrd. rublių (1,1 mlrd. eurų), rašo „Meduza“.

„Youtube“ platformoje patalpintame 2 valandų ilgio tyrimo filme atskleidžiama rezidencijos statymo istorija, rodomas jos interjeras. Tyrimo dokumentuose teigiama, kad tai didžiausias privatus namas Rusijos teritorijoje, visas sklypas yra 39 kartus didesnis nei Monako valstybė.

„Mums sakė, kad tai neįmanoma. Kad tai labiausiai saugomas Rusijos objektas. Bet mes pasistengėme ir mums pavyko. Šiandien mes jums rodome didžiausią Putino paslaptį – jo rūmus. Mes juos aprodysime iš išorės ir iš vidaus. (...) Nuo dabar, milijonai rusų galės aplankyti Putino namus“, – sakoma vaizdo įraše.

Teritorijoje yra ledo čiuožykla, cerkvė, arbatos namelis su 2,5 tūkst. hektaro aplinkine zona, požeminis tunelis priėjimui prie jūros. Fondo žiniomis, komplekse dirba apie 1 tūkst. žmonių, į vidų jiems draudžiama neštis telefonus, jie yra apieškomi prie įėjimo.

Apie 7 tūkst. hektarų aplinkinė teritorija priklauso Rusijos federalinei saugumo tarnybai, teigia FBK.

Pajūrio zona prie pastato yra uždaryta, virš pastato įvesta neskraidymo zona.

FBK vaizdo įraše aiškina visą vilos įsigijimo schemą, kuria buvo nuslėptas tikrasis komplekso savininkas, statybos esą buvo finansuojamos per ofšorinį fondą.

Per pusvalandį įrašas „Youtube“ platformoje buvo peržiūrėtas beveik pusę milijono kartų. Kremlius kol kas į jį nereagavo.

Pateiktais duomenimis, įrašas sukurtas, kai A. Navalnas dar buvo Vokietijoje, kur jis iki sekmadienio sveiko po apnuodijimo „Novočiok“ grupės kovine medžiaga rugpjūtį.

A. Navalnas tyrimą norėjo pristatyti pats grįžęs į Rusiją, tviteryje rašė jo atstovė Kira Jarmyš. Tačiau kadangi jis iš karto buvo sulaikytas, tai buvo neįmanoma. „A. Navalnas daug metų kovojo už mūsų teises. Dabar mūsų eilė kovoto už jį“, – sakoma prieš prasidedant įrašui.

Įrašo pabaigoje A. Navalnas ragina savo šalininkus rinktis į protestus kitą šeštadienį: „Mūsų ateitis yra mūsų rankose. Netylėkite!“ Dėl tokių kvietimų į protestus Rusijoje gresia griežtos bausmės. Demonstracijos galimos tik gavus leidimą, tačiau dėl pandemijos leidimai jau daug mėnesių neišduodami.

A. Navalno 2011 metais įkurtos FBK deklaruotas tikslas yra vykdyti tyrimus, atskleisti korupcijos schemas ir užkirsti kelią paperkamumui Rusijos valdžioje.

2019 m. Rusija paskelbė FBK „užsienio agentu“.

A. Navalnas yra įkalintas, nes sekmadienį grįžo į Rusiją po gydymo Berlyne. Čia jis buvo atgabentas po apnuodijimo cheminiu ginklu iš „Novičiok“ grupės Sibiro Tomsko mieste.

Populiariausi