Naujienų srautas

Pasaulyje2016.04.04 11:40

Į Turkiją iš Graikijos perkelti pirmieji pabėgėliai

Pirmadienį pradėtas įgyvendinti Europos Sąjungos ir Turkijos susitarimas, pagal kurį dalis pabėgėlių iš Graikijos bus perkeliami į Turkiją, o dalis Turkijoje esančių pabėgėlių – į ES šalis. Pirmasis keltas su pabėgėliais iš Graikijos Lesbo salos į Dikilio uostą Turkijoje atplaukė jau pirmadienio rytą. Visai netrukus į Vokietijos Hanoverio miestą iš Stambulo atvyko ir pirmoji sirų grupė, kurią sudarė 16 prieglobsčio prašytojų.   

Kaip skelbia BBC, keltu į Turkiją atvyko 136 žmonės. Iki trečiadienio iš Graikijos salų į Turkiją turi būti deportuota 750 žmonių, nors ekspertams ir politikams kyla abejonių, ar Turkija saugi šalis. 

Ankara tvirtina jau pirmadienį pasirengusi priimti 500 žmonių ir tiek pat išsiųsti tiesiai į Europos šalis – Vokietiją, Nyderlandus, Suomiją.

Turimais duomenimis, Graikija pateikė Turkijai 400 žmonių sąrašą, bet skaičius dar negalutinis. Tuo metu ES pasienio apsaugos agentūra „Frontex“ atsiuntė 400 pareigūnų. Kaip pranešama, kiekvienam migrantui prižiūrėti turi būti skirta po vieną „Frontex“ agentą.

Žmogaus teisių gynėjai kritikuoja ES ir Turkijos sutartį, taip pat ir schemą, pagal kurią už kiekvieną atgal priimtą migrantą iš Sirijos Turkija galės tiesiai į Europolą išsiųsti pabėgėlį iš savo stovyklų.  

„Galite įsivaizduoti, kokius karo baisumus, persekiojimus išgyveno tie žmonės, daugelis kenčia dėl potrauminio sukrėtimo arba išgyventų kankinimų. Būti uždarytiems – tai lyg bausmė, o juk siekti prieglobsčio – ne nusikaltimas, o pagrindinė žmogaus teisė“, – kritikuoja JT pabėgėlių agentūros atstovas Borisas Češirkovas.

Esą tie, kam prieglobstis bus suteiktas, lieka, o išsiunčiami tie, kurie atvyko nuo kovo 20-osios ir kuriems prieglobstį suteikti atsakyta. Sekmadienį iki paskutinės minutės migrantai skubėjo pateikti prieglobsčio Graikijoje prašymus.

„Prieš įsigaliojant grąžinimo susitarimui svarbu žinoti du dalykus. Tie, kurie prašo prieglobsčio Graikijoje, turi turėti prašymo vertinimą. Jie gali apskųsti sprendimą, kol nepradėta išsiuntimo procedūra“– aiškina JT pabėgėlių agentūros atstovė Katerina Kitidi.

Iš prieplaukos kitoje Egėjo jūros pusėje migrantai išplaukdavo vedami geresnio ir saugaus gyvenimo vilties, o dabar čia bus sugražinti. Valdžia Česmėje ir Dikilyje rengėsi iki paskutinės minutės, statė palapines, atvedė vandentiekį, nutiesė elektros kabelius.  

Kad ir kokios būtų susitarimo su Turkija spragos, Europa tikisi taip suvaldyti nekontroliuojamą migrantų srautą. Graikija tikisi, kad jai nors kiek palengvės: daugiau negu 52 tūkstančiai pabėgėlių šalyje, centrai ir stovyklos perpildyti. Bandoma sukurti kiek įmanoma žmoniškesnes sąlygas dar 30 tūkstančių žmonių, nes laivai tebeplaukia, pasienio apsauga vos spėja gelbėti.

Kai kam pavyks, bet nedaugeliui – į Vokietiją atvyks pirma kontroliuojama migrantų grupė – 35 žmonės. Pirmenybė teikiama šeimoms su vaikais. Pagal susitarimą su Turkija, pabėgėlius priims ir Prancūzija, Suomija, Portugalija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi