Pasaulyje

2021.01.19 09:53

JAV rengiasi Bideno inauguracijai: sostinė sukaustyta apsaugos, vietoje Donaldo atsisveikina Melania Trump

Aurimas Piečiukaitis, LRT TELEVIZIJA, LRT.lt2021.01.19 09:53

Jungtinėse Valstijose Joe Bideno inauguracijos išvakarėse į Vašingtoną sugrįžta senatoriai. Jie antradienį turėtų pradėti būsimųjų administracijos pareigūnų klausymus. Pats J. Bidenas jau pirmąją prezidentavimo dieną planuoja priimti eilę vykdomųjų įsakų, bet dėl kitų planų, pavyzdžiui, eknomikos gaivinimo paketo, būsimajam prezidentui reikės ir Kongreso palaikymo.

Beveik 2 tūkstančių kilometrų ilgio naftotiekis „Keystone“ turėtų sujungti Kanadą ir Meksikos įlanką. Aplinkosaugininkų kritikuoajmas projektas valdant Donaldui Trumpui gavo leidimą.

Žinios. Vokietijoje nepavykstant sulėtinti viruso plitimo, priemonės gali būti dar labiau griežtinamos

Bet dabar darbai gali sustoti. Pasak amerikiečių žiniasklaidos, atšaukti leidimą projektui J. Bidenas gali jau trečiadienį – pirmąją prezidentavimo dieną. Kartu jis turėtų paskelbti iki dešimties kitų vykdomųjų įsakų, pavyzdžiui, atnaujinti įsipareigojimus Paryžiaus klimato susitarimui.

Pirmadienį ir J. Bidenas, ir būsimoji viceprezidentė pasiruošimo valdžios perimimui darbus laikinai sustabdė. Minėdami Martino Liutherio Kingo dieną, laiko skyrė labdarai. Bet, pasak Kamalos Harris, – darbo naujoji administracija imsis iškart po inauguraicjos.

„Laukia daug darbų. Tai nebus lengva. Joe pristatė planą dėl skiepijimo, ekonomikos gaivinimo ir pagalbos dirbantiems žmonėms bei šeimoms. Kai kas pasakytų, kad mūsų tikslas yra per daug ambicingas. Bet žinome, kad sunkiai dirbant ir bendrdarbiaujant su Kongreso nariais, tai pasieksime“, – sakė išrinktoji viceprezidentė.

Kongreso pritartimo J. Bidenui reikės ir beveik 2 trilijonų dolerių vertės planui kovai su pandemija, ir migracijos taisyklių pataisoms. Bet pirmiausia Senatas dar turėtų tvirtinti naujosios administracijos pareigūnus, klausymai prasideda antradienį, senatoriams į tvirtove virusį Kapitolijų grįžtant pirmąkart nuo riaušių.

Demokratai viliasi, kad planus Kongrese pavyks įgyvendinti, mat jau šią savaitę jie Senate turėtų periimti daugumą.

„Dižiausia sveikatos apsaugos krizė per šimtmetį, didžiausia ekonominė krizė per 75-erius metus ir, žinoma, matėme, kas įvyko sausio 6-ąją Kapitolijojue. Taigi prieš bus dideli nacionalinai ir saugumo iššūkiai. Turime veikti greitai“, – teigė demokratų lyderis Senate Chuckas Schumeris.

Neaišku ir kada Senate prasidės apkaltos teismas. Pats kadenciją baigiantis prezidentas jau beveik savaitę nesirodo viešumoje, su visuomene atsisveikino pirmoji ponia.

„Pastarieji ketveri metai buvo neužmirštami. Baigiantis mano ir Donaldo laikui Baltuosiuose rūmuose, galvoju apie visus žmones, kurie liks mano širdyje, kartu su jų meilės, patriotizmo ir ryžto istorijomis“, – teigė pirmoji JAV ponia Melania Trump.

Tuo metu Vašingtono gyventojai inauguraciją pasitinka ištuštėjusiame mieste. Noritiems patekti į centrą, dalyje patikros postų būtina pereiti metalo detektorius. O užtvaromis, blokais ir kariškių technika padalintose gatvėse vietiniai sako kartais klaidžiojantys, kaip labirinte. Tokių saugumo priemonių tikina nematę.

„Viskas pasikeitė per kelias dienas, tad sunku suprasti, kur galime eiti. Kartais vieta praėmjuimui yra, bet pavyzdžiui su dviračiu nepravažiuosi“, – sakė vienas sostinės gyventojas.

„Tai beprotiška. Galvojau, kad tvoras pastatys arčiau Baltųjų rūmų, bet tai… oho, niekada nieko panašaus nesame matę“, – pridūrė kita gyventoja.

Bet pasak miesto merės, net ir po J. Bideno inauguracijos, dalis sugriežtinto saugumo priemonių sostinėje išliks.