Pasaulyje

2016.04.04 16:34

Turtingiausiųjų skyrybos: paaiškėjo, kaip nuslepiami milijardai

15min.lt 2016.04.04 16:34

Dmitrijus Ribolovlevas – vienas turtingiausių Rusijos žmonių. Kalnakasybos magnato skyrybos tapo chrestomatiniu pavyzdžiu, kaip turtingiausi pasaulio žmonės bando išvengti turto dalybų ir atsikratyti nepageidaujamo domėjimosi jų turtais.

Į Tarptautinio tiriamosios žurnalistikos konsorciumo (ICIJ) ir Vokietijos leidinio „Süddeutsche Zeitung“ rankas pateko daugiau nei 11 milijonų dokumentų, kurie atskleidė nuo 1977 metų iki pat dabar vykdomo turto slapstymo mechanizmą.

D. Ribolovlevo ir kitų turtuolių skyrybų pėdsakai veda link Panamoje registruotos tarptautinės teisinių konsultacijų firmos „Mossack Fonseca“, padedančios apsaugoti turtą nuo dalybų užsienio slėptuvėse.

Turtingiausių pasaulio vyrų žmonoms iš Rusijos, Jungtinės Karalystės, Šveicarijos, JAV dirbęs Martinas Kenney ICIJ patvirtino, kad užsienio kompanijos ir tam tikslui sukurti fondai padeda nuslėpti milžiniškus turtus, o sukčiavimo mastai verčia gerokai pasukti galvą net labiausiai patyrusius teisės specialistus.

Studentiška meilė tapo karu teisme

Dmitrijus ir Elena Ribolovlevai susipažino dar 1987 metais. Tapę pora jie greitai susilaukė dviejų vaikų, išsikraustė gyventi į Šveicariją ir ten svaiginančiai praturtėjo.

D. Ribolovlevas Rusijoje buvo vadinamas „trąšų karaliumi“, o jo įsigytos ir reorganizuotos įmonės ilgainiui nešė milžiniškus turtus. Rusų verslininkas netgi tapo „AS Monaco“ futbolo klubo valdybos nariu ir savininku.

2008 metais E. Ribolovleva užpildė skyrybų prašymą, motyvuodama ilgalaikiu gyvenimu įtemptuose santykiuose, ir pagal Šveicarijos įstatymus turėjo gauti pusę bendrai užgyvento turto.

Tiesa, tada paaiškėjo, kad D. Ribolovlevo turtams augant, proporcingai augo ir kompleksinis ofšorinių kompanijų tinklas.

Štai 2002 metais su „Mossack Fonseca“ pagalba Britų Mergelių salose įkurta „Xitrans Finance Ltd“. Ši užsienio kompanija, kurią reprezentavo tik pašto dėžutė saulėtoje Tortoloje, tapo mažuoju Luvru.

„Xitrans Finance Ltd.“ priklausė Picasso, Modigliani, van Gogho, Monet, Degas, Rotko darbai. Ši pašto dėžutės dydžio kompanija turėjo įsigijusi Prancūzijos karaliui Liudvikui XVI priklausiusių baldų, gamintų geriausių Paryžiaus meistrų.

Po skyrybų D. Ribolovlevas pasinaudojo galimybe ir su šios užsienio kompanijos pagalba perkėlė didžiąją turto dalį į Singapūrą ir Londoną, Jungtinę Karalystę.

Nors E. Ribolovleva ir bandė ginčyti, kad „Xitrans Finance Ltd.“ akcijos yra bendras šeimos turtas, tačiau „Mossack Fonseca“ įrašai rodė, kad viskas priklauso tik jos vyrui.

2014 metų Šveicarijos teismo sprendimu Elenai buvo skirta 4,5 milijardo JAV dolerių. Po apeliacijos ir naujo 14-ojo pagal turtingumą Rusijos žmogaus turto perskaičiavimo, jo buvusiai žmonai liko tik 600 milijonų JAV dolerių.

35 prabangių automobilių kolekciją turintis milijardierius slapstė turtus

Panaši istorija lydėjo ir kitas plačiai nuskambėjusias skyrybas. Zimbabvėje gimęs aviacijos verslo magnatas Clive`as Joy-Morancho skyrybų metu staiga pradėjo išsisukinėti ir slapstyti savo turtą.

Clive`as ir Nichola Joy išsiskyrė 2011 metų gruodžio mėnesį. Penkerių metų santuokoje jie užgyveno tris vaikus. Pradėjus dalintis turtą, paaiškėjo, kad milijardierius vyras net neketina atiduoti mažiausiai 40 milijonų JAV dolerių vertinamų dviejų namų Londone, nuosavo lėktuvo, šešių miegamųjų namo Prancūzijoje, vilos Karibuose ir dalies žemės Šveicarijos slidinėjimo kurorte.

C. Joy-Morancho teigimu, visas šis turtas yra perkeltas į ofšorinių kompanijų sąskaitas ir įšaldytas, tad jis pats negali juo naudotis.

2014 metų pabaigoje verslininkas pripažino, kad turi 35 senovinių, prabangių automobilių kolekciją, kurioje ir „Bentley“, „Ferrari“, „McLarens“ bei „Alfa Romeo“ automobiliai.

Teisėjas Peteris Singeris atsisakė padalinti šį turtą ir skirti dalį pinigų Nicholai, motyvuodamas tuo, kad automobiliai priklauso ne jų vairuotojui, o užsienyje registruotoms kompanijoms.

Už C. Joy-Morancho finansinių aferų – tos pačios „Mossack Fonseca“ firmos, registruotos Panamoje, pėdsakai.

Su Zimbabvės verslininku šios firmos teisininkai susirašinėjo dar nuo 1997 metų. Prieš pat teisinį skyrybų procesą Nicholos advokatai siuntė laiškus, reikalaudami įšaldyti jos vyro turtą.

Tiesa, paaiškėjo, kad verslininkas dar prieš vestuves dviejų prabangių namų Londone nuosavybę perdavė užsienio kompanijos nuosavybei, tad šis turtas nebuvo jų šeimos įsigyta dalis.

„Aš buvau naivi ir nežinojau, kas yra tie fondai“, – sakė Nichola Joy. „Problema ta, kad kovos su neteisingumu procesas kainuoja ir mano buvęs vyras tai puikiai žino. Įstatymai turėtų būti pakeisti, kad tie užsienio fondai negalėtų leisti tyčiotis iš teisingumo“, – kalbėjo moteris.