Pasaulyje

2021.01.18 22:51

Landsbergio interviu „Deutsche Welle“: didžiausias nusikaltimas, kuo Navalnas apkaltintas, – tai, kad jis liko gyvas

LRT.lt, BNS2021.01.18 22:51

Vokietijos transliuotojas „Deutsche Welle“, nušviesdamas aktualijas apie į Rusiją grįžusį Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną ir jo sulaikymą, skyrė dėmesio Lietuvai, kurios užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis vienas pirmųjų sureagavo į įvykius oro uoste ir užsiminė apie Bendrijos sankcijas Maskvai. Ministras interviu šiam kanalui akcentavo, kad reikia pirmiausia orientuotis į asmenines sankcijas.

Lietuvos užsienio reikalų ministras G. Landsbergis sekmadienį teigė, kad Lietuva nedelsiant kels klausimą dėl galimo Europos Sąjungos atsako ir naujų sankcijų Rusijai dėl A. Navalno sulaikymo ir persekiojimo.

Kalbėdamas Vokietijos transliuotojui, G. Landsbergis pažymėjo, kad žinia apie sulaikymą Šeremetjevo oro uoste ir vėliau prie policijos nuovados A. Navalnui surengtą teismo procesą nebuvo šokiruojanti, kadangi, matant ankstesnius įvykius, „buvo tikėta“.

„Lėktuvas nukreiptas, oro uoste daug policijos laukė jam nusileidžiant, tariamas teismas.

Akivaizdžiai jautėme, kas gali nutikti. Dabar aišku, kad didžiausias nusikaltimas, kuo jis apkaltintas, – tai kad jis liko gyvas“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Paklaustas, kiek turime paramos tarp Europos Sąjungos šalių siekiant sankcijų Maskvai, ministras teigė, kad visų pirma yra parama diskusijai. Jis taip pat užsiminė bijantis, kad šio Kremliaus kritiko neištiktų Sergejaus Magnickio likimas.

„Aš bijau, kad Navalno gyvybei kyla pavojus. Mes matėme Magnickio atvejį (S. Magnickis pateko į kalėjimą po to, kai išaiškino stambios korupcijos tinklą Rusijos valstybinėse įstaigose, – LRT.lt), kuris nebuvo toks žinomas tuo metu. Bet <...> turime asmenį, kuris buvo nužudytas kalėjime. Nenorim to paties Navalnui, todėl turime būti greiti“, – sakė ministras.

Lietuvos užsienio reikalų ministras interviu akcentavo, kad reikia pirmiausia orientuotis į asmenines sankcijas.

„Pirmiausia turim kalbėti apie asmenines sankcijas tiems, kuri atsakingi už suėmimą ir tariama teismą. Ir grupę, kuri realiai lėmė, kad tai nutiko“, – kalbėjo ministras.

Paklaustas, kodėl mano, kad sankcijos šįkart suveiks, G. Landsbergis kalbėjo, kad bet kokiu atveju į tokius įvykius privalu reaguoti.

„Visada turime reaguoti, kai kas nors nutinka, tai konkrečiausia, ką Europos Sąjunga gali nuveikti. Praeityje esame kai ką praleidę, galvojom, kad jei nekalbėsim, tai nebus eskaluojama, bet įvyko eskalacija. Daug blogų dalykų nutiko per paskutinį dešimtmetį. Turime šias priemones, turim reguliavimus, ką Europos Sąjunga gali padaryti“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Pareigūnai sekmadienį sulaikė A. Navalną oro uoste, nepraėjus nė valandai po to, kai opozicionierius sugrįžo į Rusiją, nepaisydamas perspėjimų, kad jis bus areštuotas.

Rusijos kalėjimų tarnyba (FSIN) pareiškė sulaikiusi A. Navalną už tai, kad jis pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas. Pats opozicionierius tą bylą laiko paskatinta politinių motyvų.

Prokurorai taip pat gali iškelti su korupcija kovojančiam aktyvistui baudžiamąją bylą dėl įtarimų, kad jis neteisėtai pasisavino beveik 4 mln. dolerių, paaukotų jo organizacijoms.

A. Navalnas į Rusiją sugrįžo iš Berlyno, kur jis gydėsi po praėjusią vasarą įvykdyto apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga. Kremliaus kritikas tvirtina, kad jį bandė nunuodyti Federalinė saugumo tarnyba (FSB) V. Putino nurodymu.

Teismas nurodė A. Navalną 30 dienų laikyti arešte per posėdį, surengtą Maskvos priemiestyje Chimkuose esančiame policijos skyriuje. Pareigūnai aiškino, kad posėdis buvo surengtas nuovadoje, nes A. Navalnas esą neturėjo galiojančio COVID-19 testo rezultato.

A. Navalnas į Rusiją sugrįžo iš Berlyno, kur gydėsi po praėjusią vasarą įvykdyto apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga. Kremliaus kritikas tvirtina, kad jį bandė nunuodyti Federalinė saugumo tarnyba (FSB) V. Putino nurodymu. Kremlius neigia bet kokį savo ryšį su šiuo incidentu.

Opozicionieriaus bendražygis Leonidas Volkovas paragino sausio 23-ąją pradėti masinius protestus prieš vyriausybę.

Pirmadienį paskelbtame vaizdo įraše A. Navalnas ironiškai komentavo savo sulaikymą, apibūdindamas Kremliaus poziciją: „Mes mėginom tave nužudyti. Tu nenumirei ir mus tuo įžeidei, todėl mes tave už tai pasodinsim.“