Pasaulyje

2016.04.04 00:19

Iš Briuselio oro uosto pakilo pirmasis po kovo 22-osios atakų lėktuvas

BNS2016.04.04 00:19

Į Portugalijos Faro miestą sekmadienį išskridęs „Brussels Airlines“ lėktuvas tapo pirmuoju, pakilusiu iš Briuselio oro uosto po „Islamo valstybės“ (IS) atakų kovo 22 dieną.

Briuselio oro uostas sekmadienį vėl buvo atidarytas trimis „simboliniais“ skrydžiais ir griežtais papildomais keleivių patikrinimais, kurie žymi naują sustiprinto saugumo erą kelionėms lėktuvais Belgijoje po „Islamo valstybės“ mirtininkų atakų.

Darbuotojai ir vyriausybės pareigūnai oro uoste šio lėktuvo išskridimą pažymėjo tylos minute ir plojimais. Šio lėktuvo keleiviai buvo pirmieji, kuriems buvo taikytas naujasis griežtas oro uosto saugumo režimas.

Gerai ginkluoti policininkai ir kariai budėjo prie įvažiavimų į oro uostą, ir lydėjo pirmuosius keleivius į dideles baltas palapines, tarnaujančias kaip laikina registracijos vieta, pranešė AFP reporteriai.

Palapinėse taip pat budėjo daug saugumo pareigūnų, keleiviai, kurių buvo paprašyta atvykti trys valandos prieš išskridimą, ėjo pro metalo detektorius, buvo tikrinamas jų bagažas.

Dalinis oro uosto darbo atnaujinimas prasidėjo tuo, ką Briuselio oro uosto vadovas Arnaud Feistas pavadino trimis „simboliniais keleiviniais skrydžiais“ į Portugalijos pietuose esantį Faro miestą, Graikijos sostinę Atėnus ir Šiaurės Italijoje esantį Turiną.

Briuselio uosto vadovas A. Feistas sakė, jog trys sekmadienį išskrendantys lėktuvai yra „vilties ženklas“, kad keleivių aptarnavimas gali būti atnaujintas taip greit po „tamsiausių Belgijos aviacijos istorijos dienų“.

Jis pridūrė, kad tai rodo, jog oro uostas „stojasi iškart po bailios atakos“.

Tie patys lėktuvai vėliau sekmadienį turi su keleiviais grįžti į Briuselį.

Zaventemo oro uostas, kuriame yra trys pakilimo ir tūpimo takai ir kuris jungia ES sostinę su 226 pasaulio miestais, buvo uždarytas kovo 22 dieną po to, kai du vyrai susisprogdino jo išvykimo salėje. Maždaug tuo pačiu metu sprogimas nugriaudėjo ir vienoje Belgijos sostinės metropoliteno stotyje. Iš viso per šiuos koordinuotus išpuolius žuvo 32 žmonės.

Oro uosto išvykimo salė buvo smarkiai apgadinta ir kol kas, kaip laikinas pakaitalas, naudojama į palapinę panaši registracijos vieta.

Minėtos atakos Europos širdyje šokiravo Belgiją ir daugelis viliasi, kad oro uosto atidarymas, nors ir ribotam funkcionavimui, padės užversti šių skaudžių įvykių puslapį.

Keleiviai naujas saugumo priemones priima ramiai

Pirmasis lėktuvas į Farą išskrido 11 val. 40 min. Grinvičo (14 val. 40 min. Lietuvos) laiku.

„Thomas Cook“ kelionių agentas Drew Descheemaekeris, kuris užsakė bilietus į tą lėktuvą 11 asmenų šeimai, tvirtino, jog klientai ramiai žiūri į naujas saugumo priemones.

„Klientai atrodo patenkinti“, – sakė jis AFP, paskambinęs tai šeimai dėl išvykimo patvirtinimo. Kalbant apie naujus patikrinimus, „visi apie tai žino, čia nėra jokio susirūpinimo“.

„Žmonės gan nekantravo (laukdami) Briuselio (oro uosto) atidarymo“, – pridūrė D. Descheemaekeris.

20-metis informacinių technologijų studentas Loukas Bassoukos, kuris iš anksto atvyko savo skrydžiui į Atėnus, sakė, jog jaučiasi „truputį keistai“, būdamas tarp pirmųjų į oro uostą grįžtančių keleivių.

„Čia žuvo tiek daug žmonių, – sakė jis AFP. – Bet galvoju, kad galime tai įveikti. Galvoju, kad pamažu turime pradėti pasitikėti saugumo kontrole“.

Pagal naująją sistemą tik keleiviai su bilietais ir asmens dokumentais įleidžiami į laikiną išvykimo salę, o jų krepšiai tikrinami prieš įėjimą. Į vidų įleisti keleiviai taip pat turi praeiti įprastus saugumo patikrinimus.

Iš pradžių oro uostas bus pasiekiamas tik automobiliais – į jį nebus galima atvažiuoti autobusais ir traukiniais. Automobiliai bus tikrinami, visoje oro uosto zonoje patruliuos papildomi policininkai ir kariai.

Vienas didžiausių pakeitimų bus tas, kad tik keleiviai su bilietais ir asmens dokumentais bus įleidžiami į laikiną išvykimo salę, ir kad jų krepšiai bus tikrinami prieš įėjimą. Į vidų įleisti keleiviai taip pat turės praeiti įprastus saugumo patikrinimus.

Skrydžių skaičius palaipsniui bus didinamas, nors oro uostas kol kas galės dirbti tik 20 proc. pajėgumu ir aptarnauti nuo 800 iki 1 000 keleivių per valandą.

Išvykimo salės rekonstrukcija užtruks mėnesius, sakė A.Feistas. Padaryta žala yra labai didelė, nuotraukose matyti sudaužytas stiklinis fasadas, įgriuvusios lubos ir suniokotos keleivių registracijos vietos.

Pasak A. Feisto, jis tikisi, kad oro uostas vėl normaliai veikti pradės birželio pabaigoje arba liepos pradžioje – „prieš prasidedant vasaros atostogoms“.

Dėl oro uosto uždarymo – ekonominiai nuostoliai

Zaventemo oro uosto uždarymas sukėlė sumaištį kelionių industrijoje, sumažino atvykstančių turistų skaičių ir privertė tūkstančius keleivių nukreipti į kitus oro uostus Belgijoje ir aplink ją.

Briuselio oro uostas, kuris tvirtina maždaug 3-imis mlrd. eurų per metus prisidedantis prie Belgijos ekonomikos, nepaskelbė jokių skaičių dėl uždarymo ekonominio poveikio, bet pagrindinės oro linijos „Brussels Airlines“ sakė, kad praranda po 5 mln. eurų kasdien.

Šis oro uostas, kuriame 260 kompanijų samdo maždaug 20 tūkst. darbuotojų, yra vienas didžiausių darbdavių šalyje.

Užsakymų sostinės viešbučiams nuo kovo 22-osios sumažėjo 50-čia proc., paskelbė Briuselio viešbučių asociacija.

Praeitais metais Zaventemo oro uostas aptarnavo beveik 23,5 mln. keleivių.

Belgijos turizmo industrija jau ir taip kentėjo dėl pernai lapkritį Paryžiuje įvykdytų „Islamo valstybės“ (IS) atakų, kurios pareikalavo 130 gyvybių, padarinių.

Keli Paryžiaus atakų vykdytojai buvo susiję su Briuseliu ir po tų skerdynių kaimyninėje Prancūzijoje miestas buvo kelias dienas uždarytas, o saugumo pajėgos baiminosi galimos atakos.

Vienintelis gyvas likęs Paryžiaus atakų įtariamasis Salahas Abdeslamas buvo areštuotas Briuselyje kovo 18 dieną, keli metrai nuo savo šeimos namų ir vos keturios dienos prieš atakas Briuselyje.

Jis neigia ką nors iš anksto žinojęs apie atakas Belgijos sostinėje, bet tyrėjai išsiaiškino ryšius su dviem iš sprogdintojų.

Belgijos policija vis dar ieško paslaptingo trečio įtariamojo, praminto „vyru su skrybėle“, kurį saugumo kameros užfiksavo šalia dviejų oro uosto sprogdintojų.