Pasaulyje

2021.01.18 21:12

Ar sulaikius Navalną galimas baltarusiškas scenarijus – į politinę sceną žengs jo žmona Julija?

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.01.18 21:12

Sekmadienį Maskvoje policijos sulaikytas Aleksejus Navalnas įvardijamas Rusijos opozicijos lyderiu, aktyviausiu ir matomiausiu Vladimiro Putino priešininku, tačiau jeigu šis netektų laisvės ilgam, politologas Alvydas Medalinskas neatmeta, jog telkti opoziciją galėtų jo žmona Julija Navalnaja.

Mykolo Romerio universiteto politologas svarsto, kad Kremliuje toks baltarusiškas scenarijus taip pat veikiausiai turimas omenyje, o kurpti fiktyvias bylas J. Navalnajai, anot jo, būtų sudėtingiau.


„Bent aš matau kaip variantą, (...) jeigu A. Navalną sulaiko, kad Julija Navalnaja gali pasirodyti kaip politinė veikėja Rusijos politiniame gyvenime prieš kitus Dūmos rinkimus“, – LRT RADIJO laidoje „Lietuvos diena“ sakė A. Medalinskas.

Sulaikyto opozicinieriaus teismo posėdis dėl tolesnių kardomųjų priemonių pirmadienį prasidėjo Chimkų rajono nuovadoje, jo advokatei Olgai Michailovai apie tai buvo pranešta likus tik kelioms minutėms iki posėdžio pradžios.

MRU politologo manymu, ilgalaikis A. Navalno sulaikymas galėtų reikšti naujas Vakarų sankcijas, tačiau nesiimti nieko režimas taip pat negali, nenorėdamas pasirodyti silpnas.

Dviprasmiškai praėjusią savaitę įvertintas ir A. Navalno sprendimas grįžti į Rusiją, apie kurį jis pranešė iš anksto. Jau tuomet būta aiškių signalų, jog opozicinierių ketinama sulaikyti, galiausiai tai sekmadienį ir padaryta, motyvuojant tuo, kad jis pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas, jis pats bylą laiko politine. A. Medalinskas neabejoja, kad A. Navalnas savo ėjimus taip pat apskaičiavo.

„Aš spėju, kad šis žingsnis turi dvigubą ėjimą, manau, Kremlius tą taip pat mato. Įvykiai Baltarusijoje parodė, kad kai suimamas vienas pagrindinių opozicijos lyderių, gali pradėti reikštis jo antroji pusė. Taip atsitiko su Cichanouskaja ir Cichanouskiu. Neatsitiktinai pasaulio dėmesys yra ne tik A. Navalno sugrįžimui, bet ir J. Navalnajai. Daugelis vertina, kad J. Navalnaja gal net labiau pasirengusi šiuo metu, negu buvo S. Cichanouskaja, kai viskas prasidėjo. J. Navalnajos atžvilgiu Kremlius neturi ko pateikti“, – LRT RADIJUI sakė A. Medalinskas.

Ypač svarbu tai, kaip į veiksmus prieš A. Navalną reaguos Rusijos piliečiai, priduria pašnekovas.

„Ar vietoj kelių šimtų arba tūkstančių, išeinančių į gatves, gali būti daugiau, pavyzdžiui, kaip įvyko Chabarovske nušalinus gubernatorių, ar vis dėlto tai bus labiau lokalus demokratinių jėgų protestas? Jeigu būtų kaip Chabarovske ar Baltarusijoje, Kremliui iš tikrųjų yra ko jaudintis“, – kalbėjo A. Medalinskas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Lietuvos diena“ įraše.