Pasaulyje

2021.01.22 21:52

Patrankų mėsa ar per daug rūpinasi savo gynyba? Kremliaus žiniasklaida šmeižia Baltijos šalis

LRT.lt2021.01.22 21:52

Melagingos ir klaidinančios žinutės skleidžiamos siekiant sukurti vaizdą, kad mažesnės NATO narės neva išnaudojamos kaip „patrankų mėsa“, Rusijos grėsmė tėra pramanas, o savo veiksmais aljansas neva laužo duotus pažadus neplėsti savo veiklos posovietinio bloko valstybėse, rašoma „Debunk EU“ pranešime žiniasklaidai.

„Debunk EU“ tyrimo duomenimis, gruodį su NATO susijusios žinutės prokremliškoje žiniasklaidoje nusvėrė politines temas, o Baltijos šalys kritikuotos už neva „neadekvačią“ gynybai skiriamą biudžeto dalį.

Gruodį – penkios dezinformacijos bangos

2020 m. gruodį „Debunk EU“ analitikai analizavo 3136 su NATO susijusius straipsnius. Maždaug kas trečiame, arba 938 publikacijose rasta melagingo turinio, jis buvo platinamas 97 žiniasklaidos priemonėse ir pasiekė potencialią 989 milijonų kontaktų auditoriją.

Pagrindiniai Baltijos valstybėse dezinformaciją platinę šaltiniai buvo Rusijoje registruoti portalai, taip pat Lietuvoje ir Latvijoje veikiantys „Sputnik“ portalai. Publikacijos buvo skelbiamos keturiomis kalbomis.

Pasak „Debunk EU“ vyriausiojo analitiko Balio Liubinavičiaus, tiriamuoju laikotarpiu NATO karinė ir politinė darbotvarkė buvo aktyviai nagrinėjama Baltijos šalių informacinėje erdvėje.

„Pastebėjome penkias į NATO nukreiptas dezinformacijos bangas – jos dažniausiai buvo susijusios su išoriniais įvykiais Rusijoje ir Baltarusijoje”, – apie tai, kada suaktyvėja dezinformacija, pasakoja ekspertas.

Kaip rašoma pranešime, gruodį analitikai fiksavo 30,3 klaidinančio turinio vienetų per dieną. Anot B. Liubinavičiaus, didžiausias šuolis gruodžio 16–18 dienomis sutapo su metine Rusijos prezidento Vladimiro Putino spaudos konferencija. Tomis dienomis dezinformacijos sklaida dvigubai viršijo mėnesio vidurkį.

Išnaudoja Putino, Lukašenkos pasisakymus

„Gruodžio mėnesį į NATO karinę veiklą nutaikytos žinutės buvo skelbiamos dažniau, nei politinės temos. Dažniausiai minėtas [tariamos] NATO grėsmės naratyvas“, – teigia B. Liubinavičius.

Kitas pavyzdžių, kai šalies valdžios pasisakymas naudojamas skleisti dezinformacijai, yra gruodžio 2 d. Aliaksandro Lukašenkos pasakyta kalba, kur jis tvirtino, neva „NATO kuria specialų karinį dalinį, skirtą užimti vakarinėms Baltarusijos dalims“.

„Šiais hiperbolizuotais pareiškimais A. Lukašenka siekia perdėtai išpūsti NATO ir rotacinių JAV pajėgų veiklą Lietuvoje ir Lenkijoje, kurios ten dislokuotos tik gynybos ir atgrasymo tikslais. Kalbėjimas apie „specialų NATO padalinį” yra nepagrįstas, nes nėra jokių duomenų šiam teiginiui palaikyti, kaip ir kaltinimams apie „Lenkijos siekius Gardino regione”, kuriuos ne kartą paneigė Lenkijos vyriausybės atstovai“, – aiškina B. Liubinavičius.

Kita žinutė, pasirodžiusi Vladimiro Putino metinės spaudos konferencijos dieną, kalbėjo apie tai, esą NATO nesilaiko duoto pažado nesiplėsti buvusiose sovietinėse respublikose ir prisideda prie santykių su Rusija bloginimo. „Mes ne kartą girdėjome patikinimus, kad NATO nesiplės į Rytus, bet jie nesilaikė savo pažadų. Taigi, kas šiuo atveju yra baltas ir pūkuotas, o kas – dygliuotas ir agresyvus?“, – cituojamas V. Putinas.

Pasak B. Liubinavičiaus, teiginiai apie neva duotą pažadą, kad NATO nesiplės už suvienytos Vokietijos ribų, istoriškai naudojamas nukreipti kritikai nuo Rusijos santykių su Vakarais. „Iš tiesų niekada nebuvo jokių politiškai arba teisiškai saistančių susitarimų, priimtų Vakarų valstybių, kad NATO nesiplės toliau suvienytos Vokietijos sienų. Taigi, šie pareiškimai apie „sulaužytus pažadus” yra perdėti“, – sako „Debunk EU“ analitikas.

Tvirtina, kad mažosios narės – tik NATO „patrankų mėsa“

Dar viena žinutė, naudota kalbant apie Baltijos šalis NATO, buvo teiginys, esą NATO manipuliuoja savo mažesnėmis narėmis. Pavyzdžiui, gruodžio 23 d. pasirodžiusiame straipsnyje teigiama, kad „NATO steigia savo karines bazes buvusiose sovietinėse respublikose, nes jų ateitis Aljansui nerūpi. Jie pasirengę paaukoti šias šalis karo ugnyje, jiems nerūpės, jie pasiruošę paversti šias valstybes patrankų mėsa”.

Pasak B. Liubinavičiaus, Baltijos šalys taip pat kritikuotos dėl „neadekvačių išlaidų gynybai” dažniau, nei bet kuri kita valstybė.

Daugiausiai probleminės informacijos gruodžio mėnesį Baltijos šalyse buvo platinama rusų kalba (89,1%), publikacijos rusų ir anglų kalbomis taip pat pasiekė didžiausią kontaktų auditoriją (976 milijonai rusų, 7,6 milijono anglų kalba), teigiama pranešime.

„Nors prieš NATO nukreipta informacija dažniausiai minėta viešose feisbuko grupėse ir puslapiuose Lietuvoje, nepastebėjome nieko, kas vienytų tą informaciją skleidžiančius vartotojus. Galime teigti, kad su Aljansu susijusi dezinformacija šiame tinkle plito šalia kitų temų ir žinučių”, – sako B. Liubinavičius.