Pasaulyje

2021.01.18 13:28

Landsbergis apie Navalno sulaikymą: galbūt dabar Rusijos optimistai ES sostinėse atsibus

atnaujinta 13.43
LRT.lt2021.01.18 13:28

Vos parskridusį į Rusiją, opozicionierių Aleksejų Navalną suėmė pareigūnai. Pirmadienį jis teisiamas tiesiog Maskvos policijos nuovadoje, kur ir yra laikomas. Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, kad Vilnius iškėlė ES sankcijų klausimą su A. Navalno suėmimu susijusiems asmenims.

Siūlymą Bendrijai įvesti sankcijas ministras žada kelti ir per kitą pirmadienį vyksiantį ES Užsienio reikalų tarybos posėdį.

„Akivaizdu, kad Maskvoje vyksta tolesnis susidorojimas su opozicijos lyderiu. Todėl ES turi reaguoti“, – sakė G. Landsbergis. Sankcijų sąraše galėtų atsirasti su opozicionieriaus suėmimu ir dabar vykstančiu „teismu“ susiję asmenys.

Anot ministro, dabar Rusijos pareigūnai ieško teisinio pagrindo sulaikyti opozicionierių, nes nepateikdami kaltinimų jį gali laikyti tik 48 val. Tačiau sausio pabaigoje vyks oficialus teismo posėdis kitoje A. Navalno byloje.

„Mes esame Rusijos realistai, (...) bet yra ir daug rusiško optimizmo arba Rusijos link optimizmo. Kad gal va Rusija pradės gražiau elgtis, ir pradėsime kalbėtis. (...) Gali būti, kad dabar kai kurios ES sostinės atsibus iš optimizmo ir grįš arčiau prie realizmo“, – sakė ministras.

Konkrečių valstybių ministras nenorėjo įvardinti, bet pabrėžė, kad geopolitinė padės Kryme ir Rytų Ukrainoje – kurios yra Lietuvos santykių su Rusija „raudonosios linijos“ – nesikeičia.

„Nuodijimo jau man atrodo turėjo pakakti, negana to, suimamas žmogus dar kartą. Rusija sugeba apie save priminti“, – teigė ministras.

Paprašytas įvertinti A. Navalno dar 2014 m. išsakytus teiginius, kad Rusija vargu ar grąžins aneksuotą Krymo pusiasalį Ukrainai ir pats tapęs prezidentu tokio klausimo nesvarstytų, ministras pabrėžė, kad Lietuva palaiko Rusijos žmonių teisę patiems pasirinkti, tada būtų keliami kiti klausimai.

„Mes turime aiškiai pasakyti už ką ir prieš ką yra Lietuva. Lietuva yra už mūsų kaimyninių valstybių žmonių demokratinį pasirinkimą. Kad jie turėtų realų pasirinkimą, realią valdžią, su kuria tada vadovaujantis bendromis nustatytomis taisyklėmis tiek mes, tiek kitos valstybės, gali pradėti bendrauti. Rusija yra valstybė, kuri nepaiso tarptautinių teisės normų, tad rasti bendrą kalbą sudėtinga. Demokratija yra pirmas žingsnis į bendrą pokalbį apie teisės viršenybės principą tolesniuose ir tarptautiniuose klausimuose“ – sakė G. Landsbergis.

Kartu jis pasmerkė opozicionieriaus apnuodijimo.

Lietuva, kaip ir kitos Baltijos šalys bei dauguma Vakarų valstybių, ES lyderiai, pasmerkė A. Navalno sulaikymą ir reikalauja jį nedelsiant paleisti.

Sekmadienį G. Landsbergis sakė, kad ES turėtų svarstyti sankcijas su A. Navalno sulaikymu susijusiems asmenims.

A.Navalnas grįžo į Rusiją pagerėjus sveikatai po apnuodijimo cheminiu ginklu iš „Novičiok“ grupės. Pasikėsinimas į jo gyvybę surengtas Sibiro mieste Tomske, o opozicionierius gydytas Berlyno ligoninėje.

Rusijos pareigūnai anksčiau perspėjo A. Navalną, kad jei jis grįš į Rusiją, bus sulaikytas dėl tariamų probacijos režimo pažeidimų.