Pasaulyje

2016.04.02 17:27

Iš IS išvaduotoje Palmyroje rasta masinė kapavietė

Sirijos pajėgos teigia Palmyros mieste aptikusios „Islamo valstybe“ (IS) pasivadinusios grupuotės kovotojų paliktą masinę kapavietę, kurioje rasti daugiau negu 40-ies civilių ir karių palaikai. Džihadistai mėgavosi masinėmis egzekucijomis, kurias vykdė prie istorinių Palmyros paminklų.

Sekmadienį senovės paminklais garsėjantį miestą atkovojusios Sirijos pajėgos pirma turi jį išvalyti nuo minų, po to bus galima planuoti, kaip atkurti ar atstatyti pasaulio paveldui priklausančius paminklus, kuriuos nuo pernai gegužės miestą valdę džihadistai negailestingai naikino.

Grupė žurnalistų galėjo savo akimis išvysti, kas liko iš porą tūkstančių metų stovėjusių šventovių, kapaviečių.

Garsiąją Belio šventyklą, kažkada skirtą Mesopotamijos dievui pagerbti, IS sprogdino pernai. Bet ji nesutrinta į miltus, liko dalys ir pamatai, tad gal dar įmanoma prikelti. Tikrasis sugriovimų, kurie tapo spjūviu į veidą visai pasaulio bendruomenei, mastas paaiškės vėliau, kai iš griuvėsių bus pašalintos minos.

„Ši gatvė buvo užminuota nuo pradžios iki galo, jie sudėjo minas ir užliejo asfaltu, jos galėjo gulėti ir šimtą metų. Džihadistai jas būtų susprogdinę tuomet, kai į miestą įžengtų armija ar sugrįžtų gyventojai“, – apie vieną iš Palmyros gatvių kalbėjo  Sirijos pajėgų karys.

Į miestą įžengė Basharo al-Assado, kurio Vakarai nenori matyti Sirijos prezidento poste, pajėgos, todėl reakcija santūri. Vyriausybinėms pajėgoms padeda jų sąjungininkai – Rusijos išminuotojai.

Kaip pranešama, UNESCO sutiko, kad kai kurie senovės paminklai Palmyroje būtų iš naujo atstatyti, atsiliepė apie pusšimtį valstybių. Beveik nesužalotas Senovės romėnų teatras, bet jis ilgai kels siaubingus prisiminimus – čia džihadistai vykdydavo masines egzekucijas, jas vykdyti vertė net vaikus.

Išliko garsioji kolonada, bet susprogdinta Triumfo arka, laidojimo bokštai, o miesto muziejus išgrobtas, statulos sudaužytos. Laimė, prieš įsiveržiant džihadistams iš miesto pavyko išvežti apie 400 kūrinių. Džihadistai tikėjosi rasti tonas aukso, bet daug vertingų dalykų jau buvo Damaske.

IS taip elgiasi su pasaulio paveldu ir užimtose Irako teritorijose. Pasak ekspertų, suteikti naują gyvenimą sumaitotoms skulptūroms, kitiems  kūriniams – tas pats, kas gydyti ligonį po labai sunkių nudegimų.