Pasaulyje

2016.04.02 20:48

Azerbaidžanas ir Armėnija veliasi į karą

Praėjusią naktį smarkiai paaštrėjusi padėtis Kalnų Karabache kelia nerimą, ar vėl nekils dviejų kaimynių karas. Dėl gana įnirtingų susišaudymų tarp Azerbaidžano ir Kalnų Karabacho pajėgų Baku ir Jerevanas kaltina vienas kitą. Azerbaidžanas pripažino per mūšį netekęs 12 karių ir sraigtasparnio. Armėnija neteko mažiausiai 18 karių.

Kalnų Karabacho žmonės tebegyvena nuolatinės parengties karui sąlygomis. Nors karas seniai baigėsi, bet galutinis taškas nepadėtas. Kalnų Karabachas, įsiterpęs į Azerbaidžano teritoriją, tebėra rusenančio konflikto zona. Buferinėje zonoje, skiriančioje nuo Azerbaidžano, susišaudymai nėra naujiena, bet tokios kovos nebūta nuo ginkluoto konflikto 1994 metais. Azerbaidžanas tvirtina atsiėmęs du strategiškai svarbius kaimus, Armėnija tai neigia. Abi pusės kaltina viena kitą pirma nuspaudus gaiduką.

„Pagal turimą informaciją iš Kalnų Karabacho, per susišaudymus fronto linijoje priešas patyrė didelių nuostolių – neteko karių ir amunicijos. Karabacho pajėgos numušė du sraigtasparnius ir bepilotį, sunaikino tris šarvuočius“, – sakė Armėnijos gynybos ministerijos atstovas Artsrunas Hovhanesianas.

Baku pripažino – neteko 12 karių ir sraigtasparnio, nors anksčiau neigė. Tvirtina, kad jo kariai užėmė kaimus, nors anksčiau aiškino, kad neva tik gynėsi, nes buvo apšaudyti didelio kalibro artilerija ir granatsvaidžiais.

Pasak Jerevano, žuvo 12 metų armėnas berniukas, dar keli vaikai sužeisti.

Griūvant Sovietų Sąjungai prasidėjo konfliktas dėl Kalnų Karabacho, žuvo apie 30 tūkst. žmonių, nes Azerbaidžanui oficialiai priklausęs regionas nusprendė pasitraukti iš jo sudėties – daugumą gyventojų sudaro etniniai armėnai.

Derybos dėl taikos stringa daug metų. Kai Azerbaidžano ir Armėnijos lyderiai lankėsi Vašingtone, viceprezidentas Joe Bidenas ragino siekti tvirto susitarimo dėl taikos. Amerika kartu su Rusija ir Prancūzija ilgus metus tarpininkavo derybose. Po šios nakties susišaudymo Maskva susisiekė ir su Jerevanu, ir su Baku, ragino laikytis paliaubų, nors ginklus parduoda abiem šalims.

Į Azerbaidžano teritoriją įsiterpusį Kalnų Karabachą kontroliuoja vietinių armėnų pajėgos ir Armėnijos kariuomenė, nuo Azerbaidžano skiria vadinamoji buferinė zona, kuri dažnai pažeidžiama. Naftos bei dujų turtingas Azerbaidžanas, kurio išlaidos kariuomenei viršija visą Armėnijos biudžetą, nuolat grasino jėga atsiimti Kalnų Karabachą, jeigu derybos ir toliau bus bevaisės. Rusijos palaikoma Armėnija tvirtina, kad atremtų puolimą.