Pasaulyje

2021.01.20 05:30

JAV inauguracijų nesklandumai: kodėl Obamai teko kartoti priesaiką, o ilgiausios kalbos autorių ištiko tragiškas likimas?

Julius Palaima, LRT.lt2021.01.20 05:30

Trečiadienį Joe Bidenas bus oficialiai prisaikdintas 46-uoju JAV prezidentu. JAV vadovu demokratas taps itin sudėtingu laikotarpiu – šalyje toliau sparčiai plintant koronavirusui ir kylant įtampai po Donaldo Trumpo rėmėjų sausio 6 dieną įvykdyto Kapitolijaus šturmo. Kuo ši inauguracija skirsis nuo ankstesnių ir ko laukti šventės metu?

Inauguracija bus neįprasta dėl kelių priežasčių: JAV nesiliaujančios COVID-19 pandemijos ir sausio pradžioje įvykusio Kapitolijaus šturmo, kuriame dalyvavo D. Trumpo rėmėjai.

Didžioji dalis renginių, susijusių su inauguracija, bus virtualūs, tačiau pats J. Bidenas priesaiką turėtų duoti gyvai ant Kapitolijaus laiptų, skelbia „USA Today“.

„Nebijau duoti priesaikos lauke“, – teigė J. Bidenas, tikindamas, jog nesibaimina pasirodyti gyvai po riaušių Kapitolijuje.

Kaip atrodys inauguracijos diena?

Demokratų atstovas J. Bidenas neturėtų laužyti savo tradicijos į šalies sostinę atvykti kompanijos „Amtrak“ traukiniu. Būdamas senatorius iš Delavero valstijos į Vašingtoną jis 36 metus vyko būtent šios kompanijos traukiniais.

Bendrovė yra apskaičiavusi, kad J. Bidenas traukiniais yra nukakęs daugiau nei 2,1 milijono mylių (3,3 milijono kilometrų).

Prisaikdintas prezidentas kartu su viceprezidente Kamala Harris padės vainiką išreikšdami pagerbti šalies kariams. Prie jų prisidės ir antrosios pusės Jill Biden ir Dougas Emhoffas.

Tuomet Bidenai, lydimi prezidentinės palydos, vyks į Baltuosius rūmus.

Kuo skirsis Bideno inauguracija?

Inauguracija nebus tokia grandiozinė kaip D. Trumpo inauguracija 2017-aisiais ar B. Obamos 2013 metais.

Tuomet net būta diskusijų ir susipriešinimo tarp B. Obamos ir D. Trumpo šalininkų dėl inauguracijoje dalyvavusių žmonių skaičiaus.

Šiemet realybė yra kiek kitokia. Bilietų į pačią ceremoniją parduota kur kas mažiau, galimybės paradą stebėti taip pat apribotos, nes buvo išmontuotos praeityje naudotos specialios pakylos.

Inauguracijai įprasti pokyliai taip pat buvo atšaukti, o sveikatos specialistai dėl COVID-19 pandemijos ragina amerikiečius vengti kelionių į sostinę.

Vietoj tūkstančių žmonių, šventę stebinčių Nacionalinėje alėjoje, tradicinio parado vaizdai bus transliuojami televizijos kanalais, skelbė Prezidento inauguracijos komitetas.

Paaiškėjo ir šiek tiek parado detalių: bus atmenami JAV herojai, siekiant pažymėti skirtingų šalies regionų ir valstijų nuopelnus ir atspindėti JAV diversiškumą, tradicijas bei atsparumą negandoms, tikino renginio organizatoriai.

Inauguracijos dieną bus organizuojama aibė virtualių renginių ir visi jie bus transliuojami specialiame J. Bideno inauguracijos portale.

Sustiprintas saugumas

Po sausio 6 dieną JAV Kapitolijuje įvykusio D. Trumpo rėmėjų šturmo prieš J. Bideno inauguraciją imtasi griežčiausių saugumo priemonių.

Incidentui Kapitolijuje pasibaigus penkių žmonių mirtimi, JAV slaptoji tarnyba tikino paruošusi planą, užtikrinsiantį maksimalų šventės saugumą.

Už inauguracijos saugumą atsakingas pareigūnas Michaelas Plati teigė, kad teisėsaugos tarnybos ir Nacionalinė gvardija yra pasiruošusios atremti galimas grėsmes.

Federalinių tyrimų biuras taip pat įspėjo vietos valdžią dėl galimų ginkluotų demonstracijų.

Vašingtono merė Muriel Bowser paskelbė pratęsusi ekstremaliąją padėtį mieste iki sausio 21 dienos.

Prie pat Kapitolijaus buvo sustatyta viso labo šimtas kėdžių, skirtų garbingiems svečiams. Jie, beje, turės dėvėti apsaugines veido kaukes ir pateikti neigiamą COVID-19 testo atsakymą.

Kapitolijus yra atskirtas spygliuota dviejų metrų aukščio tvora, o Nacionalinėje alėjoje žmonių minios šiemet nebus – ten sustatyta 200 tūkstančių JAV vėliavų.

Panaši tvora buvo pastatyta ir prie Baltųjų rūmų.

Kas dalyvaus ceremonijoje?

D. Trumpas atsisakė dalyvauti J. Bideno inauguracijoje ir taip nutraukė 150 metų trukusią prezidentų tradiciją. Viceprezidentas Mike`as Pence`as ceremonijoje dalyvaus.

„Tiems, kurie manęs klausė, atsakysiu. Ne, nedalyvausiu inauguracijoje“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė D. Trumpas, prieš visam laikui užblokuojant jo paskyrą.

Trečiadienį D. Trumpas vyks į savo privatų kurortą „Mar-a-Lago“ Floridoje. Jis anksti ryte paliks Baltuosius rūmus, kad spėtų paskutinįkart pasinaudoti prezidento kelionių privilegijomis.

Prezidentinis sraigtasparnis „Marine One“ iš Baltųjų rūmų nuskraidins D. Trumpą į Andruso pajėgų bazę ir iš ten jis skris į Floridą prezidentiniu lėktuvu „Air Force One“, kuris nuo vidurdienio nebebus jo žinioje.

Anksčiau „Bloomberg“ skelbė, kad D. Trumpas Andruso bazėje organizuoja karių palydėtuves, kurias stebės minia kviestinių svečių.

Buvę JAV prezidentai B. Obama, George`as W. Bushas ir Billas Clintonas planuoja dalyvauti inauguracijoje.

Dėl COVID-19 pandemijos J. Bideno prisaikdinimą praleis 96-erių Jimmy Carteris, kuris dalyvavo kiekvienoje inauguracijoje nuo 1977 metų.

Buvusių prezidentų inauguracijos ir konfliktai

Pirmojo JAV prezidento George`o Washingtono inauguracija itin domino šalies gyventojus. Pirmasis pagal JAV Konstituciją šalies prezidentas atsisakė atlyginimo, norėdamas įrodyti, kad deramai atstovaus neseniai suformuotos valstybės gyventojams.

„Jis buvo labai turtingas. Tokiu sprendimu jis norėjo įrodyti, kad bus sąžiningas visuomenės tarnas“, – leidiniui „Pittsburgh Post Gazette“ sakė Williamso koledžo Masačusetse profesorė Susan Dunn.

„Šalies kariuomenės atstovai norėjo jį padaryti karaliumi, tačiau G. Washingtonas griežtai nesutiko. Jis siekė visiškai atskirti valdžią nuo monarchijos“, – pridūrė S. Dunn.

Pasak istorikės, prieš daugiau nei 200 metų JAV piliečiams reikėjo galios nesigviešiančio prezidento.

Prabėgus beveik 150 metų situacija pasikeitė, tikino S. Dunn.

„1933 metais tokio vadovo JAV jau nebereikėjo. JAV žmonės norėjo lyderio, kuris būtų matomas ir pasitikintis savimi, bet tuo pat metu gebantis empatiškai žvelgti į šalies gyventojus. Franklinas Delano Rooseveltas mokė juos socialinio solidarumo ir draugystės“, – pabrėžė istorikė.

Buvęs žurnalistas Jackas Torry prisimena 2009 metais vykusią pirmąją B. Obamos inauguraciją ir prieš ją kilusį ažiotažą.

„Atsimenu, tuomet uždarė tiltus, o patekti į Vašingtono centrą buvo kone neįmanoma. Su kolegomis žurnalistais nuvykome į miestą dieną prieš ir nakvojome televizijos furgonuose. Norint stebėti inauguraciją, reikėjo prie Kapitolijaus atvykti keliolika valandų prieš renginį. Apsauga buvo labai griežta“, – pirmąją demokrato B. Obamos inauguraciją prisiminė J. Torry.

Vienam prezidentui inauguracijos šventė apkarto. Jamesas Buchananas 1857 metais užsikrėtė dizinterija išgėręs užteršto vandens viename Vašingtono viešbučių.

„J. Buchananui buvo neįtikėtinai sunku. Sakydamas priesaiką jis vos laikėsi ant kojų. Asmeninis gydytojas jam davė brendžio ir kažkokių vaistų, kad jis bent kiek atsigautų“, – pasakojo istorikas Michaelas Birkneris.

Negana to, vėliau buvo ne juokais apsižiolpinta – J. Buchanano pagalbininkai pamiršo į specialią karietą pakviesti buvusį prezidentą Frankliną Pierce`ą.

Tarp buvusių ir pareigas einančių prezidentų nesusipratimų būta ir 20 amžiuje.

Harry S. Trumanas ir Dwightas D. Eisenhoweris kartu dirbo ilgą laiką ir palaikė gana šiltus santykius, tačiau prezidentu tapus D. D. Eisenhoweriui situacija pasikeitė.

„D. D. Eisenhoweriui itin nepatiko, kaip H. S. Trumanas elgėsi ir kokius sprendimus prezidentaudamas priėmė dėl Korėjos karo“, – kalbėjo M. Birkneris.

Konfliktą tarp prezidentų pavyko numalšinti tik per J. F. Kennedy laidotuves 1963 metais. „Jie buvo susodinti vienas šalia kito. Abu sutiko, kad jau paseno ir gali pamėginti pamiršti praeities nuoskaudas“, – nesutarimus apžvelgė vienas Getisbergo koledžo profesorius.

JAV prezidentų inauguracijų faktai

1. J. Bidenas bus 46-asis JAV prezidentas, tačiau tik 40-asis, kuris per savo inauguraciją kreipsis į šalies gyventojus, rašo „Council on Foreign Relations“.

2. Johnas Tyleris, Millardas Filmore`as, Andrew Johnsonas, Chesteris Arthuras ir Geraldas Fordas tapo prezidentais po to, kai iš pareigų dėl ligos ar atsistatydinę pasitraukė išrinktieji prezidentai. Jie patys nelaimėjo rinkimų, tad ir vieša kalba nesikreipė į JAV piliečius.

3. G. Washingtonas ir Johnas Adamsas priesaiką davė ne Vašingtone, kaip įprasta šiomis dienomis, o Niujorko ir Filadelfijos miestuose. Taip buvo todėl, nes Vašingtonas šalies sostine oficialiai tapo tik 1800 metais, tad naujieji JAV vadovai buvo prisaikdinti kituose JAV miestuose.

4. Trisdešimt šeši JAV prezidento pareigas ėję asmenys priesaiką davė kovo mėnesį. Iki 1937 metų prezidentai buvo inauguruojami kovo 4 dieną. Pagal dvidešimtąjį JAV Konstitucijos straipsnį inauguracijos diena buvo perkelta į sausio 20-ąją.

5. Johnas Fitzgeraldas Kennedy buvo paskutinis prezidentas, kuris inauguracijos metu dėvėjo cilindrinę skrybėlę. Šio tipo skrybėlė buvo savotiškas formalus naujo prezidento simbolis iki pat 1961 metų.

6. Pirma fotografijose užfiksuota inauguracija įvyko 1857 metais, kai buvo prisaikdintas Jamesas Buchananas, pirma nufilmuota – 1897 metais (Williamo McKinley inauguracija), transliuota per radiją – 1925-aisiais (Calvino Coolidge`o), transliuota per televiziją – 1949-aisiais (Harry Trumano), o internetu – 1997 metais (Billo Clintono).

7. Trumpiausią JAV prezidento inauguracijos kalbą istorijoje pasakė G. Washingtonas antrojo savo prisaikdinimo metu. Jis ištarė 135 žodžius.

8. Ilgiausia inauguracijos kalba priklauso Williamui Henry Harrisonui (8 445 žodžiai). Ji truko net dvi valandas, tačiau pasekmės buvo tragiškos. Kadangi inauguracijos dieną lauke buvo itin šalta, o W. Harrisonas nebuvo šiltai apsirengęs, netrukus jis susirgo peršalimu, o vėliau ir plaučių uždegimu. Prabėgus 30 dienų po priesaikos, W. Harrisonas mirė. Tai buvo ir trumpiausias prezidentavimo laikotarpis JAV istorijoje.

9. Manoma, kad yra asmuo, kuriam JAV prezidento pareigas teko eiti vos vieną dieną. Svarstoma, kad 1849 metais vieną dieną prezidento pareigas ėjo Senato atstovas Davidas Rice`as Atchisonas. Tikima, kad taip nutiko, nes išrinktasis vadovas Zachary Tayloras atsisakė būti inauguruotas sekmadienį, tad jo inauguracija ir pareigų perėmimas nusikėlė į pirmadienį, kovo 5 dieną.

10. Po J. F. Kennedy nužudymo Lyndonas B. Johnsonas buvo inauguruotas JAV oro pajėgų patalpose. Jį prisaikdino artima bičiulė Sarah T. Hughes. Tai vienintelė šalies istorijoje moteris, prisaikdinusi prezidentą.

11. Po Richardo Nixono ir viceprezidento Spiro Agnew atsistatydinimo Geraldas Fordas tapo pirmuoju asmeniu JAV istorijoje, kuris ėjo abejas pareigas. Jam taip pat nebuvo surengta inauguracijos ceremonija.

12. Respublikonas Ronaldas Reaganas priesaiką davė JAV itin svarbią dieną – per amerikietiškojo futbolo lygos finalo (angl. „SuperBowl“) rungtynes. Tačiau grandiozinė prezidento šventė buvo perkelta į kitą dieną dėl didelių šalčių. R. Reagano priesaiką, pabūgę atšiaurių orų, tuomet gyvai stebėjo mažiau nei šimtas žmonių.

13. Kai prezidentu buvo išrinktas pirmąkart, B. Obama priesaikos kalbą turėjo sakyti du kartus. 2009-ųjų sausio 20 dieną jis suklydo sakydamas priesaikos žodžius, tad ją teko pakartoti kitą dieną.