Pasaulyje

2021.01.18 07:24

Įvykiai Baltarusijoje. Prokuratūra prašo Interpolo skelbti opozicionieriaus Latuškos paiešką

atnaujinta 16.12
BNS2021.01.18 07:24

Baltarusijos generalinė prokuratūra per Interpolą inicijuoja tarptautinę baltarusių opozicijos Koordinacinės tarybos prezidiumo nario Pavelo Latuškos paiešką, pirmadienį pranešė pareigūnai.

„Generalinė prokuratūra nusiuntė Interpolo nacionaliniam centriniam biurui Baltarusijoje paketą dokumentų, kurių reikia norint paskelbti tarptautinę Pavelo Latuškos paiešką“, – sakoma susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanalu paskelbtame prokuratūros pranešime.

P. Latuška kaltinamas sąmokslu užgrobti valdžią, ekstremistinės grupuotės įkūrimu, raginimais imtis veiksmų prieš nacionalinį saugumą.

„Latuškai... baudžiamojoje byloje, kurią tiria Tyrimų komiteto vyriausioji tyrimų valdyba, leidus prokurorui parinkta kardomoji priemonė – suėmimas“, – sakoma Generalinės prokuratūros pranešime.

Buvęs Baltarusijos ambasadorius Lenkijoje ir Prancūzijoje, buvęs kultūros ministras P. Latuška dirba opozicijos Koordinacinėje taryboje ir vadovauja Nacionalinei antikrizinei valdybai (NAV).

P. Latuška buvo tarp pirmųjų Baltarusijos aukšto rango pareigūnų, viešai nepritarusių smurtiniam protestų Minske slopinimui ir elgesiui su areštuotais asmenimis, nepripažįstančiais rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų rezultatų.

Rugpjūčio 17 dieną buvo paskelbta apie P. Latuškos atleidimą iš Jankos Kupalos nacionalinio akademinio teatro vadovo pareigų. Pagrindinė teatro trupė solidarizuodamasis su vadovu ir protestuodama prieš įvykius po rinkimų atsistatydino.

Baltarusiją jau šeštą mėnesį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju apsiskelbė Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų.

Opozicija ir Vakarų demokratijos tvirtina, kad šie rinkimai buvo suklastoti, ir jų nugalėtoja laiko politikos naujokę Sviatlaną Cichanouskają, kovoje dėl prezidento posto pakeitusią savo įkalintą vyrą. Opozicijos Koordinacinė taryba buvo įkurta po rinkimų į Lietuvą pasitraukusios S. Cichanouskajos iniciatyva.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

Estija rengia neformalų JT Saugumo Tarybos posėdį dėl spaudos laisvės šalyje

Estija penktadienį rengia neformalų virtualų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį dėl spaudos laisvės Baltarusijoje.

Posėdis vyks Arria formatu: tai reiškia, kad šaukiamas neformalus JT Saugumo Tarybos posėdis, atviras visoms JT narėms – ne tik JT Saugumo Tarybos narėms.

Posėdžio tikslas – atkreipti dėmesį į nepagrįstus Baltarusijos žurnalistų sulaikymus ir kitus veiksmus, keliančius grėsmę spaudos laisvei, kurių Baltarusijos vyriausybė ėmėsi po rugpjūčio 9 dienos prezidento rinkimų, BNS pranešė Estijos užsienio reikalų ministerija.

Jo metu bus pateikta informacijos apie rimtus spaudos laisvės pažeidimus Baltarusijoje, taip pat ekspertų vertinimų ir nukentėjusių žurnalistų bei žmogaus teisių ekspertų informacijos.

Posėdyje dalyvaus JT specialioji pranešėja nuomonės laisvės ir saviraiškos laisvės skatinimo ir gynimo klausimais Irene Khan, Baltarusijos opozicinės Koordinacinės tarybos prezidiumo narys ir Nacionalinės antikrizinės valdybos (NAV) vadovas Pavelas Latuška, taip pat žurnalistai iš nepriklausomų Baltarusijos leidinių.

Prie posėdžio organizavimo prisijungė Prancūzija, Airija, Norvegija, Jungtinė Karalystė, JAV, Belgija, Kanada, Danija, Suomija, Vokietija, Islandija, Latvija, Lietuva, Lenkija ir Ukraina.

Populiariausi