Pasaulyje

2021.01.17 10:08

Rusijos pareigūnai patvirtina – Navalnas sulaikomas, šis ragina nebijoti

Šeremetjevo oro uoste prasidėjo sulaikymai; atnaujinta 21.39
ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2021.01.17 10:08

Cheminiu ginklu iš „Novičiok“ grupės apnuodytas Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas sekmadienį grįžo į Rusiją, jis tai pavadino geriausia diena sau per pastaruosius 5 mėnesius. Tačiau netrukus oro uoste prie pasų patikros punkto jį sulaikė pareigūnai ir išsivedė. Federalinė kalėjimų tarnyba patvirtino, kad A. Navalnas yra sulaikytas, praneša televizija „Dožd.“

Kalėjimų tarnyba pranešė, esą A. Navalnas buvo sulaikytas už kelis probacijos režimo pažeidimus. Dėl kardomųjų priemonių dabar esą turės spręsti teismas, iki tol A. Navalnas liks sulaikytas, tarnybą cituoja „Dožd“.

Šeremetjevo oro uoste pareigūnai pradėjo sulaikyti žmones, praneša radijas „Echo Moskvy“.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas įvykius komentavo lakoniškai: „Prašau atleisti, ar jis buvo sulaikytas Vokietijoje? Aš nesekiau įvykių“. Jį cituoja „Dožd“.

Organizacija „Amnesty International“ A. Navalną pripažino sąžinės kaliniu.

Su A. Navalnu buvo neleista eiti jo advokatei Olgai Michailovai, jo žmona Julija liko kartu su kitais keleiviais ir žurnalistais.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tviteryje perdavė bendrą Baltijos šalių kreipimąsi.

„Rusijos pareigūnų įvykdytas A. Navalno sulaikymas yra visiškai nepriimtinas. Mes reikalaujame jį nedelsiant paleisti. ES turi veikti greitai ir jei jis nebus paleistas, mes turime svarstyti imtis priemonių reaguojant į šį gėdingą poelgį“, – rašo ministras.

„Mes nuo pačio ryto diskutavome su kolegomis kitais ministrais. Ir derinome galimus veiksmus. Pats sulaikymo faktas tikrai sukrečiantis, žmogus išvedamas be advokato, paliekant artimuosius. Manau, kad ES privalo nedelsdama reaguoti į tai, kas nutiko. (...) Turime nedelsdami diskutuoti dėl sankcijų žmonėms, kurie prisidėjo prie šiandieninio sulaikymo. Privalome suprasti, kad žmogus yra sulaikomas ne dėl nusikaltimo, o tik dėl to, kad jis liko gyvas“, – LRT TELEVIZIJAI sakė G. Landsbergis.

Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė tviteryje pareiškė, kad šie įvykiai privertė subliukšti visas iliuzijas dėl Kremliaus sveiko proto.

„Jei kas nors dar turėjo iliuzijų dėl Kremliaus sveiko proto, dabar visam pasauliui stebint įvykius Šeremetjeve, jos pagaliau turėjo subliukšti“, – rašė I. Šmonytė.

Į Lietuvą pasitraukusi Baltarusijos opozicionierė Sviatlana Cichanouskaja tviteryje taip pat rašė, kad šie įvykiai neatitinka Rusijos žmonių interesų: „Aleksejaus Navalno sulaikymas Maskvos oro uoste yra pavojingas žingsnis atimant iš rusų politines alternatyvas. Baltarusija matė tokio elgesio su politiniais oponentais pasekmes. Tai neatitinka Rusijos žmonių ir šalies interesų.“

ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis tviteryje pasmerkė opozicionieriaus sulaikymą: „Rusijos pareigūnai privalo gerbti Aleksejaus Navalno teises ir nedelsiant jį paleisti. Teismų politizacija yra nepriimtina.“

Navalnas: tiesa mano pusėje

Pavakarę A. Navalno lėktuvas turėjo leistis Maskvos Vnukovo oro uoste, tačiau buvo nukreiptas į Šeremetjevo oro uostą, kur ir nutūpė. „Telegram“ kanalo „Baza“ šaltiniai teigia, kad kompanijų „Pobeda“ ir „Aeroflot“ vadovai žinojo apie lėktuvo skrydžio tikslo pakeitimą dar dieną anksčiau.

Oro uoste stovėdamas Kremliaus ir Rusijos vėliavos nuotraukų fone A. Navalnas surengė improvizuotą spaudos konferenciją gausiam jį lydinčių žurnalistų būriui.

„Man tai geriausia pastarųjų 5 mėnesių dieną. Dabar aš išeisiu (iš oro uosto) ir vyksiu namo, nes aš esu teisus – visos kriminalinės bylos (iškeltos man) yra sufabrikuotos. Mano pusėje ne tik tiesa, bet ir teismai. Aš nieko nebijau ir raginu jus nebijoti nieko. Eikime prie pasienio kontrolės“, – sakė opozicionierius.

Prieš skrydį Rusijos teisėsauga perspėjo, kad 44 metų A. Navalnui Rusijoje gresia areštas.

A. Navalnas pabrėžė, kad Europos Žmogaus Teisių Teismą jį paskelbė teisiu, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas viešai sakė, esą jis nereikalingas.

Vėliau A. Navalnas nuėjo iki pasų kontrolės, kur jo laukė policininkai. Po kelias minutes vykusio pasikalbėjimo su pareigūnais A. Navalnas atsisveikino su žmona ir buvo išvestas. Jo advokatei nebuvo leista eiti kartu.

„Aleksejų pasienyje išsivedė policijos pareigūnai, nepaaiškinę priežasties. Advokatui nebuvo leista eiti su juo“, – pranešė A. Navalno atstovė spaudai Kira Jarmyš.

Federalinės bausmių vykdymo tarnyba pranešė, jog A. Navalnas „liks sulaikytas iki teismo sprendimo“.

„Piliečio Navalno sulaikymas buvo vykdomas vadovaujantis FSIN Maskvos viršininko 2020 metų gruodžio 29 dienos įsaku, pagal kurį anksčiau teistasis buvo įtrauktas į ieškomų asmenų sąrašą už sistemingus bandomojo laikotarpio sąlygų pažeidimus“, – teigiama pranešime.

FSIN anksčiau skelbė, jog „privalo imtis visų veiksmų sulaikyti“ A. Navalną iki teismo sprendimo 2014 metais jam paskirtą lygtinę bausmę pakeisti realia įkalinimo bausme.

„Pobeda“ oro linijos aiškino, kad iš viso į kitus Maskvos oro uostus buvo nukreipti 3 bendrovės skrydžiai, tai padaryta dėl techninių kliūčių.

Rusijos policija sekmadienį sulaikė keturis artimus opozicijos lyderio A. Navalno bendražygius Maskvos oro uoste, kur jie ruošėsi pasitikti iš Vokietijos grįžtančio politiko, pranešė vienas iš jo sąjungininkų. Iš viso Vnukovo oro uoste sulaikyti 37 žmonės, praneša televizija „Dožd.“

A. Navalno įkurto Kovos su korupcija fondo vadovas Ivanas Ždanovas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad viena iš sulaikytųjų yra artima Kremliaus kritiko bendražygė Liubov Sobol. Vietos žurnalistų nufilmuotoje medžiagoje matyti, kaip policija ją ir kitus išveda policija.

Rusijos OMON pareigūnai pradėjo reguliuot žmonių judėjimą Vnukovo oro uoste ir iš pastato žmones išvarė lauk, praneša televizija „Dožd“. Čia susirinkę A. Navalno šalininkai ir žurnalistai, kurie laukia grįžtančio opozicionieriaus ir stebi įvykius, ar pareigūnai jį suims.

Kiek po 16 val. Lietuvos laiku A. Navalnas socialiniame tinkle „Instagram“ pasidalino įrašu, kad jau yra lėktuve Berlyno oro uoste ir nurodė, kad skrenda namo.

Atnaujinta 17.31

Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas sekmadienį išskrido į Maskvą iš Berlyno, kur penkis mėnesius buvo gydomas dėl įtariamo apnuodijimo, iš orlaivio pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Pigių skrydžių bendrovės „Pobeda“ lėktuvas išskrido iš Berlyno oro uosto 16 val. 17 min. Lietuvos laiku. Kremliaus kritikui A. Navalnui gresia areštas atvykus į Rusiją, tačiau politikas pareiškė su juo skrendantiems reporteriams esąs „nekaltas žmogus“.

Lėktuvas turi nusileisti Maskvos Vnukovo oro uoste apie 19 val. 20 min. vietos (18 val. 20 min. Lietuvos) laiku.

44 metų A. Navalnas gali tikėtis būti suimtas netrukus po sugrįžimo.

A. Navalnas ketina išskristi iš naujojo Berlyno Brandenburgo oro uosto Rusijos oro linijų „Pobeda“ reisu. Lėktuvas leisis Rusijos sostinės Vnukovo oro uoste 19.20 val. vietos laiku.

Opozicionierius ragino savo šalininkus pasitikti jį oro uoste. Maskvos prokuratūra įspėjo dėl neleistinų susibūrimų oro uosto patalpose ir grasino padariniais.

Vnukovo oro uosto tviterio paskyroje dieną paskelbtas neįprastas įrašas, kuriame rašoma, jog lėktuvus iš Vokietijos 2021-aisiais pasitiks „tinkamai, kaip pasitiko 1941“ (prisimenant Antrojo pasaulinio karo įvykius). Vėliau pasirodė įrašas, kuriuo atsiprašoma, esą norėta pasakyti, kad „bet kuriuo metu vykdomos mums paskirtos pareigos“.

Žmonės socialiniuose tinkluose ėmė dalintis įrašais, kuriuose matoma, kaip renkasi pajėgos prie Vnukovo oro uosto. Į tai ironiškai sureagavo ir pats A. Navalnas.

Po įtariamo apnuodijimo „Novičiok“ A. Navalnas nuo rugpjūčio buvo gydomas Vokietijoje. Jį gydžiusi ligoninė Berlyne rugsėjo 23-iąją paskelbė, kad A. Navalno būklė pakankamai pagerėjo, ir jis buvo išrašytas iš ligoninės.

A. Navalnas teigia niekada nesvarstęs galimybės pasilikti už Rusijos ribų ir negrįžti, nes jis „niekada neišvyko iš tėvynės laisva valia“.

G. Landsbergis: ES turėtų nedelsiant reaguoti į galimą A. Navalno sulaikymą

Europos Sąjunga (ES) turėtų nedelsdama reaguoti į Rusijos valdžios veiksmus, jei pastaroji nuspręstų sulaikyti sekmadienį į Maskvą iš Vokietijos grįžtantį Kremliaus kritiką A. Navalną, teigia Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Su dideliu susirūpinimu stebime situaciją, kuri klostosi belaukiant Aleksejaus Navalno sugrįžimo į Maskvą. Indikacijos rodo, kad gali būti mėginama jį sulaikyti, suimti. Mano nuomone, Europos Sąjunga turi būti pasirengusi nedelsdama reaguoti į tokius galimus laisvės suvaržymus žmogaus, kuris ką tik išgyveno pasikėsinimą“, – BNS sakė G. Landsbergis.

„Aš manau, kad jei A. Navalnas bus suimtas, Lietuva galėtų pasiūlyti taikyti naujas sankcijas tiems, kurie prie to prisideda“, – pridūrė jis.

Pasak G. Landsbergio, ES veiksmų turėtų imtis iš karto paaiškėjus, kad A. Navalnas yra sulaikytas.

„Dabar kaip tik diskutuojame su kai kuriomis ES valstybėmis kokie galėtų būti mūsų tolimesni veiksmai, tačiau kol kas laukiame lemtingo lėktuvo nusileidimo“, – teigė Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Politologas Giedrius Česnakas sako, kad A. Navalnas savo grįžimu nori parodyti režimo silpnumą.

„Navalnas grįžta kaip opozicijos lyderis, kaip alternatyva Vladimirui Putinui, ir jis būtent nori parodyti Rusijos režimo silpnumą ir pats diktuoti sąlygas.

Taip, jo sulaikymas būtų jėgos struktūrų sprendimas, bet jis rodo drąsą, kad nebijo būti suimtas. Be to, jis yra deklaravęs, kad yra Rusijos pilietis ir turi gyventi Rusijoje. <...> Tai, tikėtina, jam duos matomumo, visuomenės palaikymo“, – LRT RADIJUI sako Karo akademijos profesorius G. Česnakas.

Laboratorijos Vokietijoje, Prancūzijoje ir Švedijoje nustatė, kad A. Navalnas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Pats A. Navalnas dėl savo apnuodijimo apkaltino Rusijos slaptąją tarnybą FSB, kuri, kaip jis teigia, vadovavosi prezidento Vladimiro Putino nurodymais. V. Putinas kaltinimus atmetė. Rusijos pareigūnai iš pradžių išvis atsisakė pripažinti, kad jis buvo apnuodytas.

A. Navalnui ruošiantis sugrįžti, Rusija valdžia didina jam spaudimą. Antradienį buvo paskelbta, kad A. Navalnui gali grėsti įkalinimas už lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės taisyklių pažeidimą. A. Navalnas teigia, kad probacijos sąlygos nustojo galioti gruodžio 30-ąją.

Atnaujinta 17.40

Maskva pasigedo „esmės“ Vokietijos perduotoje A. Navalno bylos medžiagoje

Maskva gavo iš Vokietijos rusų opozicionieriaus Aleksejaus Navalno apnuodijimo bylos medžiagą, bet pasigedo joje esmingų atsakymų, sekmadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų atstovė Marija Zacharova.

„Mačiau antraščių, kad Vokietija atsakė į visus Rusijos klausimus, paskambino mūsų ekspertams, atsakingiems už šią sritį. Jie sako: na, žinoma, gavome atsakymą iš Vokietijos atstovų, bet problema ta, kad, kaip visuomet, jame nebuvo jokios esmės, kalbant apie užduodamus klausimus. Tai pat minimas kliento nesutikimas išsamiai komentuoti šį klausimą. Klasika“, – televizijai „Rossija 1“ sakė M. Zacharova.

Berlynas šeštadienį informavo, kad vokiečių pareigūnai perdavė Rusijai pokalbių su Kremliaus kritiku A. Navalnu medžiagą, atsakydama į Maskvos prašymą suteikti teisinę pagalbą jai atliekant tyrimą dėl šio opozicionieriaus apnuodijimo.

A. Navalnas rugpjūčio pabaigoje buvo išskraidintas gydyti į Berlyną, kai blokai pasijuto ir neteko sąmonės lėktuve, skridusiame iš Sibiro į Maskvą.

Vakarų šalių atlikti tyrimai parodė, kad A. Navalnas buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurta kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Šią savaitę A. Navalnas paskelbė, kad sekmadienį planuoja grįžti į Rusiją oro bendrovės „Pobeda“ reisu.

Tačiau opozicionieriui gresia areštas dėl, anot Rusijos tarnybų, su anksčiau jam iškelta byla susijusios lygtinės bausmės bandomojo laikotarpio pažeidimų.

Populiariausi