Pasaulyje

2021.01.15 21:52

Nuo Lukašenkos režimo pasprukęs pareigūnas atviras – šiai valdžiai išsilaikius, Baltarusija lygiuosis su Šiaurės Korėja

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.15 21:52

Iš Baltarusijos pabėgęs buvęs milicijos tyrėjas ironizuoja – jei Aliaksandro Lukašenkos režimas išsilaikys šiemet, tai palyginti su Baltarusija, Šiaurės Korėja bus normali valstybė.

Andrejus Ostapovičius LRT TELEVIZIJAI pasakoja, kad nuo jį persekiojusio režimo daugiau nei savaitę miškais bėgo į Lenkiją. Dabar jis prisidėjo prie buvusių pareigūnų iniciatyvos, siekiančios atskleisti Baltarusijos jėgos struktūrų nusikaltimus ir žada jau artimiausiu metu pateikti įrodymų, kad susidoroti, kankinti ir gąsdinti protestuotojus įsakė pats A. Lukašenka.

Jaunas, žinomas, ne vieną rezonansinę bylą atskleidęs Baltarusijos tyrėjas, tapo bėgliu. Ir nuo rugsėjo gyvena Varšuvoje.

Iš Baltarusijos pabėgęs buvęs milicijos tyrėjas ironizuoja: palyginti su Baltarusija, Šiaurės Korėja bus normali valstybė

„Tai, ką aš išgyvenau, negalima lyginti su tuo ką išgyvena pasilikę. Jei ši valdžia išsilaikys 2021-aisiais, tai palyginti su mumis, Šiaurės Korėja bus normali valstybė“, – aiškina A. Ostapovič.

Dėl vaizdai iš protestų Baltarusijoje, kaip sako Andrejus, jam tapo gėda nešioti tyrėjo uniformą. Jis pats ėjo į mitingus ir pačiam teko bėgti nuo OMON.

„Pats budėdamas mačiau, kaip OMON naikina vaizdo įrašus, vertė mane kaip tyrėją kažkokias nesuprantamas kratas daryti. Grįžęs iš budėjimo parašiau 5 puslapių pareiškimą, kur išsakiau savo nepritarimą“, – prisimena vyras.

Palikęs pareiškimą ir ženklelį ant stalo, Andrejus išvyko į Maskvą, kur bandė gauti Latvijos vizą. Tačiau nespėjo – jį sulaikė Rusijos saugumas ir grąžino prie sienos su Baltarusija. Per perdavimą, Andrejus paspruko nuo Baltarusijos saugumiečių ir vienuolika dienų miškais apie 500 kilometrų keliavo iki sienos su Lenkija.

„Aš bėgau ir per Lietuvą. Pas jus taip pat pabuvau nepastebėtas. Nesinori dabar daugiau apie tai kalbėti. Daug ėjau pėsčiomis, buvo, kad pradėdavau eiti 8 ryto ir kitą saugią vietą pasiekdavau tik kitos dienos pavakarę. Eidavau, be miego, 70 kilometrų. Per miškus, pelkes. Buvau pasiklydęs. Buvo pavojingų momentų, kai į pelkę įlindau ir kai šernai užpuolė. Buvo baisu. Kai jau nežmoniškai skaudėjo kojas, norėjau tik sukaupti jėgas ir eiti. Galvojau, kaip keršysiu šitai valdžiai“, – pasakoja Andrejus.

Apie kerštą režimui galvoja ir kitas buvęs pareigūnas. Igoris Lobanas su šeima persikėlė į Varšuvą, kai jam iš kart po rinkimų liepta tirti protestuotojų bylas. Nors jauniausiam jo sūnui tuo metu buvo 3 mėnesiai.

„Geriau niekur, nei į Baltarusišką kalėjimą tik už tai, kad turėjai savo nuomonę“, – pabrėžia Igoris.

Vyrą papiktino režimo aiškinimai, kad protestuotojai gatvėse mušami, ginant šalies Konstituciją. Pasak jo, vis daugiau jėgos struktūrų, tarp jų ir OMON, pareigūnų palieka darbą, esą tokių daugiau nei tūkstantis.

„Baltarusijoje dabar teisėsaugininkus vadina budeliais, lygindami su fašistais per antrąjį pasaulinį karą. Ir aš tam pritariu. Baltarusijoje dabar tikras fašizmas, kai nekaltus žmones sodina į kalėjimus, prievartauja. Ir valdžia sako, kad tai normalu“, – nurodo Igoris.

Igoris ir Andrejus prisijungė prie buvusių pareigūnų iniciatyvos, viešinti ir tirti buvusių kolegų smurtą prieš protestuotojus. Jie sako, kad jų tinklas plečiasi ir jungiasi tebedirbantys, bet režimui nepritariantys pareigūnai.

„Mums reikia dar baigti tyrimą, bet yra duomenų, kad visoms jėgos struktūroms įsakymai mušti baltarusius, juos žudyti, naudoti ne šaunamuosius ginklus, duodami iš paties viršaus ir, nepabijosiu pasakyti, Lukašenkos. Tai ne tik diktatūra siekiant išsaugoti valdžią, tai jau tautos persekiojimas“, – pabrėžia Andrejus.

Jungtinių Tautų duomenimis, per penkis protestų mėnesius, saugumas buvo sulaikęs kone trisdešimt tūkstančių baltarusių. Šimtai kankinami ir nepradėtas nė vienas tyrimas dėl piktnaudžiavimo.