Pasaulyje

2021.01.15 17:56

JAV iki 2 500 karių sumažino savo kontingentus Afganistane ir Irake

atnaujinta 18.46
BNS2021.01.15 17:56

JAV kariuomenė tiek Afganistane, tiek Irake sumažino savo kontingentus iki 2 500 karių – tai yra žemiausias jų skaičius nuo konfliktų pradžios tose valstybėse prieš beveik du dešimtmečius, penktadienį paskelbė Pentagonas.

Kadenciją baigiantis amerikiečių prezidentas Donaldas Trumpas, siekdamas ištesėti savo pažadą nutraukti du po rugsėjo 11-osios atakų pradėtus karus, įsakė iki sausio 15 dienos sumažinti kontingentą abiejose šalyse iki minėto lygio.

Laikinojo gynybos sekretoriaus Chriso Millerio teigimu, pažanga siekiant taikos abiejose valstybėse leido sumažinti kontingentus nekeliant pavojaus amerikiečių ir jų kolegų saugumui.

„Šiandien Jungtinės Valstijos yra kaip niekad arti beveik du dešimtmečius besitęsiančių karų užbaigimo ir galimybės pasveikinti afganų prižiūrimą ir afganų vadovaujamą taikos procesą, siekiant pasiekti politinį susitarimą bei nuolatines ir visuotines paliaubas“, – pareiškime paskutinėmis darbo gynybos sekretoriumi dienomis nurodė Ch. Milleris.

Anot jo, tolesnis karių išvedimas priklausys nuo pažangos Afganistano vyriausybės ir talibų sukilėlių derybose.

„Kalbant apie ateitį, kol [Gynybos] departamentas rengia planus, galinčius leisti iki 2021 metų gegužės sumažinti JAV karių skaičius iki nulio, bet kokie būsimi išvedimo veiksmai lieka sąlyginiai“, – nurodė Pentagono vadovas.

Kalbėdamas apie Iraką, Ch. Milleris pabrėžė, kad JAV kontingento apkarpymas atspindi „pagerėjusius Irako saugumo pajėgų pajėgumus“.

Vis tik laikinasis sekretorius pridūrė, jog dalies karių išvedimas „netolygus JAV politikos pakeitimui“.

„JAV ir Koalicijos pajėgos lieka Irake, siekdamos užtikrinti tvarią pergalę prieš“ džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“, rašoma pareiškime.

„Irake ir toliau turėsime kovos su terorizmu platformą, kad galėtume remti savo partnerių pajėgas oro pajėgomis ir žvalgyba“, – pareiškė Pentagono vadovas.

JAV prezidentas D. Trumpas mažinti karių skaičių nurodė lapkritį, kai Afganistane buvo maždaug 4000 JAV karių. Ketvirtadienį jis pareiškė, kad kariuomenės skaičius Afganistane yra mažiausias per 19 metų, nors tikslaus karių skaičiaus nepaminėjo.

Praėjusį vasarį D. Trumpo administracija sutarė su Talibanu iki 2021 metų vidurio palaipsniui iš Afganistano išvesti visus savo karius. Tačiau kol kas neaišku, kaip elgsis būsimoji J. Bideno administracija.

D. Trumpas savo trumpame pareiškime priminė savo seną troškimą visiškai pasitraukti iš Afganistano.

„Aš visada buvau pasiryžęs užbaigti nesibaigiančius karius“, – sakė jis apie JAV karinius veiksmus Afganistane ir Irake, atitinkamai prasidėjusius 2001 ir 2003 metais.

Nors aukšto rango kariuomenės pareigūnai parspėjo neskubėti išvesti karių iš Afganistano, Ch. Milleris lapkričio 17 dieną pranešė, kad vykdys D. Trumpo nurodymą. Galiausiai per kelias pastarąsias savaites iš šalies buvo išvesta daugiau nei 1,5 tūkst. JAV karių.

Per tą patį laikotarpį Irake, D. Trumpo nurodymu, JAV karių skaičius sumažėjo nuo 3000 iki 2500.