Pasaulyje

2021.01.15 16:41

Kas taps Merkel įpėdiniu: tęs „motinos“ kursą, keršys ar griežtai bendraus su Rusija?

EurActiv, LRT.lt2021.01.15 16:41

Vokietijos konservatorių partija CDU šeštadienį (sausio 16 d.) rinks naują lyderį. Greičiausiai juo taps vienas iš trijų kandidatų: nuosaikus Arminas Laschetas, itin konservatyvus Friedrichas Merzas arba autsaideris Norbertas Roettgenas.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Euractiv“ originalus kūrinys.

Pristatome visus tris vyrus, pretenduojančius į šias pareigas, ir jų galimybes šių metų visuotiniuose rinkimuose būti išrinktais partijos kandidatu į kanclerio postą.

Arminas Laschetas: nuosaikusis

Malonios išvaizdos gausiausiai apgyvendintos Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės vadovas yra artimas kanclerės Angelos Merkel sąjungininkas, savo kampaniją grindžiantis pažadu tęsti jos nuosaikų kursą.

59 metų buvęs žurnalistas palaikė A. Merkel 2015 m. pabėgėlių krizės metu, kai Vokietija paliko savo sienas atviras šimtams tūkstančių migrantų iš Sirijos ir kitų šalių.

Tačiau jo artima draugystė su A. Merkel, kuri po 16 metų trukusio valdymo atsistatydins iš kanclerės pareigų, gali tapti kliūtimi pamaldžiam katalikui ir ES šalininkui, nes, anot kritikų, jam gali nepavykti nustatyti aiškaus partijos kurso.

1994 m. išrinktas į Bundestagą, o po penkerių metų – į Europos Parlamentą, A. Laschetas nuo 2017 m. eina Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės premjero pareigas.

Jis nuo pat pradžių buvo favoritas kovoje dėl CDU pirmininko posto, tačiau pastaruoju metu pasigirdus kritikai dėl ne itin sėkmingo pandemijos valdymo jo vadovaujamoje žemėje, parama šiam kandidatui kiek sumenko.

Visgi daugelis CDU sunkiasvorių, įskaitant švietimo ministrę Anją Karliczek ir kanceliarijos vadovę Helge Braun, vėlesniuose rinkimų kampanijos etapuose išreiškė paramą A. Laschetui.

Trijų vaikų tėvas taip pat gali pasinaudoti sąjunga su populiariu Vokietijos sveikatos apsaugos ministru Jensu Spahnu.

Friedrichas Merzas: Merkel priešininkas

Dešiniajam sparnui atstovaujantis veteranas grįžta atsikeršyti po to, kai pirmajame šio amžiaus dešimtmetyje susirėmęs dėl valdžios su A. Merkel, buvo visiškai išstumtas iš politikos.

Beveik 10 metų įvykius iš šalies stebėjęs 65 metų milijonierius, įmonių teisės specialistas nutarė grįžti į politinę areną 2018 m., po to, kai A. Merkel atsistatydino iš CDU vadovės pareigų.

Tada jis labai nedaug pralaimėjo kovoje dėl CDU pirmininko posto A. Merkel globotinei Annegret Kramp-Karrenbauer, kuri vos po kelių mėnesių buvo priversta atsistatydinti, mat įsivėlė į regioninių rinkimų skandalą.

Socialinėje politikoje konservatyvus, tačiau ekonomikos klausimais liberalus F. Merzas yra politikos senbuvis, galintis pasigirti ilgamete karjera, įskaitant kelias kadencijas Europos Parlamente ir Bundestage.

Nuo 2000 m. iki 2002 m. jis ėjo CDU parlamentinės frakcijos seniūno pareigas, tačiau buvo pašalintas iš šio posto, siekiant atverti kelią A. Merkel – akivaizdu, kad ši žaizda vis dar kraujuoja.

Straipsnyje žurnale „Der Spiegel“ F. Merzas pabrėžė planuojantis nutolti nuo A. Merkel propaguotos aukso vidurio politikos.

„CDU turi išlįsti iš Angelos Merkel šešėlio“, – rašė jis

Rinkėjams ieškant naujo lyderio, jis pabrėžė, kad „pasitenkinimas tuo, kaip yra dabar“, nėra tinkama politika kaip ir sunkiai apčiuopiamas bandymas visą laiką laikytis centro“.

Griežtos F. Merzo pozicijos pirmiausia saugumo ir migracijos klausimais turėtų sulaukti teigiamos reakcijos tarp konservatyvesnių CDU narių ir jau pelnė jam partijos jaunimo sparno palaikymą.

Tačiau neseniai pasirodžiusiame interviu televizijai pilotas-mėgėjas ir trijų vaikų tėvas sukėlė sąmyšį, leidęs suprasti, kad įžvelgia ryšį tarp homoseksualumo ir pedofilijos.

Norbertas Roettgenas: autsaideris

Praėjusiais metais paskelbęs apie ketinimą kandidatuoti į CDU pirmininko postą, 55-erių metų užsienio politikos ekspertas buvo vertinamas kaip sunkiai nuspėjamas kandidatas, tačiau palaikytojų gretoms augant, jis gali nuliūdinti ir bet kurį rimčiau vertinamą pretendentą.

Naujausios CDU narių apklausos rodo, kad N. Roettgenas žengia koja kojon su A. Laschetu, o jie abu tik vos vos atsilieka nuo F. Merzo.

Teisės ir užsienio reikalų ekspertas taip pat turi nesuvestų sąskaitų su A. Merkel, kuri 2012 m. atleido jį iš aplinkos ministro pareigų po prasto pasirodymo Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės rinkimuose.

1994 m. į Bundestagą išrinktas N. Roettgenas turi sukaupęs nemenką politinę patirtį – pastaruoju metu dirbo Vyriausybės užsienio reikalų komiteto vadovu.

Jis ne kartą ragino griežtinti Vokietijos užsienio politiką, ypač Rusijos atžvilgiu.

Trijų vaikų tėvas pažadėjo modernizuoti CDU, ypač padidinti moterų skaičių partijoje.