Pasaulyje

2021.01.15 14:00

Įvykiai Baltarusijoje. Penkios Europos šalys prisijungė prie ES sankcijų Baltarusijai

atnaujinta 21.36
BNS, LRT.lt2021.01.15 14:00

Penkios Europos Sąjungos partnerės prisijungė prie bloko sankcijų Baltarusijai dėl nesąžiningų prezidento rinkimų ir taikių protestuotojų, opozicijos narių ir žurnalistų bauginimo bei smurtinių represijų prieš juos, penktadienį paskelbė ES Taryba.

„Šalys-kandidatės Albanija, Šiaurės Makedonija ir Juodkalnija bei Europos Laisvosios Prekybos Asociacijos valstybės Islandija ir Norvegija prisijungė prie ES Tarybos sprendimo įvesti sankcijas Baltarusijos atžvilgiu“, – sakoma pranešime.

Jame pabrėžiama, jog šios valstybės užtikrins, kad jų nacionalinė politika atitiktų minėtą ES Tarybos sprendimą.

Pernai ES Baltarusijai įvedė tris sankcijų paketus. Praėjusių metų gruodį ES Taryba paskelbė dekretą dėl trečiojo ES sankcijų paketo Baltarusijai, kuriame yra 29 fiziniai ir septyni juridiniai asmenys.

Tarp jų yra ginklus ir karinę įrangą eksportuojanti „Beltecheksport“, Minsko ratinių vilkikų gamykla (MZKT), viena pagrindinių nekilnojamojo turto vystytojų ir statytojų „Dana Holdings/Dana Astra“, Baltarusijos institucijoms sekimo platformą užtikrinanti bendrovė „Synesis“ ir kelios kompanijos, atsakingos už valstybės karo technikos politikos įgyvendinimą.

Sankcijomis draudžiama išduoti vizas „juodajame sąraše“ atsidūrusiems Baltarusijos pareigūnams ir įšaldomas jų turtas bloke.

Žiniasklaidai nutekintame įraše viceministras gąsdina pareigūnus, kad šalį pasidalins Lietuva su Lenkija

Iš Baltarusijos pasitraukusių buvusių pareigūnų iniciatyva sukurta grupė BYPOL paskelbė garso įrašą, kuriame esą užfiksuotas Baltarusijos Vidaus reikalų viceministras Nikolajus Karpenkovas. Įraše jis prisipažįsta, kad pirmasis žuvęs protestuotojas Aliaksandras Taraikovskis mirė nuo pareigūnų veiksmų, o aršiems protestuotojams yra parengta „speciali stovykla“, rašo portalas „Meduza“. Portalas įrašo autentiškumo patvirtinti negalėjo.

Įraše N. Karpenkovas išvadina žuvusį protestuotoją A. Taraikovskį „girtuokliu ir kvailiu“ bei kitiems pareigūnams atskleidžia, kad vyras mirė guminei kulkai pataikius į krūtinę. A. Taraikovskis tapo pirmąja režimo auka per rugpjūtį prasidėjusius masinius protestus prieš prezidento rinkimų klastojimą ir Aliaksandro Lukašenkos režimą.

N. Karpenkovas pareigūnams taip pat aiškina, kad jie gali naudoti kokius nori ginklus ir priemones prieš protestuotojus, nes tai jiems asmeniškai leidžia daryti A. Lukašenka. Jis taip pat perspėja, kad esą vyksta ne protestai prieš režimą, o hibridinis karas. Pralaimėjus esą Baltarusijos neliktų – ją pasidalintų Lietuva, Ukraina ir Lenkija, rašo „Meduza“.

Pareigūnas ragina kitus taikytis į protestuotojų galvas ir kitur, kad „po to šie niekada nebebūtų tokie patys“.

Pokalbyje N. Karpenkovas užsimena, esą režimas rengia specialią stovyklą, kur bus patalpinami visi užkietėję protestuotojai.

Iki lapkričio vidurio N. Karpenkovas ėjo Baltarusijos VRM pagrindinio direktorato kovai su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija vadovo pareigas.

Tai jau ne pirmas kartas, kai BYPOL viešina įrodymus apie A. Lukašenkos režimo smurtą. Gruodžio viduryje jie internete paskelbė vaizdo įrašus iš Baltarusijos pareigūnų kūnų kamerų, kuriuose nufilmuoti protestuotojų mušimai ir kankinimai.

Opozicija ragina kurti tarptautinį tribunolą Lukašenkos režimui

Baltarusijos opozicija reikalauja, kad būtų įkurtas tarptautinis baudžiamasis tribunolas, turintis užtikrinti prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo atsakomybę, penktadienį pranešė Nacionalinės antikrizinės valdybos (NAV) vadovas ir opozicinės Koordinacinės tarybos prezidiumo narys Pavelas Latuška.

„Dar kartą kreipiamės į tarptautines institucijas, [primindami], kaip svarbu įkurti tarptautinį baudžiamąjį tribunolą Baltarusijai“, – sakoma P. Latuškos vaizdo pranešime, paskelbtam NAV kanalu socialiniame tinkle „Telegram“.

Baltarusiją jau šeštą mėnesį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos tvirtina, kad šie rinkimai buvo suklastoti, ir jų nugalėtoja laiko politikos naujokę Sviatlaną Cichanouskają, kovoje dėl prezidento posto pakeitusią savo įkalintą vyrą.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

Opozicijos iniciatyva BYPOL, vienijanti buvusius jėgos struktūrų darbuotojus, penktadienį paskelbė internete garso įrašą, kaip teigiama padarytą praeitų metų spalį per vidaus reikalų viceministro Mikalajaus Karpiankovo susitikimą su milicijos pareigūnais.

Įraše girdima, kaip vyras, kurį aktyvistai įvardijo kaip M. Karpiankovą, demonstruoja esą iš Rusijos įsigytus naujus galingus pistoletus, pritaikytus šaudyti guminėmis kulkomis, ir pamini, kad per rugpjūtį vykusius protestus žuvęs Aliaksandras Taraikovskis „mirė, aišku, nuo guminės kulkos, atskriejusios jam į krūtinę“.

Įraše girdimų pokalbių tekste, kuriuos taip pat paskelbė Baltarusijos naujienų portalas Tut.by, M. Karpiankovas pabrėžia, kad „rusiškas trauminis ginklas, esant mažam atstumui, nuo kovinio niekuo nesiskiria“.

Įraše girdimas vyras taip pat dėstė, kad „visi tie, kas šiuo metu išeina į gatves sudalyvauti geležinkelių kare, bluokuojantys kelius, puldinėjantys milicininkus, mėtantys Molotovo kokteilius – tie patys teroristai – yra mūsų šalyje nereikalingi žmonės“.

„Naudoti ginklą prieš jį tiesiai į kaktą – tiesiai į veidą, tiesiai ten. Po to jis jau niekada... nebegrįš į būklę, kokios buvo. Na, atgaivins – tai atgaivins. Jis nebeturės pusės galvos smegenų – na, ten jam ir kelias“, – kalba įraše girdimas žmogus.

Numanomas N. Karpiankovas taip pat užsiminė apie būtinybę įkurti specialią stovyklą suimtiems protestuotojams ir opozicijos šalininkams.

„Kuriama duomenų bazė. Pagal šią duomenų bazę, kas įkliūva antrą kartą, turi ten [arešte] ir pasilikti. Liepta parengti, įkurti stovyklą... – ne kariškiams, netgi ne internuotiesiems, o stovykla turintiems ypač aštrias kanopas izoliuoti. Ir aptverti spygliuota viela... Laikyti juos ten, kol visi nusiramins“, – kalbėjo vyras.

P. Latuška pažadėjo perduoti šį įrašą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai, Europos Vadovų Tarybai, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) ir Europos Tarybai, taip pat JAV ir Rusijos vyriausybėms.

„Kelsime klausimą dėl Lukašenkos režimo pripažinimo teroristiniu“, – sakė opozicionierius.

Jis pridūrė, kad Baltarusijos kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija vyriausioji valdyba (GUBAZiK) ir milicijos specialiosios pajėgos OMON (AMAP) turi būti tarptautiniu lygiu pripažintos teroristinėmis organizacijomis.

Populiariausi