Pasaulyje

2021.01.15 11:23

Rusija skelbia paskiepijusi 1,5 mln. žmonių nuo COVID-19, bet ekspertai abejoja: iš kur tokie skaičiai?

LRT.lt2021.01.15 11:23

Rusijos skelbiami duomenys apie užsikrėtimų koronavirusu skaičių šalyje ekspertams kelia abejonių jau nuo pat pandemijos pradžios. Dabar svarstomi ir oficialūs pareigūnų pranešimai, esą rusiška vakcina „Sputnik V“ jau paskiepyta virš 1,5 mln. šalies gyventojų.

Tviteryje, Rusijos pareigūnai sausio 11 pranešė, kad „Sputnik V“ vakcina jau paskiepyta 1,5 mln. Rusijos gyventojų. Tai sudaro maždaug 1 proc. visos Rusijos populiacijos. Tačiau duomenų analitikas Aleksandras Draganas teigia, kad tikrasis vakcinuotų žmonių skaičius gali būti penkis kartus mažesnis ir siekti tik 300 tūkst., pažymi leidinys „The Moscow Times“.

Šiuos duomenis jis gavo lygindamas nacionalinę statistiką su regionų duomenimis. Anksčiau A. Draganas panašiu būdu paneigė oficialią Rusijos užsikrėtimų koronavirusu statistiką kaip netikslią.

Iš Rusijos statistikos agentūros „Rosstat“ už abejojimą mirčių nuo COVID-19 skaičiavimo metodika atleistas Aleksejus Rakša taip pat abejoja ir vakcinacijos duomenimis. Jis pritaria, kad tikrasis paskiepytų žmonių skaičius gali siekti 300 tūkstančių. Be to, surinkti duomenys rodo, kad milijonų vakcinų Rusijos moksliniai centrai dar nė nespėjo pagaminti.

Ekspertų nuomone, tokiu būdu Rusijos valdžia nori pasirodyti tarptautinėje arenoje. Šalies prezidentas Vladimiras Putinas davė įsakymą kitą savaitę pradėti masinę vakcinacijos kampaniją. Išpūsti skaičiai gali būti skirti ir nuraminti šalies gyventojus, pažymi „The Moscow Times“.

Rusija siekia save pristatyti kaip efektyviai su COVID-19 protrūkiu kovojančią šalį, ji viena iš pirmųjų pasaulyje pranešė sukūrusi savo vakciną nuo viruso. Tačiau „Sputnik V“ pavadinto preparato efektyvumo mokslininkai patikrinti negali, nes bandymų duomenys nėra prieinami viešai. Dėl to daug Rusijos gyventojų ir medikų nenori skiepytis šia vakcina.

Kelios užsienio valstybės, turėjusios kontraktų dėl „Sputnik V“ įsigijimo taip pat atsisakė šios vakcinos pirkimo vietoje to pasirinkdamos Vakarų valstybių gamintojų preparatus.