Pasaulyje

2016.03.30 23:40

Kas tie niekieno kariai, padėję galvas Ukrainoje ir Sirijoje?

15min.lt 2016.03.30 23:40

Nepriklausomo Rusijos laikraščio „Fontanka“ (leidžiamo Sankt Peterburge) žurnalistai publikavo tyrimą, kuriame atskleidžiamos privačių karinių dalinių karių žūtys Ukrainoje ir Sirijoje. Šių karių mirčių Kremlius iki šiol nepripažino ir neįtraukė į jokius sąrašus.

Žurnalistai atskleidė Ukrainoje ir Sirijoje kovojusios Wagnerio grupuotės likimą. Ši karių grupė buvo sudaryta iš 2013 metais Sirijoje veikusio vadinamojo „Slavų korpuso“ karių.

„Fontankos“ žurnalistai atskleidė visą kovotojų kelią – nuo treniruočių centrų Rusijoje iki kovos lauko Luhanske ar Sirijos Palmyros mieste.

Simpatizuoja naciams

Grupuotės centre – 46 metų Rusijos specnazo pulkininkas leitenantas Dmitrijus Utkinas. Baigęs oficialią tarnybą Rusijos žvalgyboje, jis tapo paslaptingos saugos grupės „Moran“ nariu. Šios grupės ofšorinės sąskaitos veda net į Belizą ir Britų Mergelės salas.

D. Utkinui pavyko išgyventi krachu pasibaigusią 2013 metų rudens „Slavų korpuso“ misiją Sirijoje ir kitais metais jis jau pasirodė Luhanske, kur prisijungė prie Rusijos karinių pajėgų atstovų.

Šaltinių teigimu, D.Utkinas pasirinko Wagnerio slapyvardį dėl simpatijų Adolfui Hitlerui patikusiam kompozitoriui Richardui Wagneriui. Luhanske su Wagneriu tarnavę kovotojai pasakojo, kad D.Utkinas netgi buvo perdaręs savo šalmą, kad šis primintų Antrojo pasaulinio karo nacių stilistiką.

„Fontankos“ šaltiniai nurodė, kad D. Utkinui pavyko išgyventi visus mūšius ir jis šiuo metu veikia arba Sirijoje, arba naujų karių treniravimo stovykloje Molkine, Krasnodaro regione.

Beje, D. Utkinas vis dar yra Rusijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) rezerve, o šios valdybos 10-oji specialiųjų pajėgų brigada dislokuota būtent Molkine.

Galvą padeda Sirijoje

Dar vienas Wagnerio būrio narys – 51 metų Sergejus Čupovas žuvo šių metų pradžioje, kovose netoli Sirijos sostinės Damasko. Jo žūtis jau buvo sukėlusi diskusijas Rusijos socialiniuose tinkluose, o tinklaraštininkams pavyko išsiaiškinti, kad S. Čupovas kovėsi ir Afganistano, ir Čečėnijos karo metu.

Oficialiai nebepriklausantis karinėms pajėgoms S. Čupovas buvo vienas iš Wagnerio grupuotės kūrėjų. Ji su D. Utkinu ir kitais bendraminčiais 2014 metų gegužės mėnesį vyko į Rostovą, kur prisijungė prie karo instruktorių, vėliau dalyvavusių kariniuose veiksmuose Rytų Ukrainoje.

S. Čupovo pažįstami patvirtino, kad jis priklausė tai pačiai „Moran“ saugos grupei, prie kurios po oficialios tarnybos pabaigos prisijungė ir D. Utkinas.

Įrodymas – Putino apdovanojimai

Wagnerio būrio egzistavimą įrodyti būtų buvę žymiai sunkiau, jei ne paties Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasirašyti raštai, kuriais jis po mirties apdovanojo du būriui priklausiusius kovotojus.

2015 metų kovo mėnesį Toljačio miesto kapinėse palaidoti Andrejus Jelmejevas ir Andrejus Šreineris priklausė tam pačiam būriui. 43 metų vyrai paslaptingomis aplinkybėmis žuvo Ukrainoje tą pačią praėjusių metų sausio 28 dieną. Beveik neabejojama, kad jie kovėsi separatistų gretose.

Kitas kovotojas, žuvęs paslaptingomis aplinkybėmis, ir vėliau apdovanotas už drąsą – Dono kazokas 38-erių metų Maksimas Kolganovas. Oficialiai skelbiama, kad jis žuvo tiesiog eidamas karinę tarnybą, tačiau šaltinių teigimu, M. Kolganovas žuvo Latakijoje, Sirijoje. Jis buvo pėstininkų kovinės mašinos artileristas.

Wagnerio būrio kovotojai žurnalistams atskleidė ir tai, kad „Islamo valstybės“ publikuotose nuotraukose matomi daiktai tikriausiai priklausė būrio kovotojui, žinomam „Šlango“ slapyvardžiu.

Gruodžio mėnesį jis žuvo po minos sprogimo Sirijoje. Tuo metu žurnalistai socialiniuose tinkluose atrodo šio kovotojo nuotraukų iš Ukrainos Donecko regiono, Starobeševo apylinkių.

Mirtininkų būrys

Rusija įvardija tik kelias karo Sirijoje aukas, tačiau patys Wagnerio būrio kovotojai pripažįsta, kad praėjusių metų gruodžio mėnesį iš 93 į Latakiją permestų kovotojų tik trečdalis grįžo be sužeidimų, o dalies likimas iki šiol nežinomas.

„Smalsumas ten nepageidautinas“, – teigė vienas iš karių, komentuodamas, ar jie žino tikruosius savo būrio kolegų vardus. Jo teigimu, netgi vadų pavardės yra laikomos paslaptyje.

Ne visi būrio nariai yra rusai. „Slavų korpuso“ likučiai suvedė į vieną Wagnerio būrį ir serbus, vadovaujamus Bosnijos ir Hercegovinos piliečio Davoro Savičičiaus, gero D. Utkino draugo.

Jis buvo ieškomas Bosnijos teisėsaugos dėl 2001 m. šalyje įvykdyto sprogdinimo. Tiesa, vėliau kaltinimai jam buvo paslaptingai panaikinti.

Pasak kovotojų, šis privatus karinis būrys, kuriame susibūrę patyrę kariai, gauna sunkiausias karines užduotis, tad nenuostabu, kad kovotojų žūties atvejų tiek daug.

Paklaustas apie taktiką Sirijoje vienas rusas sakė: „Ką mes ten darome? Mes esame pirmoji banga... Mes nukreipiame artileriją ir karines oro pajėgas, kad jos galėtų atstumti priešą. Po mūsų eina Sirijos specialiųjų pajėgų kariai, o paskui juos Rusijos valstybinės televizijos žurnalistai su visomis televizijos kameromis“.

Wagnerio būrio karys per mėnesį gauna 240 000 rublių (3500 JAV dolerių atlygį). Paklaustas, kodėl žinodami apie milžinišką riziką vyrai vis tiek savanoriškai užsirašo į šį mirtininkų būrį, būrio atstovas sakė: „Ar buvote išvažiavęs už Sankt Peterburgo? Už Maskvos ar Peterburgo darbų nebėra. Jei pasiseks, gausite 15-20 tūkstančių algą, bet ar matėte maisto kainas? Jos tokios, lyg gyventume Antarktidoje. Molkine net eilės susidaro“.