Pasaulyje

2021.01.14 19:01

Politologė apie įtampą JAV: atsakomybė krenta ne tik ant Trumpo, bet ir respublikonų

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.01.14 19:01

JAV Atstovų Rūmai trečiadienį oficialiai paskelbė jau antrąją Donaldo Trumpo apkaltą. D. Trumpas tapo pirmuoju JAV istorijoje prezidentu, kuriam du kartus buvo pradėtas apkaltos procesas. Kaip sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktorė Margarita Šešelgytė, šis procesas gali tęstis net prezidentu oficialiai tapus Joe Bidenui. Tačiau ji pabrėžia, kad dėl suirutės šalyje kaltė turėtų kristi ant visos Respublikonų partijos.

Trečiadienį priimtas sprendimas Atstovų Rūmuose nėra galutinis, dabar apkaltos procesas persikelia į Senatą, kuriame prireiks jau dviejų trečdalių balsų už apkaltą. Kaip sako politologė, surinkti tokį balsų kiekį – beveik neįmanoma.

„Buvusi apkalta parodė, kad vis tik tiek Kongreso, tiek Senato nariai renkasi balsavimą pagal partines linijas ir netgi balsavimas Kongrese, nors pavyko pasiekti rezoliucijos patvirtinimą, tai pavyko padaryti dėl to, kad demokratų Kongrese yra šiek tiek daugiau ir bet šį kartą keletas (10) respublikonų balsavo už apkaltą D. Trumpui“, – tikina M. Šešelgytė.

Antroji Trumpo apkalta: Šešelgytė paaiškino, kodėl svarbu pradėti šį procesą

Ji pastebi, kad sunku numatyti, kaip pasiskirstys balsai Senate, nes kol kas situacija nėra pastovi,

„Ateina labai neaiškūs signalai iš Senato pirmininko Mitcho McConnello. Viena vertus jis sako, kad balsavimas turi būti pagal sąžinę ir nebūtinai reikia laikytis partinės linijos, bet kita vertus, jis abejoja, ar tai būtina procedūra. Tai neaišku, kiek respublikonų palaikys šią rezoliuciją“, – sako politologė.

M. Šešelgytė teigia, kad JAV dabar matomos dvi linijos. Viena teigia, kad D. Trumpas jau išmoko pamoką ir reikia pasiruošti naujajam prezidentui, kuriam teks daug iššūkių. Kita linija, kuriai daugiau pritaria demokratai Kongrese, Senate ir net dalis respublikonų, kad svarbus atsakomybės klausimas ir tik į jį atsakius, gali užgyti visuomenės žaizdos.

„Tas klausimai yra politizuotas – jei kalbame apie atsakomybę, tai ji krenta ne tik ant dabartinio prezidento, bet ir ant Respublikonų partijos, netgi ant tų, kurie pastaruoju metu atsitraukė, ant tų, kurie finansavo D. Trumpa, ir ant tų pačių socialinių tinklų, kurie panaikino dabar profilius ir panaikino D. Trumpo prieigą prie jų. Jei pasižiūrėsime prieš metus ar dvejus, jie to nedarė. Tai tas atsakomybės įvardijimas yra sudėtingas ir ilgalaikis procesas. Apie ką ir šneka tiek M. McConnellas, tiek respublikonai – tai yra ilgalaikis procesas, to dabar per trumpą laiką to išspręsti nepavyks“, – pastebi politologė.

Ji sako, kad apkaltos procesas gali tęstis net D. Trumpui palikus prezidento postą.

„Jeigu apkaltos procesas prasidėtų sausio 19 dieną, kai susirenka Senatas, jis užtruktų ir apkalta vyktų jam nebeinant pareigų“, – aiškina ji.

Populiariausi