Pasaulyje

2021.01.14 16:41

„Viskas buvo kontroliuojama“: Iranas prieš metus numušė Ukrainos lainerį, bet pasipiktinimas tyrimu tik auga

Ilya Jazayeri, Shahriar Siami, Golnaz Esfandiari, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.01.14 16:41

Praėjus metams po to, kai Irano Islamo revoliucijos gvardijos korpusas (IRGC) numušė Ukrainos keleivinį lėktuvą, aukų šeimos vis dar ieško atsakymų, kodėl įvyko tragedija, ir siekia teisingumo.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Tarp jų yra ir Toronte gyvenantis Nima Neyestani, katastrofoje netekęs 32 metų sužadėtinės Shadi Jamshidi.

Kanadoje gyvenusi S. Jamshidi Irano sostinėje lankė savo tėvą ir lemtinguoju reisu skrido atgal į Torontą, kur su sužadėtiniu įsikūrė prieš daugiau kaip trejus metus.

„Viskas kontroliuojama“, – rašė ji paskutinėje žinutėje 2020 m. sausio 8 d., prieš lėktuvui pakylant iš Teherano Imamo Khomeini tarptautinio oro uosto.

Tragedija

Vos po kelių minučių į Kijevą skridęs S. Jamshidi lėktuvas buvo numuštas dviem karinėmis raketomis „žemė-oras“, nukrito ir sprogo, virsdamas didžiuliu ugnies kamuoliu.

Visi 176 keleiviai ir ukrainiečių įgula žuvo. Daugiausia aukų buvo iraniečiai ir kanadiečiai, taip pat keli afganai, britai, švedai ir vokiečiai.

Tris dienas viską neigęs, bet galiausiai neatlaikęs tarptautinio spaudimo, IRGC pripažino numušęs lėktuvą „netyčia“, palaikęs ji grėsme, augant įtampai su Jungtinėmis Valstijomis, kurios vos prieš keletą dienų nužudė IRGC pajėgų vadą generolą Qasemą Soleimani. Pavėluotai Teherano prisiimta atsakomybė sukėlė tūžmingus protestus Irane ir dar labiau pagilino nepasitikėjimą dvasiškių valdžia.

Likus kelioms valandoms iki tragedijos Iranas, keršydamas už Q. Soleimani nužudymą, raketomis atakavo JAV karines bazes Irake, todėl Teherano oro gynyba dirbo padidinto budrumo sąlygomis, tikėdamasi atsakomojo JAV smūgio, kurio taip ir nesulaukė.

Atsisako priimti kompensaciją

Vėliau Irano pareigūnai teigė, kad dėl „pražūtingos klaidos“ buvo sulaikyti ir apkaltinti keli asmenys, tačiau jų tapatybės nebuvo nurodytos. Nebuvo pranešimų ir apie aukštesnio rango pareigūnų atleidimą ar atsistatydinimą dėl šio įvykio.

Šios savaitės pradžioje Irano prezidentas Hassanas Rohani dar kartą pažadėjo nubausti už lėktuvo numušimą atsakingus asmenis.

Praėjusį mėnesį Iranas paskelbė paskyręs 150 tūkst. JAV dolerių kiekvienos iš aukų šeimoms – Ukrainos Vyriausybė ir kai kurios aukų šeimos pasiūlymą atmetė, vadindamos tai Irano bandymu užbaigti bylą ir išvengti atsakomybės.

N. Neyestani ir kiti vis dar ieško atsakymų, taip pat ir į klausimą, kodėl, augant įtampai su JAV, Iranas neuždarė savo oro erdvės.

Jie taip pat skeptiškai žiūri į Irano pateiktą tragiškų įvykių versiją.

Siekia teisingumo

„Mes norime sužinoti tiesą, – sakė N. Neyestani, ragindamas atlikti nepriklausomą tyrimą. – Tyrimą turėtų atlikti nepriklausoma institucija, greičiausiai iš kokios nors kitos šalies, nes aš netikiu, kad Irane yra nepriklausomų institucijų.“

Gruodį paviešintoje nepriklausomoje Kanados Vyriausybės ataskaitoje Iranas kaltinamas neatlikęs tinkamo tyrimo ir teigiama, kad į daugelį klausimų vis dar nėra atsakyta. „Už situaciją atsakinga šalis pati save tiria ir daro tai slapta. Tokie dalykai nekelia pasitikėjimo“, – teigiama Kanados specialiojo patarėjo pranešime apie tragediją.

N. Neyestani prisijungė prie kitų aukų šeimų asociacijos, kurios tikslas – išsaugoti lėktuvo keleivių atminimą ir pareikalauti už lėktuvo numušimą atsakingų asmenų atsakomybės.

„Tiek daug pykčio, neapykantos ir liūdesio. Mumyse labai keistas jausmų mišinys, – interviu RFE / RL radijui „Farda“ sakė N. Neyestani. – Jaučiamės įsipareigoję lėktuvu skridusiems savo artimiesiems.“

„Shadi mylėjo gyvenimą, o jie jį iš jos atėmė“, – pridūrė jis.

Jo tėvas Touka Neyestani ir dėdė Mana Neyestani yra garsūs karikatūristai, šeimos netektį ir sielvartą įamžinę piešinyje, kuriame matome krentantį S. Jamshidi lėktuvą, o ji pati vaizduojama kaip Rožė iš prancūzų rašytojo ir aviatorius Antoine de Saint Exupery kūrinio „Mažasis princas“.

N. Neyestani teigia vis dar negalintis rasti tinkamų žodžių kalbėti apie tragediją. „Mano liūdesys susijęs ne tik su Shadi praradimu. Man liūdna dėl visų 176 žuvusiųjų. Verkiu žiūrėdamas kiekvienos aukos nuotraukas ir vaizdo įrašus“, – sakė jis RFE / RL radijui „Farda“.

Nėra vaistų nuo sielvarto

Shahinas Moghadamas, tragedijoje netekę 39 metų žmonos Shakibos Feghahati ir 10 metų sūnaus Rosstino, gedi savo šeimos, tačiau neslepia įtūžio dėl Irano pareigūnų veiksmų.

Jo žmona ir sūnus pirmą kartą buvo nuvykę paviešėti gimtinėje po to, kaip prieš septynerius metus šeima persikėlė į Kanadą. Paaiškėjo, kad tai kartu buvo ir paskutinė jų viešnagė.

Perėję oro uosto saugumo patikrą, jie susisiekė su S. Moghadamu telefonu. Jis sakė lauksiąs jų grįžtančių Toronto Pearsono oro uoste. Tačiau po kelių dienų jam pačiam teko skristi į Iraną parsigabenti palaikų.

S. Moghadamas sako, kad niekas negali numalšinti jo sielvarto. Net ir praėjus metams po tragedijos, jis vis dar nesiryžta įžengti į sūnaus kambarį.

S. Moghadamas mano, kad teisingumas gali suteikti šeimoms bent šiek tiek paguodos, todėl teigia, kad turi būti pareikalauta aukščiausio rango Irano pareigūnų atsakomybės. „Noriu pamatyti [atsakingus asmenis] teisme ir kad jie būtų atitinkamai nuteisti“, – interviu RFE / RL radijui „Farda“ sakė jis ir paragino kaltiesiems skirti „griežčiausią bausmę“.

Irane aukų šeimos taip pat sunkiai išgyvena netektis. Daugelis teigė susidūrę su valstybės spaudimu, jiems nebuvo leista surengti privačias laidotuves.

Neseniai internete paskelbtame vaizdo įraše matyti neįvardinta moteris, verkianti prie savo artimųjų kapo ir reikalaujanti teisingumo katastrofoje žuvusiai dukrai Evin Arsalani, žentui Hiva Molani ir vos metukų sulaukusiai vaikaitei Kurdiai Molani.

„Praėjusiais metais mano dukra buvo su mumis, atšventėme jos trisdešimtmetį. Šiandien jai būtų suėję 31-eri. Kodėl jūs sutrukdėte jai būti su mumis? Kodėl taip padarėte? – sako ji pro ašaras. – Mums nereikia kruvinų pinigų ir kompensacijų. Mes norime teisingumo.

Teherano simboliu tapęs „Azadi“ bokštas sausio 6 d. buvo specialiai apšviestas, pagerbiant reiso PS752 aukų atminimą. Bokštą nušvietusiose projekcijose išryškėjo frazė: „Jūs nedingsite iš mūsų minčių“ ir skaičius 176.

Kaip pranešė PS752 reiso aukų šeimų asociacija, kai kurių aukų šeimos sausio 7 dieną Khomeini oro uoste atskirai su žvakėmis ir gėlėmis minėjo savo artimųjų žūtį.

Asociacijos teigimu, saugumo pajėgos nesugebėjo sutrukdyti šeimoms susiburti „nusikaltimo vietoje“ Šahriare, netoli Teherano, kuri po katastrofos buvo skubiai užlyginta buldozeriais, akivaizdžiai siekiant sunaikinti įkalčius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt