Pasaulyje

2021.01.14 14:31

Įvykiai Baltarusijoje. Lukašenka vadina Cichanouskają „išdavike“: „ar man vykti į Lietuvą su ja susitikti?“

atnaujinta 15.21
LRT.lt2021.01.14 14:31

Ilgiau kaip pusmetį kalinamas buvęs kandidatas į Baltarusijos prezidentus, žinomas tinklaraštininkas Siarhejus Cichanouskis atsiuntė laišką iš kalėjimo nepriklausomam baltarusių portalui tut.by. Laiške jis pasakoja, kad Žodzinos kalėjime, kur yra dabar, patiria mažiau kankinimų nei Valadarkoje, kur kalėjo anksčiau.

„Jie manęs dar neuždarė į baudžiamąją kamerą“, – teigia vyras, pasakodamas, kad jam leidžiama žiūrėti kelis televizijos kanalus iki 18 val., tačiau jis vienutėje jau ilgiau kaip 5 mėnesius.

Jis taip pat papasakojo apie neteisėto prezidento Aliaksandro Lukašenkos apsilankymą KGB sulaikymų centre spalį. Tada diktatorius čia susitiko su S. Cichanouskiu ir kitu buvusiu kandidatu į prezidentus bankininku Viktaru Babaryka.

„Jūs nė negalite įsivaizduoti, ką jis gali. Jis asmeniškai nurodinėja suėmimams per savaitgalio protestus. Jis net klausosi mano susitikimų su advokatu, taip pažeisdamas privatumo taisyklę. Tris kartus (susitikime) jis mane pavadino būsimuoju prezidentu ir žiūrėjo į Viktarą Babaryką, bandydamas mus sukiršinti. Jis sakė, kad politika yra nešvarus biznis (...), kad nuo jo priklauso ar mes būsime kalėjime, ar ne“ – S. Cichanouskio žodžius cituoja baltarusių televizija Lenkijoje „Belsat“.

Anot jo, A. Lukašenka teigė esantis pasirengęs išleisti vyrą su jo žmona Sviatlana ir vaikais išvykti iš šalies, bet išklausęs privatų S. Cichanouskio pokalbį su teisininku, režimo vadovas apsigalvojo ir vyrą pasiuntė į „baudžiamąją kamerą“.

„Jis niekada su niekuo nesiderės. Valdžia garantuoja jo saugumą. Ir šalyje nėra jokių įstatymų tik jo valia“, – teigia S. Cichanouskis.

Pats A. Lukašenka antradienį Baltarusijos opozicionierę S. Cichanouskają, kuri dėl saugumo yra pasitraukusi į Lietuvą, išvadino „išdavike“, o Koordinacinę tarybą „teroristais“. Anot jo, protestuotojai nežengė nė vieno pozityvaus žingsnio, todėl A. Lukašenka nežada su jais derėtis ar kalbėtis.

„Ji išvyko ten (į Lietuvą) ir daro viską, kad pakenktų Baltarusijai. Apie ką aš su ja galiu kalbėtis. Ar turėčiau vykti į Lietuvą susitikti su ja?“ – A. Lukašenką cituoja valstybinė naujienų agentūra „BelTA“.

Režimo lyderis teigė nesileisiantis į kompromisus ir nesitrauksiantis iš posto.

Teismas nubaudė 89-erių protestuotoją, skandavusią „žyve, Belarus!”

Minsko teismas priėmė apkaltinamąjį nuosprendį 89-erių Valeryyai Smirnovai, nes ji pažeidė protestuoti draudžiančius įstatymus. Dabar moteris turės sumokėti 870 Baltarusijos rublių (apie 280 eurų) baudą, praneša „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

Lenininskio apygardos teismas priėmė nuosprendį antradienį, baudos dydis prilygsta pusei vidutinės Baltarusijos algos.

V. Smirnova yra viena iš 100 baltarusių, kuriuos režimo pareigūnai sulaikė per vadinamąjį „pensininkų protestą“ gruodžio 14 dieną.

Kaip pasakoja moters proanūkė, V. Smirnova buvo nubausta už „Žyve Belarus” (baltarus. Tegyvuoja Baltarusija“) skandavimą.

Baltarusijoje jau ilgiau kaip 5 mėnesius tęsiasi protestai prieš prezidento rinkimų klastojimą, kai šalies vadovu vėl apsiskelbė Aliaksandras Lukašenka. Režimas į taikius protestuotojus reagavo smurtu, keli žmonės žuvo, tūkstančiai yra sužeisti, suimta apie 30 tūkst. žmonių, rodo Jungtinių Tautų duomenys.

Vakarų valstybės A. Lukašenkos režimui dėl represijų įvedė sankcijas.

Populiariausi