Pasaulyje

2021.01.14 12:46

Kremliaus žiniasklaida kaltina Vakarus menkinant „Sputnik“ vakciną, gąsdina lietuvius visuotiniu skiepijimu

LRT.lt2021.01.14 12:46

Gruodį daugeliui valstybių pradėjus skiepijimo programas, Kremliaus remiamoje žiniasklaidoje pasigirdo vis garsesni kaltinimai, kad privalomas skiepijamas pažeidžia žmogaus teises, o Vakarų valstybės tyčia siekia sukompromituoti Rusijos sukurtą vakciną „Sputnik V“, rašoma „Debunk EU“ pranešime žiniasklaidai.

Gruodį „Debunk EU“ analitikai išnagrinėjo 524 straipsnius su melaginga informacija anglų, rusų, lietuvių, latvių, estų ir lenkų kalbomis iš 73 šaltinių. Šis turinys pasiekė potencialią 434,9 milijono kontaktų auditoriją.

Kaltina Vakarus susimokius prieš Rusiją ir Kiniją

Tyrimo duomenimis, didžiausią dezinformacijos antplūdį sukėlė dvi straipsnių grupės. Pirmoji buvo sutelkta į Rusijos gynybos ministerijos perspėjimą apie užsienio valstybių neva vykdomą melagingos komunikacijos kampaniją, nutaikytą į rusišką COVID-19 vakciną.

Pasak Debunk EU vyriausiosios analitikės Laimos Venclauskienės, atliekant tyrimą pastebėta, kad antroji pandemijos banga ir įvesti griežtesni ribojimai paskatino aktyvesnį žinučių apie šalių nesugebėjimą kovoti su COVID-19 naudojimą. „Pasaulio valstybėms pradedant masinę gyventojų vakcinaciją, gruodį labiausiai sklido su skiepijimu susiję naratyvai, tokie kaip [neva] vakcinos nėra deramai patikrintos ir Vakarai siekia diskredituoti rusiškas, kiniškas vakcinas“, – sako analitikė.

Straipsnių bangą sukėlė Rusijos gynybos ministerijos gruodžio 11 d. paskelbtas pareiškimas apie tariamą Vakarų valstybių siekį užkirsti kelią „Sputnik V“ vakcinos sėkmei. Ministerijos pranešimas buvo toliau platinamas per didžiuosius Rusijos naujienų kanalus: jame skelbta apie neva „melagingus liudytojų parodymus“ apie „rusiškos vakcinos grėsmę“ ir „skleidžiamą melą apie Rusijos karinių pajėgų atsisakymą skiepytis“.

Istorija apie užsienio valstybių vykdomą kampaniją buvo papildyta Kremliaus remiamoje spaudoje dažnai cituojamo eksperto Igorio Korotchenko nuomone, kuris kalbėjo apie tariamas sąsajas tarp Vakarų šalių bandymo diskredituoti rusišką vakciną ir NATO narių veiksmų siekiant apriboti Rusijos galią. „Tai yra vienas pavyzdžių, kai eksperto nuomonė yra naudojama siekiant patvirtinti melagingus teiginius, šiuo atvejų apie Vakarų valstybių rengiamą sabotažą, NATO įsitraukimą į tariamą kampaniją“, – sako L. Venclauskienė.

Sako, kad Baltijos šalys turėtų dėkoti sovietinei sveikatos sistemai

Kremliaus kontroliuojama žiniasklaida jau kurį laiką naudoja naratyvą, esą šalys nesugeba kovoti su COVID-19 pandemija. Anot L. Venclauskienės, kartojant melagingus teiginius sakoma, kad Baltijos valstybės turėjo privilegijų Sovietų Sąjungoje, ir būtent sovietinės sistemos palikimas leido Lietuvai, Latvijai ir Estijai išgyventi po jos žlugimo.

„Tiesa, panašiuose straipsniuose niekada nerašoma apie tais laikais paplitusią korupciją, higienos ir reikiamos įrangos trūkumą ligoninėse, bei sistemos neveiksnumą apskritai“, – priduria analitikė.

Gąsdinama žmogaus teisių suvaržymais

Kitas populiarus naratyvas, pastebėtas gruodžio mėnesį – neva COVID-19 ribojimai pažeidžia žmogaus teises. Šią žinutę skleidžiantys straipsniai pasiekė potencialią 79,2 milijono kontaktų auditoriją. Pasak L. Venclauskienės, tam įtakos turėjo tai, kad šios publikacijos dažniausiai platintos anglų kalba per RT portalą, kurio pasiekiama auditorija yra labai didelė. „Šiuo atveju naudotasi Kremliaus propagandos taktika, kuomet sumenkinamos Vakarų demokratijos ir jų vertybės, sakoma, kad lygybė ir žodžio laisvė egzistuoja tik teoriškai“, – aiškina ekspertė.

Farmacijos įmonėms ir sveikatos institucijoms patvirtinant vis daugiau vakcinų variantų, skiepų patikimumo tema taip pat buvo aktyviai išnaudojama dezinformacijai apie COVID-19 skleisti. Pavyzdžiui, neva skiepai yra kuriami nesilaikant griežtų testavimo reikalavimų. Viename iš „Debunk EU“ pastebėtų straipsnių pateikti teiginiai, kad COVID-19 vakcinos neva sukelia nevaisingumą, koronavirusas yra dirbtinė liga, biologinis ginklas sukurtas JAV mokslininkų, ir kad Pasaulio bankas neva iš anksto numatė pandemijos laikotarpį iki 2025 m.

„Visi šie teiginiai buvo demaskuoti įvairių faktų tikrintojų organizacijų. Tačiau pats faktas, kad tokie straipsniai plinta, rodo, kad sąmokslo teorijos yra giliai įsišaknijusios kai kuriose visuomenės dalyse. Tai gali būti paaiškinta tuo, kad tikėjimas šiomis teorijomis suteikia bendruomeniškumo jausmą, ypač dabar, šalims įvedant visuotinį karantiną ir raginant laikytis atstumo“, – teigia L. Venclauskienė.

Dar viena su vakcinomis susijusi žinutė, pastebėta tiriamuoju laikotarpiu – vyriausybė privers žmonės skiepytis prieš jų valią. Tyrimo duomenimis, 16 milijonų potencialią auditoriją pasiekęs naratyvas daugiausiai plito Lenkijoje. „Straipsniuose teigiama, kad šalies valdžia ieško būdų, kaip priversti žmones skiepytis, išbraukdami nenorinčius to daryti iš visuomeninio gyvenimo, sumenkindami jų karjeros galimybes, neleisdami keliauti, ir t.t. Yra ekspertų, svarstančių, kad skeptišką požiūrį į vakcinas buvusio Rytų bloko šalyse galėjo sukelti komunistinės santvarkos palikimas. Žmonės nenori skiepytis, nes tai yra valdžios nurodymas, o tai primena buvusių režimų laikus“, – vardija „Debunk EU“ vyr. analitikė. Anot L. Venclauskienės, siekiant sukelti skaitytojų emocijas tokiuose straipsniuose nevengiama aštrių sąvokų – pavyzdžiui, skiepijimo sukelta atskirtis visuomenėje lyginama su apartheidu, taip pat siūlomos sąsajos su nacistine Vokietija, pavyzdžiui, esą skiepų pasai taps priklausymo „arijų rasei“ įrodymu.

Populiariausi

Koronavirusas Ukrainoje

Pasaulyje

2021.01.27 06:52

Naujausia informacija. PSO: JK pirmą kartą aptiktos atmainos koronavirusas užregistruotas 70 šalių, PAR atmainos – 31 Norvegija dėl viruso uždaro sienas praktiškai visiems nerezidentams; atnaujinta 20.52

25