Pasaulyje

2021.01.14 10:14

LRT trumpai. Antroji Trumpo apkalta – ar jis gali būti pašalintas iš politikos?

Julius Palaima, LRT.lt2021.01.14 10:14

JAV Atstovų Rūmai trečiadienį oficialiai paskelbė jau antrąją Donaldo Trumpo apkaltą. Pareigas tebeinantis D. Trumpas tapo pirmuoju istorijoje JAV prezidentu, kuriam du kartus buvo įgyvendintas apkaltos procesas. Pirmąjį kartą D. Trumpą iš pareigų bandyta pašalinti dar 2019 metų gruodį, bet Senate jis buvo išteisintas. Kas vyks antrosios D. Trumpo apkaltos metu ir ko galima tikėtis?

Ar apkaltos procedūra baigėsi?

Prabėgus vos savaitei po D. Trumpo šalininkų riaušių Kapitolijuje inicijuota apkalta dar tikrai nėra baigta. Po balsavimo Atstovų Rūmuose dabar veiksmas kelsis į JAV Senatą, kuriame ir bus nuspręstas D. Trumpo likimas.

Tai būtų vykdoma pagal 25-ąjį JAV Konstitucijos straipsnį, tačiau viceprezidentas Mike`as Pence`as patikino, kad D. Trumpo kabinetas neparems šios galimybės.

Apkaltos proceso metu, balsavime nušalinti iš pareigų prezidentą galima tik dviejų trečdalių balsų dauguma, tad 100 demokratų partijos atstovų Senate neužtenka balsuoti už D. Trumpą. Tam reikia ir papildomų 17 respublikonų partijos narių balsų.

Kada prasidės apkalta?

Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConellas atmetė demokratų partijos prašymą nedelsiant pradėti D. Trumpo apkaltos procedūrą ir patikino, kad ji prasidės ne anksčiau, kaip sausio 19 dieną – likus vos parai iki išrinktojo JAV prezidento Joe Bideno inauguracijos.

Tai reiškia, kad apkalta greičiausiai prasidės D. Trumpui jau apleidus Baltuosius Rūmus. Atstovų Rūmai dar turės formaliai pareikšti kaltinimus dabartiniam JAV prezidentui ir juos perduoti Senatui.

Kaip Trumpas ginsis Senate?

Atstovų Rūmai kaltina D. Trumpą neramumų kurstymu, kuomet jis viešai išplatino savo kalbą, kurioje tikino, kad prezidento rinkimai buvo suklastoti ir ragino savo rėmėjus nesitaikstyti su tokia situacija.

Vėliau D. Trumpą palaikantys riaušininkai įsiveržė į Kapitolijaus pastatą, kuriame susirėmė su policininkais, o neramumų metu žuvo šeši asmenys, tarp kurių ir pora pareigūnų.

D. Trumpas Senate greičiausiai ginsis argumentu, neva jo pasisakymai buvo laisva kalba, kuri yra saugoma JAV Konstitucijos pirmosios pataisos ir tikins, kad nenorėjo įžiebti nevaldomo smurto.

Respublikonų deleguotas JAV prezidentas iškart po Atstovų Rūmų balsavimo dėl jo apkaltos išplatino vaizdo įrašą, kuriame pasmerkė Kapitolijaus riaušininkų veiksmus.

„Smurtas ir vandalizmas neturi vietos mūsų šalyse ir mūsų judėjime“, – kalbėjo D. Trumpas.

Ar pareigų nebeinančiam prezidentui gali būti įvykdyta apkalta?

Pasak mokslininkų ir tyrėjų apkaltos procedūra gali įvykti ir asmeniui, palikusiam prezidento postą. Jeigu Senatas apkaltos metu pasisakytų už D. Trumpo pašalinimą, jis ateityje nebegalėtų užimti JAV vadovo posto.

JAV Konstitucijoje rašoma, kad ši apkaltos bausmė, gali atimti asmeniui teisę užimti „bet kokias garbingas pareigas, reikalaujančias pasitikėjimo JAV“.

Galutinai užtvirtinti D. Trumpo likimą po antrojo balsavimo tektų Senatui, jau trečiojoje balsavimo procedūroje - tam užtikrinti reikės daugumos JAV senatorių balsų.

14-tojo Konstitucijos straipsnio galimybė

14-tojo JAV Konstitucijos straipsnio trečiojoje skiltyje rašoma, kad Kongresas gali nubausti ir atsakomybėn patraukti pareigūnus, kurie savo pareigų vykdymo metu įvykdo sukilimus ar neramumus šalies viduje.

„Trečiojo skirsnio taikymas galioja tiems, kurie davė priesaiką JAV Konstitucijai ir kurie ją sulaužo“, – „Washington Post“ teigė istorikas Ericas Foneris.

Tačiau pasak ekspertų, šios Konstitucijos straipsnio pritaikymas būtų itin sudėtingas D. Trumpo apkaltos atveju ir pašalinimui iš posto.

Veikiau tai galėtų būti panaudota ateityje, jam neleidžiant jam vėl atsidurti ant rinkimų balsalapio.

Demokratai kvietė JAV viceprezidentą Mike`ą Pence`ą imtis 25-osios Konstitucijos pataisos, kai daugumos Vyriausybės narių pritarimu JAV prezidentas būt ų pripažintas netinkamu eiti pareigas ir nušalinamas, o jo vietą užimtų viceprezidentas. Tačiau M. Pence`as tokią galimybę neseniai atmetė. JAV istorijoje ši pataisa praktikoje niekada nebuvo pasitelkta.

Ar ilgai truks procedūra?

JAV Aukščiausiasis Teismas pranešė, kad Senatas turi pakankamai laisvės taikyti savas taisykles, kaip įvykdyti apkaltos procesą. Bet pagal dabartines taisykles, jis tęstusi mažiausiai kelias dienas.