Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.30 15:24

Istorinė akimirka Mianmare: prisaikdintas prezidentas

BNS 2016.03.30 15:24

Htinas Kyaw, Mianmaro demokratijos lyderės Aung San Suu Kyi pasirinktas patikėtiniu, trečiadienį buvo prisaikdintas šalies prezidentu, o šis žingsnis žymi istorinį valdžios pasikeitimą po tiesioginio kariškių valdymo.

69 metų veikėjas, kuris buvo artimas Aung San Suu Kyi patikėtinis, prisiekė per naujai išrinkto Mianmaro parlamento bendrą abejų rūmų posėdį šalies sostinėje, jam iš šonų stovint dviem viceprezidentams. Pati Aung San Suu Kyi stebėjo ceremoniją, sėdėdama pirmoje eilėje.

„Aš, Htinas Kyaw, būsiu ištikimas Mianmaro Sąjungos Respublikai ir Sąjungos liaudžiai, – naujasis valstybės vadovas perskaitė priesaikos tekstą, kartodamas jį paskui Atstovų Rūmų pirmininką Manną Winą Khaingą Thaną (Maną Viną Khaingą Taną). – Gerbsiu konstituciją ir šalies įstatymus.“

Tą pačią priesaiką tuo pačiu metu kartojo pirmasis viceprezidentas Myintas Swe ir antrasis viceprezidentas Henry Vanas Tio (Anri Vanas Tio). Vėliau trečiadienį kadenciją baigęs prezidentas Theinas Seinas oficialiai perduos postą Htinui Kyaw.

Valstybės vadovo pareigos pelnytai turėjo atitekti Aung San Suu Kyi, kuri buvo demokratijos šalininkų veidas ir atlaikė dešimtmečius trukusį laikymą namų areštą bei karinių valdytojų vykdytą persekiojimą, niekada nenukrypdama nuo savo nesmurtinės kampanijos pašalinti juos iš valdžios. Tačiau kariškių priimta konstitucija draudžia Aung San Suu Kyi tapti prezidente, nors ji leido suprasti, kad bet kuris tą postą užėmęs žmogus bus jos statytinis. Ji ne kartą sakė vadovausianti vyriausybei iš užkulisių.

Vis dėlto Htinas Kyaw pateks į istoriją kaip pirmasis civilis Mianmaro prezidentas ir pirmasis vyriausybės, išrinktos per laisvus bei sąžiningus rinkimus, vadovas.

Aung San Suu Kyi partija, Nacionalinė lyga už demokratiją (NLD), triuškinamai laimėjo pernai lapkritį vykusius rinkimus, atspindėjusius didelį Aung San Suu Kyi palaikymą visuomenėje.

Vienas konstitucijos straipsnis sako, kad šalies prezidentu negali tapti asmuo, kurio sutuoktinis arba vaikai turi užsienio pilietybę. Aung San Suu Kyi abu sūnūs yra Britanijos piliečiai – kaip ir jos velionis vyras. Daugelio nuomone, kariškiai specialiai įtraukė šią išlygą į konstituciją, kad valstybės vadove netaptų Aung San Suu Kyi.

Demokratizacijos procesas, kurį palaiko Aung San Suu Kyi ir jos bendražygiai, vis dar nėra užbaigtas. Kariškiams tebėra rezervuota 25 proc. vietų parlamente, todėl jokia vyriausybė negalėtų keisti konstitucijos be jų sutikimo.

Be to, dabartinė konstitucija užtikrino, kad vienu iš dviejų Htino Kyawo viceprezidentų taptų buvęs generolas Myintas Swe – artimas buvusio chuntos vadovo Thano Shwe sąjungininkas.

Myintas Swe tebėra JAV iždo departamento sąraše, į kurį įtraukti asmenys negali turėti verslo ryšių su Amerikos bendrovėmis. Į tą sąrašą taip pat įtraukti keli Mianmaro verslo magnatai ir aukšto rango kariškiai, susiję su buvusia chunta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi