Pasaulyje

2016.03.30 08:24

Iš Brazilijos prezidentės vyriausybės pasitraukė pagrindinė koalicijos partnerė

BNS 2016.03.30 08:24

Brazilijos prezidentės Dilmos Rousseff valdančiosios koalicijos pagrindinė partnerė antradienį paskelbė apie savo pasitraukimą, gilindama politinę krizę ir abejones dėl susikompromitavusios lyderės, mėginančios išvengti apkaltos, ateities.

Centristinė partija PMDB, kuri yra didžiausia politinė organizacija šalyje, nubalsavo „nedelsiant palikti“ koaliciją su D. Rousseff kairiąja Darbininkų partiją (PT).

„Nuo šiandienos, per šį istorinį PMDB posėdį, PMDB traukiasi iš prezidentės D. Rousseff vyriausybės“, – pareiškė partijos pirmininko pavaduotojas senatorius Romero Juca.

PMDB posėdis, kurį tiesiogiai transliavo nacionalinė televizija, vainikavo ilgas skyrybas su D. Rousseff, palikdamas dar mažiau vilčių, kad pirmoji Brazilijos prezidento postą užėmusi moteris išsilaikys valdžioje.

Balsavimas ir rezultatų paskelbimas truko ne ilgiau negu tris minutes. Po deputatai sugiedojo nacionalinį himną ir pradėjo skanduoti „PT lauk!“

Senatorius Aecio Nevesas, vadovaujantis opozicinei partijai PSDB ir nedidele persvara pralaimėjęs D. Roussef, kai ji buvo perrinkta į prezidento postą 2014 metais, anksčiau antradienį pareiškė, jog „prezidentės vyriausybei – galas“.

„PMDB pasitraukimas – paskutinė vinis į karstą“, – pridūrė jis.

„Tai bus išeinamasis susitikimas, atsisveikinimas su vyriausybe. Apskaičiavome, kad daugiau negu 80 proc. (frakcijos narių) balsuos už pasitraukimą, – prieš antradienį surengtą PMDB frakcijos posėdį sakė deputatas Osmaras Terra. – Nuvirto kelios domino kaladėlės, o kelio atgal nėra. Vyriausybė tebesistengia ir siūlo darbą, bet niekada ja nebetiki.“

D. Rousseff, kovojanti su šalį apėmusia recesija, skandalais, protestais ir stiprėjančiomis pastangomis ją atstatydinti, pirmadienį buvo susitikusi su PMDB deleguotais ministrais, mėgindama įtikinti juos pasilikti.

Tačiau partijos lyderio Michelio Temero, kuris taip pat užima viceprezidento postą ir perimtų D. Rousseff įgaliojimus, jeigu prezidentė būtų atstatydinta, atstovas sakė naujienų agentūrai AFP, kad vienintelis dar neišspręstas klausimas – iki kurio termino kabineto nariai turėtų pasitraukti iš partijos, jeigu jie panorės išsaugoti savo postus vyriausybėje.

„Jie turėtų laiko iki balandžio 12-osios, o tuomet bet kuris PMDB narys, turintis darbą administracijoje, būtų pašalintas“, – aiškino jis.

PMDB šiuo metu turi septynis ministrus ir 69 deputatus 513 vietų Kongreso žemuosiuose rūmuose, kur D. Rousseff stengiasi užsitikrinti trečdalio įstatymų palaikymą, kad galėtų užblokuoti savo apkaltą.

D. Rousseff stovykla baiminasi, kad kiti koalicijos partneriai gali pasekti PMDB pavyzdžiu.