Pasaulyje

2021.01.13 16:43

Trumpas įsirašė į istoriją kaip vienintelis prezidentas, kuriam antrą kartą pradėta apkalta

atnaujinta 06.25
BNS, LRT.lt2021.01.13 16:43

JAV prezidentas Donaldas Trumpas įsirašė į istoriją kaip vienintelis JAV prezidentas, kuriam antrą kartą per kadenciją pradėta apkalta. Atstovų Rūmai trečiadienį nusprendė, kad D. Trumpui turi būti pradėtas apkaltos procesas. Dabar veiksmas persikels į Senatą.

Dar tebesitęsiant balsavimui, 10 resuplikonų balsavo už D. Trumpo apkaltą. Prieš balsavimą buvo žinoma, kad taip balsuos 7 šios partijos nariai.

Patvirtintai rezultatais, Atstovų Rūmuose už apkaltą balsavo 232 įstatymų leidėjai, o 197, kurie visi priklausė Respublikonams, pasisakė prieš.

Šiame etape užteko pusės Atstovų Rūmų narių balsų – 217, – kad būtų patvirtinta apkalta. Tačiau balsuojant Senate, patvirtinti apkaltą reiks dviejų trečdalių balsų. Specialistai abejoja, kad tokį balsų skaičių pavyks pasiekti.

Balsavimo eiga

Šią savaitę Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi pareiškė, kad D. Trumpui paskutinę jo prezidentavimo savaitę privalo būti paskelbta apkalta, ir pavadino jį „aiškiu ir egzistuojančiu pavojumi“ Amerikai dėl „ginkluoto maišto“ JAV Kapitolijuje.

„Jis turi išeiti. Jis yra aiškus ir egzistuojantis pavojus tautai, kurią mes visi mylime“, – Atstovų Rūmuose kalbėjo įtakingiausia Kongreso demokratė.

„Nuo lapkričio mėnesį įvykusių prezidento rinkimų, rinkimų, kuriuos prezidentas pralaimėjo, jis ne kartą melavo apie rezultatus“, siekė pasėti abejonių dėl rinkimų proceso ir „antikonstituciškai siekė paveikti pareigūnus“, kad būtų panaikinta demokrato Joe Bideno pergalė, sakė N. Pelosi.

„Atsižvelgdamas į pranešimus apie naujas demonstracijas raginu, kad neturi būti JOKIO smurto, JOKIO įstatymų pažeidinėjimo ir JOKIO vandalizmo. Aš to nepalaikau ir Amerika to nepalaiko“, – sakoma Baltųjų rūmų paskelbtame D. Trumpo pranešime.

„Raginu VISUS amerikiečius padėti sumažinti įtampą ir nuraminti aistras. Ačiū Jums“, – pridūrė jis.

JAV Senato lyderis neatmeta galimybės surengti balsavimą dėl kaltinimų D. Trumpui

JAV Senato lyderis respublikonas Mitchas McConnellas trečiadienį neatmetė galimybės surengti balsavimą dėl kaltinimų D. Trampui kuriam gresia antroji apkalta Atstovų Rūmuose.

„Nors spaudoje buvo apstu spekuliacijų, aš nepriėmiau galutinio sprendimo, kaip balsuosiu, ir ketinu išklausyti teisinius argumentus, kai jie bus pateikti Senatui“, – pranešime kolegoms respublikonams rašė M. McConnellas.

Antradienį daugelis žiniasklaidos priemonių pranešė, kad M. McConnellas, pastaruosius ketverius metus buvęs ištikimas D. Trumpo sąjungininkas, linkęs palaikyti demokratų užmojį paskelbti apkaltą prezidentui. Pranešimuose sakoma, kad Senato daugumos lyderis įsitikinęs, jog D. Trumpas nusipelnė bausmės už sausio 6-ąją prezidento šalininkų surengto Kapitolijaus šturmo pakurstymą. Tąsyk minia įsiveržė į Kongreso kompleksą, kai įstatymų leidėjai buvo susirinkę patvirtinti išrinktojo prezidento Joe Bideno pergalę rinkimuose.

Tačiau M. McConnello biuras trečiadienį patvirtino, kad jis nesušauks Senato posėdžio iki sausio 19-osios, J. Bideno inauguracijos iškilių. Tai reiškia, kad D. Trumpas beveik neabejotinai galės dirbti iki savo oficialios kadencijos pabaigos.

Tačiau Senato teismas galėtų lemti sprendimą uždrausti D. Trumpui kandidatuoti per 2024 metų prezidento rinkimus. Tai suteiktų atokvėpį respublikonams, bijojusiems užsitraukti prezidento įtūžį.

9 respublikonai palaikė D. Trumpo apkaltą

Peteris Meijeris tviteryje pareiškė, kad planuoja balsuoti už prezidento apkaltą. Jis tapo septintuoju respublikonu, kuris patvirtino tokius savo planus. Balsavimo metu dar 2 respublikonai prisijungė prie šios grupės.

K. McCarthy: D. Trumpas atsakingas už riaušių kurstymą, bet skubota apkalta būtų „klaida“

JAV Atstovų Rūmų mažumos lyderis respublikonas Kevinas McCarthy trečiadienį pareiškė, kad prezidentas D. Trumpas yra „atsakingas“ už kurstymą surengti riaušes JAV Kapitolijuje, tačiau perspėjo, kad skubota kadenciją baigiančio valstybės vadovo apkalta būtų netinkama.

„Manau, kad pareikšti apkaltą prezidentui per tokį trumpą laiką būtų klaida“, nes toks žingsnis „dar labiau suskaldys šią tautą“, sakė Atstovų Rūmų mažumos lyderis.

Visgi K. McCarthy pripažino, kad D. Trumpas „atsakingas už trečiadienio išpuolį prieš Kongresą per minios riaušes“ ir kad Kongresas turėtų priimti „rezoliuciją dėl papeikimo“ prezidento atžvilgiu – viešą, bet daugiausia simbolinį pasmerkimą.

Jis kalbėjo likus valandai iki balsavimo, per kurį, manoma, dauguma įstatymų leidėjų pritars kaltinimui „sukilimo kurstymu“.

Tokiu atveju D. Trumpas taptų pirmuoju prezidentu per JAV istoriją, kuriam buvo antrąkart surengta apkalta.

Tačiau mažai tikėtina, kad respublikonų kontroliuojamas Senatas bus sušauktas į nepaprastąją sesiją, kad surengtų teismą D. Trumpui iki jo kadencijos pabaigos sausio 20-ąją.

Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi anksčiau trečiadienį pareiškė, kad D. Trumpui paskutinę jo prezidentavimo savaitę privalo būti paskelbta apkalta, ir pavadino jį „aiškiu ir egzistuojančiu pavojumi“ Amerikai dėl „ginkluoto sukilimo“ JAV Kapitolijuje.

„Senatas patvirtino, kad neprasidės joks teismas, kol nebus prisaikdintas išrinktasis prezidentas Joe Bidenas", – nurodė K. McCarthy.

Tai reikštų, kad Senatui tektų žengti istorinį žingsnį ir pradėti apkaltos teismą kadenciją baigusio prezidento atžvilgiu.

Respublikonai ne kartą pabrėžė, kad greitas apkaltos procesas – be posėdžių, oficialių liudytojų pristatymų ir mažai įrodymų dėstymo – atvertų „Pandoros skrynią“, sudarydamas oponuojančioms partijoms sąlygas pradėti žaibiškai skelbti apkaltas savo nemėgstamiems prezidentams.

K. McCarthy buvo vienas iš respublikonų įstatymų leidėjų, parėmusių D. Trumpo pastangas užginčyti rinkimų rezultatus keliose valstijose dėl nepagrįstų kaltinimų masiniu sukčiavimu.

Tačiau trečiadienį drauge su šešiais Atstovų Rūmų respublikonais, dabar viešai sakančiais, kad balsuos už apkaltą, K. McCarthy pripažino J. Bideno pergalę ir sakė esąs „pasirengęs padėti“ naujajam prezidentui.

„Aiškiai pasakykime: Joe Bidenas po savaitės bus prisaikdintas JAV prezidentu, nes jis laimėjo rinkimus“, – sakė respublikonų mažumos lyderis žemuosiuose Kongreso rūmuose.

„Tautos ir pasaulio akys nukreiptos į mus. Turime pasinaudoti šia proga pasveikti ir sustiprėti“, – pridūrė jis.

Kongreso žemųjų rūmų nariai dėl apkaltos turėtų balsuoti apie 15 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku.

Atstovų Rūmai antradienį vakare priėmė rezoliuciją, kurioje JAV viceprezidentas Mike`as Pence`as ir administracija raginami pašalinti D. Trumpą iš posto remiantis konstitucijos 25-ąją pataisa, kaip nesugebantį eiti pareigų, bet antradienį viceprezidentas atsisakė inicijuoti konstitucijoje numatytą prezidento pašalinimo iš pareigų procedūrą.

Atstovų Rūmų priimta rezoliucija prilygsta simboliniam papeikimui D. Trumpui, sukėlusiam įtūžį daugeliui įstatymų leidėjų savo atsisakymu pripažinti pralaimėjimą per lapkritį įvykusius prezidento rinkimus ir kurstančiomis kalbomis paskatinusį sausio 6-ąją jo šalininkų surengtą Kapitolijaus šturmą, pareikalavusį penkių žmonių gyvybių.

Nebelikus galimybių atstatydinti prezidentą pagal 25-ąją pataisą, N. Pelosi skubiai paskelbė apkaltos debatų vadovus. Šis žingsnis yra iki šiol stipriausias signalas, kad ji yra tvirtai nusiteikusi užtikrinti, jog D. Trumpas taptų pirmuoju prezidentu per JAV istoriją, kuriam buvo antrąkart surengta apkalta.

Prezidentui iškeltas vienintelis kaltinimas – „sukilimo kurstymu“, susijęs su sausio 6-ąją pasakyta kalba, kurioje D. Trumpas vėl tvirtino esąs tikrasis rinkimų nugalėtojas ir paragino savo šalininkus žygiuoti į „Kongresą“ bei „kautis“.

Beveik neabejotina, kad dauguma įstatymų leidėjų šiam kaltinimui pritars.

Tačiau mažai tikėtina, kad respublikonų kontroliuojamas Senatas bus sušauktas į nepaprastąją sesiją, kad surengtų teismą D. Trumpui iki jo kadencijos pabaigos sausio 20-ąją.

Audringa savaitė iki apkaltos

Trečiadienį visoje sostinėje buvo dislokuota ginkluota nacionalinė gvardija, o centrinėse gatvėse – uždarytas eismas.

Pačiame Kapitolijaus pastate buvo susirinkę maskuojamųjų spalvų uniformas dėvintys ginkluoti sargybiniai, o kai kurie jų ankstų trečiadienį snaudė po puošniomis statulomis ir istoriniais paveikslais.

D. Trumpas atlaikė pirmąjį apkaltos teismą beveik lygiai prieš metus, kai respublikonų kontroliuojamas Senatas jį išteisino dėl piktnaudžiavimo pareigomis už spaudimą JAV sąjungininkei Ukrainai surengti jam politiškai parankius tyrimus, įskaitant tyrimą prieš demokratą Joe Bideną.

Šįkart apkaltos procesas inicijuotas dėl D. Trumpo kalbos, kurią jis sausio 6-ąją pasakė šalia Baltųjų rūmų surengęs mitingą „Išgelbėkit Ameriką“, JAV Kongresui susirinkus patvirtinti J. Bideno pergalės lapkričio 3 dienos prezidento rinkimuose.

Kreipdamasis į susirinkusiųjų minią respublikonų prezidentas kartojo savo nepagrįstus kaltinimus, esą rinkimai buvo „pavogti“, ir paragino savo šalininkus žygiuoti į Kapitolijų.

Nors D. Trumpas sakė, kad rėmėjai turėtų patraukti į Kapitolijų „taikiai ir patriotiškai“, tačiau jo kalboje buvo minią įaudrinusių kurstančių pareiškimų.

„Turite pademonstruoti stiprybę ir turite būti stiprūs“, – sakė D. Trumpas.

Tūkstančiai D. Trumpo šalininkų šturmavo JAV Kapitolijų. Skaičiumi gerokai Kapitolijaus policijos pajėgas nustelbę prezidento rėmėjai daužė langus ir laužė duris.

Įstatymų leidėjus teko skubiai išvesti į saugią vietą, miniai blaškantis po Kongreso sales ir skanduojant „Pakarti Mike`ę Pence`ą“ ir „Kur yra Nancy“ – Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.

Per riaušes žuvo penki žmonės, tarp jų viena D. Trumpo šalininkė iš Kalifornijos, kurią pašovė saugumo pareigūnas, ir Kapitolijaus policininkas, kurį, kaip pranešama, primušė minia.