Pasaulyje

2021.01.14 22:26

„Stalinas su dviguba mėsos porcija“ – sovietų diktatorių šlovinanti kebabinė Maskvoje užsidarė po paros

Matthew Luxmoore, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.01.14 22:26

Josifas Stalinas 28 metus valdė Sovietų Sąjungą, vis stiprindamas asmenybės kultą ir žiaurų režimą. Tačiau jo vardu pavadinta rytietiška užkandinė Maskvoje veikė vos dieną. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Sulaukus pasipiktinusių aplinkinių gyventojų skundų, „Stalin Doner“, kurio savininkas Stanislavas Voltmanas teigia, kad toks užkandinės pavadinimas yra ironiškas ir juo nesiekiama nieko įžeisti, praėjusią savaitę buvo uždarytas, praėjus vos 24 valandoms nuo atidarymo.

S. Voltmanas teigia buvęs nuvežtas į policijos nuovadą ir tris valandas apklausiamas apie prieštaringai vertinamą greito maisto užkandinę.

„Jie manęs klausė, ar man viskas gerai su galva“, – telefonu sakė jis RFE / RL.

Anot S. Voltmano, pirmąją ir vienintelę šiaurinėje Maskvos dalyje esančiame Koptevo rajone įsikūrusios kuklios kebabinės darbo dieną buvo parduota 200 kebabų. Atsivertus meniu, sunku nepastebėti tokių patiekalų pavadinimų kaip „Stalinas su dviguba mėsos porcija“ ir „Berija su tkemali padažu“, lankytojui primenančių apie tironą ir jo liūdnai pagarsėjusį pakaliką, o užsakytą maistą atneša padavėjai, vilkintys Stalino slaptosios policijos uniformomis – tos pačios slaptosios policijos, kuri milijonus Sovietų Sąjungos piliečių pasiuntė į žiaurias priverstinio darbo stovyklas Sibire arba tiesiog pasmerkė sušaudymui.

Trys S. Voltmano darbuotojai išėjo iš darbo, motyvuodami nepageidaujamu žiniasklaidos dėmesiu, todėl jam teko uždaryti užkandinę, kol jiems bus rasta pamaina.

„Aš juk ne Hitlerį pasirinkau savo verslo veidu, – sako jis, atkreipdamas dėmesį į draudimą Rusijoje naudoti nacių simboliką. – Aš nepažeidžiau jokių įstatymų.“

Ne vienerius metus Kremlius vykdė dviprasmišką politiką Stalino atžvilgiu, nepaisant to, kad šis žmogus rengė parodomuosius savo oponentų teismo procesus ir įkalino arba mirties bausme nubaudė šimtus tūkstančių savo šalies piliečių. Valdant prezidentui Vladimirui Putinui, Vyriausybė vienareikšmiškai nesmerkia ir nepasisako prieš jo vykdytus žiaurumus.

Kartais valdžios atstovai net stengiasi apginti Stalino reputaciją, tuo sukeldami kritikų, teigiančių, kad Rusija turi įvertinti sovietinės valstybės nusikaltimus arba bus pasmerkta juos pakartoti, įniršį.

2018 m. valdžia uždraudė Rusijoje rodyti juostą „Stalino mirtis“ (angl. „The Death of Stalin“) – britų komediją apie paskutines diktatoriaus dienas 1953 m. ir žūtbūtines jo artimiausių bendražygių peštynes dėl valdžios. Tų pačių metų įvykius vaizduojantis Šaltojo karo trileris „Numeris 44“ (angl. „Child 44“) dingo iš ekranų 2015 m. už „istorinių faktų iškraipymą“.

„Tokie filmai neturėtų būti demonstruojami plačiajai visuomenei mūsų šalyje“, – sakė tuometis kultūros ministras Vladimiras Medinskis.

Stalino šalininkai Rusijoje kaip vieną iš pagrindinių pasiekimų jo valdymo metais nurodo sparčią Sovietų Sąjungos industrializaciją, sakydami, kad griežta politika, siekiant ją paspartinti, buvo pateisinama. Jie taip pat kalba apie milžinišką Sovietų Sąjungos indėlį, įveikiant nacistinę Vokietiją Antrojo pasaulinio karo metais, nors kritikai teigia, kad pergalė buvo pasiekta, nepaisant Stalino padarytų klaidų, o ne dėl sėkmingos jo taktikos.

Rezultatas – lėta, bet užtikrinta diktatoriaus reabilitacija. Jo vykdyta politika šiandien sulaukia daugiau rusų pritarimo nei bet kada iki šiol, nuo pat tos dienos, kai jo įpėdinis Nikita Chruščiovas pasmerkė savo pirmtako kultą, ugninga kalba Sovietų Sąjungos politiniam biurui 1956 m. pradėjęs destalinizacijos procesą.

Taigi nenuostabu, kad ginčai dėl „Stal`in Doner“ sulaukė itin didelio atgarsio Rusijos televizijoje ir socialinėje žiniasklaidoje, kur nuomonės pasidalijo lygiai taip pat, kaip ir diskutuojant bet kuria kita su Stalinu ir jo istoriniu vaidmeniu susijusia tema.

„Geriau jau neklausti, kas jiems tiekia mėsą“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė komentatorė Olga Marševa.

Kai kurie valdžios atstovai kritikavo S. Voltmaną dėl tokio triuko, nors pačiam Stalinui griežtesnių žodžių pagailėjo.

„Neturėtume kurstyti šių diskusijų, – interviu Maskvos radijo stočiai sakė Kremliaus žmogaus teisių tarybos vadovas Valerijus Fadejevas. – Stalinas yra sudėtinga figūra“.

Apsukrūs Rusijos verslininkai jau ne pirmą kartą pasinaudoja ilgalaikiais istoriniais ginčais ir tarptautiniais skandalais, kad suteiktų savo prekės ženklui didesnį žinomumą. 2018 m. ūkininkas Aleksejus Jakuševas pradėjo gaminti saulėgrąžų aliejų „Novičok“, reaguodamas į tai, kad tais metais ši nervus paralyžiuojanti medžiaga Anglijoje buvo panaudota prieš buvusį Rusijos šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukterį, o praėjusių metų rugpjūtį ja buvo apnuodytas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas.

O 2014 m., po Rusijos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos, suvenyrų krautuvėse visoje šalyje pasirodė marškinėliai su Putino portretu ir šūkiais, šlovinančiais jo užsienio politiką.

Rugpjūtį iš Orenburgo, esančio netoli Rusijos sienos su Kazachstanu, į Maskvą persikėlęs S. Voltmanas sako, kad jo svajonė įsitvirtinti Rusijos sostinėje gali žlugti.

Jis gavo dešimtis žinučių, tarp kurių ir grasinimai imtis teisinių veiksmų, jei „Stalin Doner“ vėl atvers duris, ir palaikymo žodžiai.

Staliną verslininkas taip pat vertina nevienareikšmiškai.

„Labai daug apie jį skaičiau, todėl nesu linkęs jo nei demonizuoti, nei garbinti – sako jis. – Jis padarė daug baisių dalykų, bet nuveikė ir daug gero.“

Populiariausi