Pasaulyje

2021.01.13 15:43

Italijoje vyksta didžiausia dešimtmečių mafijos byla – klano paslaptis atskleis 300 teisiamųjų ir tūkstantis liudininkų

Jolanta Paškevičiūtė, Vykintas Pugačiauskas, Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.13 15:43

Pietų Italijoje prasidėjo didžiausias per tris dešimtmečius mafijos teismo procesas. Prieš teismą Kalabrijoje stojo virš 300 įtakingiausios ir grėsmingiausios organizuotų nusikaltėlių grupuotės 'Ndrangheta narių ir jų bendrininkų.

Kaltintojai kviečia beveik tūkstantį liudytojų, tarp jų – dešimtys grupuotės narių, pasirengusių pažeisti „tylėjimo“ priesaiką – omertą – ir atskleisti klano paslaptis. Teisme dalyvaus ir Italijos garsiausias kovotojas su mafija, prokuroras Nikola Gratteris, kuris tvirtina pažįstantis grupę „iš vidaus“.

Prokurorą Nikolą Gratterį jau trisdešimt metų lydi apsauga. Jis sako – šiandien prasidedantis teismo procesas padės geriau suprasti mafijos reiškinį, išsiaiškinti, kodėl 'Ndrangheta tokia galinga ir sėkmingiau su ja kovoti. Prieš teismą stos ne tik mafijos nariai, bet ir jų parankiniai – politikai, valdininkai, policininkai, verslininkai.

„Kai buvau vaikas, mokiausi kartu su mafijos bosų vaikais. Užaugę jie tapdavo mafijos atstovais, narkotikų prekeiviais. Taigi, gerai žinau nusikaltėlių filosofiją, kaip mąsto Ndrangheta“, – kalbėjo prokuroras Nicola Gratteri.

Didžioji dalis teisiamųjų buvo sučiupti 2019 gruodį per reidus, kurie vienu metu staiga surengti ne tik Italijoje, bet ir Vokietijoje, Šveicarijoje, Bulgarijoje. Ekspertai vienos nuomonės: Ndrangheta pats pavojingiausias mafijos klanas, apraizgęs visuomenę – teisininkų, politikos, verslo atstovus. Ši grupuotė vienintelė veikia visuose žemynuose, yra turtingiausia, nes kontroliuoja kokaino importą į Europą.

„Vokietijoje 'Ndrangheta valdo kelis verslus, ypač restoranų, paslaugų sektoriuje. Europoje ji plačiai veikia. Vidurio ir Šiaurės Europai reikia griežtesnių įstatymų prieš mafiją“, – kalbėjo N. Gratteri.

Teismas, kuris gali trukti porą metų, vyks specialiai tam pritaikytame pastate Kalabrijoje, 'Ndranghetos lopšyje, vargingiausiame Italijos regione. Imtasi ypatingų saugumo priemonių.

„Dėl COVID-19 dešimtys kalinių išleisti iš kalėjimų ir į juos negrįžo. Tai labai pavojinga, tai blogas pavyzdys visuomenei“, – situaciją vertino bylą nagrinėjantis prokuroras.

Pirmas posėdis bus skirtas vienai klano šeimai – Mankuzams ir jos vadeivai Luidžiui Mankuzui, pravarde „dėdė“. Šiandien prasidedantis Ndranghetos teismas pagal apimtį prilygsta devinto dešimtmečio pabaigoje Palerme vykusiam Sicilijos „Cosa Nostros“ narių ir bendradarbių teismui. Tada nuosprendis paskelbtas daugiau nei 300 asmenų. Keršydami mafijoziai nužudė prokurorus Džiovanį Falkonę ir Paolą Borseliną.