Pasaulyje

2021.01.13 10:44

Popiežius pasirašė dekretą, kuriuo moterims suteikė daugiau teisių, tačiau apie kunigystę neužsimenama

LRT.lt2021.01.13 10:44

Popiežius Pranciškus prieš kelias dienas pasirašė įsaką, kuriuo formalizavo daugiau teisių moterims Bažnyčioje. Nuo šiol jos oficialiai galės skaityti liturgijos skaitinius, patarnauti prie altoriaus ar dalinti komuniją, skelbia „New York Times“. Tačiau tokia praktika daugelyje valstybių buvo įprasta ir iki šiol.

Daug kur katalikės moterys galėjo atlikti šiuos liturginius veiksmus, tačiau pagal Kanonų teisę, popiežius panaikino galimybę konservatyviems vyskupams uždrausti atlikti šias minėtas pareigas.

Pats popiežius Pranciškus šiuo sprendimu tikisi įvertinti moterų indėlį į Katalikų Bažnyčios veiklą.

Sekmadienį Popiežiaus pasirašytu dekretu taip pat atskirtos „įšventintų“ pareigų, tokių kaip diakonatas ar kunigystė, kurios rezervuotos tik vyrams, ir kiti Katalikų Bažnyčios institutai, kurie yra atviri krikštytiems vyrams ir moterims.

Pasak Moterų ordinacijos konferencijos atstovės Kate McElwee tai nėra radikalus pokytis Katalikų Bažnyčioje, tačiau toks popiežiaus dekretas signalizuoja galimus pastebimus pokyčius ateityje.

„Bendruomenėse, kurios susiduria su moterų diskriminacija ir nelygybe, tai gali būti nedidelis žingsnis link lygybės lyčių pagrindu užtikrinimo“, – „New York Times“ kalbėjo K. McElwee.

Katalikų Bažnyčios hierarchai, tarp jų ir popiežius Pranciškus, patikina, kad nėra svarstoma įteisinti moterų kunigystę.

Bažnyčios istoriją nagrinėjantys specialistai tikina, kad ankstyvaisiais Romos Katalikų Bažnyčios formavimosi metais moterys užimdavo diakono poziciją.

Nemažai už moterų teises kovojančių ekspertų tikina, jog nepanašu, kad naujasis dekretas leis moterims užimti diakonių poziciją ar užimti kitas svarbias pareigas Katalikų Bažnyčios struktūroje.

„Nieko naujo šiame dekrete nėra. Šias liturgines procedūras moterys atlikinėjo jau kelis dešimtmečius, tačiau dabar jos bus kontroliuojamos vyskupo“, – kalbėjo istorikė Lucetta Scaraffaria.