Pasaulyje

2016.03.29 11:30

Belgija paleido Briuselio atakų įtariamąjį, pristigus įrodymų

BNS2016.03.29 11:30

Belgija pirmadienį paleido vienintelį įtariamąjį, apkaltintą dėl praeitą savaitę džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) įvykdytų atakų Briuselyje, nusinešusių 35 žmonių gyvybių, o šis žingsnis kelia naujų klausimų dėl abejotinų belgų pareigūnų veiksmų tiriant šią bylą.

Prokurorai šeštadienį apkaltino įtariamąjį, kuris buvo įvardytas kaip Faycalas C., šeštadienį buvo apkaltintas „teroristiniu nužudymu“; buvo aiškinamasi, ar jis yra trečiasis oro uosto užpuolikas, kuris pabėgo, kai jo bomba nedetonavo. Vėliau buvo pareikšta, kad nepakanka įrodymų jį toliau laikyti areštuotą.

Šio įtariamojo paleidimas tapo nauju smūgiu tyrimui, kurį persekioja kaltinimai, kad Belgija pražiopsojo ne vieną galimybę išardyti džihadistų tinklą, siejamą su sprogdinimais Briuselyje, taip pat su lapkritį Paryžiuje surengtomis atakomis, nusinešusiomis 130 žmonių gyvybių.

Policija anksčiau pirmadienį paskelbė naują apsaugos kamerų vaizdo įrašą, kuriame matomas trečias įtariamasis, dalyvavęs kovo 22-ąją surengtoje atakoje Zaventemo oro uoste. Tas vyras, dėvintis skrybėlę, matomas greta dviejų užpuolikų, kuriems pavyko detonuoti savo galingas bombas.

Belgijos pareigūnai pirmadienį paskelbė, kad tų išpuolių aukų skaičius padidėjo iki 35, kai keturi žmonės mirė ligoninėje. Dar 96 sužeistieji tebėra hospitalizuoti.

Briuselis tebesistengia grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo, o oro uostas nurodė, kad antradienį bus tikrinama, ar nuniokotame terminale atlikti remonto darbai yra patenkinami. Tačiau kol kas nebuvo paskelbta aiški data, kada tas oro uostas atnaujins darbą.

Belgijos pareigūnai tebėra kritikuojami, kad jie galėjo išvengti šios tragedijos, kurios ryšys su atakomis Paryžiuje tampa vis aiškesnis.

Belgijos federalinės prokuratūros pranešime sakoma, kad „informacija, atvedusi prie Faycalo C. arešto, nebuvo pagrįsta dabar vykdomu tyrimu. Todėl tas asmuo buvo paleistas tiriančiojo teisėjo“.

Vienas šaltinis, artimas tam tyrimui, sakė naujienų agentūrai AFP: „Tyrėjai nustatė, kad jis nebuvo „vyras su skrybėle“.

Belgijos žiniasklaida įvardijo tą vyrą kaip Faycalą Cheffou, kuris tvirtino esantis laisvai samdomas žurnalistas.

Tęsiantis įtariamųjų paieškai, policija paskelbė naują vaizdo įrašą, kuriame matomas skrybėlę ir baltą striukę dėvintis vyras, stumiantis oro uosto vežimėlį, ant kurio buvo padėtas didelis krepšys, eidamas per išvykimo salę šalia mirtininkų sprogdintojų Ibrahimo El Bakraoui ir Najimo Laachraoui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt