Pasaulyje

2016.03.29 16:57

„EgyptAir“ lėktuvo užgrobimas: užpuolikas suimtas, įkaitai paleisti

Aiškėja, kad antradienį oro bendrovės „EgyptAir“ lėktuvą užgrobęs ir privertęs jį nusileisti Kipre vyras greičiausiai tai padarė dėl asmeninių motyvų. Kipro pareigūnai skelbia, kad sprogmenų lėktuve nerasta, teroro akto grėsmės nėra, užpuolikas, įvardijamas kaip Seifas Eldinas Mustafa, galų gale suimtas. Anot „EgyptAir“, visi įkaitai paleisti.

Pagrindiniai faktai:

-         „Egypt Air“ skrydis MS181 buvo nukreiptas į Larnakos oro uostą Kipre, po to kai buvo užgrobtas;

-         Užgrobėjas pilotui nurodė turįs sprogdintojo diržą;

-         Po nusileidimo dauguma keleivių greitai paliko lėktuvą, bet dalis liko įkaitais;

-         Likusieji įkaitai galų gale buvo paleisti, vienas jų iššoko pro kabinos langą;

-         Įkaitų drama baigėsi užgrobėjo suėmimu;

-         Pareigūnai teigia svarstantys galimai nestabilaus įtariamojo motyvus.

Atnaujinta 16:56: Bendrovė „EgyptAir“, cituodama saugumo šaltinius, skelbia, kad sprogdintojo diržas, kuriuo grasino įtariamasis, buvo netikras. 

Atnaujinta 15:19: Netrukus po užgrobėjo suėmimo Kipro sostinėje Nikosijoje vykusioje konferencijoje pareigūnai užsiminė, kad kyla klausimų dėl vyro psichinės būklės. 

Atnaujinta 15:04: Reuters cituoja Egipto premjerą, kuris teigia, kad valdžia apklaus lėktuvo užgrobėją ir aiškinsis tikruosius jo veiksmų motyvus. 

Atnaujinta 14:57: Kipro vyriausybės atstovas patvirtino, kad lėktuvo užgrobėjas suimtas. Anot „EgyptAir“ visi įkaitai paleisti.

Atnaujinta 14:49: Kipro Užsienio reikalų ministerija skelbia, kad įkaitų drama baigta, užpuolikas suimtas. 

Atnaujinta 14:47: BBC: nuotraukose iš įvykio vietos matoma, kad dar keletas žmonių paliko lėktuvą. 

Atnaujinta 14:37: Kipro televizijos pateiktuose vaizduose matoma, kaip nežinomas asmuo bando išlipti iš lėktuvo per pilotų kabinos langą. Skelbiama, kad jam pavyko pabėgti. Manoma, kad tai – vienas įgulos narių. 

Atnaujinta 14:33: Pasirodė nuotraukos, kuriose esą matomas užgrobėjas, dėvintis prietaisą, panašų į sprogdintojo diržą. Jo tikrumas nepatvirtintas.

Atnaujinta 13:50: Kipro žiniasklaida praneša apie naujus užgrobėjo reikalavimus. Skelbiama, kad jis yra buvęs Egipto kariuomenės karys ir reikalauja iš Egipto kalėjimų paleisti kai kurias kalines, tačiau ši informacija oficialiai nepatvirtinta. 

Atnaujintas 13:02: „EgyptAir“ savo tinklalapyje skelbia, kad 56 keleiviai, septyni įgulos nariai ir vienas „apsaugos žmogus“ buvo lėktuve, kai jis kilo iš Aleksandrijos.

Atnaujintas 12:58: Egipto civilinės aviacijos ministras Sherifas Fathy per surengtą spaudos konferenciją tvirtino, kad kol kas neaišku, ar savižudžio sprogdintojo diržas, kuriuo grasino užpuolikas – tikras. 

Atnaujinta 12:55: Anot CNN, Egipto pareigūnai skelbia, kad užpuolikas iš tiesų yra egiptietis Seifas Eldinas Mustafa.

Taip pat vis dar neaišku, kiek iš tikrųjų lėktuve buvo žmonių. Egipto aviacijos ministerija teigia, kad jų buvo 55, Kipro pareigūnai minėjo 72, o „EgyptAir“ – 81.

Atnaujinta 12:32: BBC: Anksčiau skelbta, kad užpuolikas yra vardu Ibrahimas Samaha. Dabar teigiama, kad I. Samaha  – tik vienas iš keleivių. Vyras yra Egipto universiteto profesorius. 

Atnaujinta 12:28: Egipto aviacijos pareigūnai spaudos konferencijoje pranešė, kad lėktuve šiuo metu vis dar yra likę septyni asmenys: kapitonas, antrasis pilotas, skrydžio palydovė, saugumo pareigūnas ir trys keleiviai, kurių tautybė neatskleidžiama. 

Be to, teigiama, kad Kipre įstrigusius keleivius lėktuvas po valandos išskraidins atgal į Egiptą. 

Atnaujinta 12:24: Egipto pareigūnai tvirtina, kad užpuolikas turi dvigubą Egipto ir JAV pilietybę. 

Atnaujinta 12:06: Pasak BBC, visi įkaitai paleisti, lėktuve liko tik užgrobėjas.

Atnaujinta 12:05: Oro uosto pareigūnų teigimu, tarp keleivių buvo aštuoni žmonės iš JAV, keturi britai, keturi olandai, du belgai, vienas italas ir 30 egiptiečių. Apie likusiųjų pilietybę nėra žinoma.

Atnaujinta 11:53: Kipro prezidentas Nikas Anastasiadis patvirtino, kad lėktuvo užgrobimas su terorizmu nesusijęs. 

Atnaujinta 11:52: Egipto žiniasklaida skelbia, kad I. Samaha yra veterinarijos mokslų profesorius.

Atnaujinta 11:45: Kipro pareigūnai skelbia, jog teroro akto grėsmės nėra. Lėktuvą užgrobęs ir susprogdinti žadėjęs vyras tai padarė dėl asmeninių motyvų. Jokių sprogmenų nerasta.

Atnaujinta 11:40: AFP korespondentas praneša matęs, kaip iš lainerio išlipa penki žmonės, dėvintys įgulos uniformas. 

Atnaujinta 11:39: Aviacijos ministerija: lėktuve buvo 21 užsieniečiai, 8 iš jų buvo amerikiečiai. 

Atnaujinta 11:32: Egipto televizija paskelbė įtariamojo nuotrauką. Anot „Daily News Egypt“, užpuolikas esą yra JAV universitete dėstantis profesorius. Informacija nepatvirtinta.

Atnaujinta 11:24: Kipro žiniasklaidos teigimu, Egipto lėktuvas galėjo būti užgrobtas dėl asmeninių motyvų. Buvusi pagrobėjo žmona yra iš Kipro. Pranešama, kad užpuolikas kiprietei nusiuntė keturių puslapių laišką arabų kalba. Moteris, laikantis griežčiausių saugumo priemonių, atgabenta į oro uostą. 

Atnaujinta 11:20: Anot Kipro valstybinio radijo, užpuolikas reikalauja prieglobsčio Kipre.

Atnaujinta 11:07: Pranešama, kad užpuolikas I. Samaha iš pradžių norėjo nukreipti lėktuvą į Turkiją, tačiau paaiškėjus, kad tokiam skrydžiui neužteks kuro, pareikalavo skristi į Kiprą.

Atnaujinta 11:01: Larnakos oro uostas įkaitų dramos metu buvo uždarytas. Visi skrydžiai nukreipiami į Pafoso oro uostą.

Atnaujinta 10:49: Kipro užsienio reikalų ministerija praneša, kad laineryje greičiausiai yra vienas užpuolikas, praneša „Reuters“. Pareigūnas negalėjo patvirtinti informacijos apie savižudžio sprogdintojo diržą. 

Atnaujinta 10:45: Vietinė televizija praneša, kad užpuolikas reikalauja vertėjo ir politinio prieglobsčio. 

Atnaujinta 10:39: Egipto televizija užpuoliką įvardijo kaip egiptietį Ibrahimą Samahą, tuo metu remiantis kitais pranešimais, jis – libanietis. Kol kas daugiau detalių apie užpuoliką neskelbiama. 

Atnaujinta 10:36: Vietinė žiniasklaida praneša, kad ginkluotas pagrobėjas iš lėktuvo jau paleido didžiąją dalį žmonių, išskyrus keturis užsieniečius ir lėktuvo įgulą.

„Airbus A-320“, kuriame yra 81 keleivis, skridęs iš Aleksandrijos į Kairą, buvo užgrobtas. Pilotas nurodė, kad vienas keleivis jam pasakė turintis diržą su sprogmenimis ir privertė lėktuvą nusileisti Larnakoje“, – sakoma ministerijos pranešime.

Kituose pranešimuose buvo nurodoma, kad tame lėktuve buvo 55 keleiviai ir 5–7 įgulos nariai.