Pasaulyje

2021.01.13 22:17

Kim Jong Uno laukia sunkmetis: Šiaurės Korėjos gyventojai nebetiki režimo propaganda, nusivylę sunkiu gyvenimu

LRT.lt2021.01.13 22:17

Ekspertų teigimu, panašu, kad Kim Jong Unas pripažįsta, jog šalies laukia sunkūs laikai, rašo „Radio Free Asia“ (RFA). 

Praėjusią savaitę Šiaurės Korėjos valdančiajai darbininkų partijai surengus kongresą, nuskurdusios šalies gyventojai reagavo skeptiškai, teigdami, kad joks šiame politiniame susirinkime priimtas sprendimas negali pakeisti jų gyvenimo į gerąją pusę.

Aštuntasis partijos suvažiavimas prasidėjo antradienį, šalies vadovo Kim Jong Uno kalba, kurioje jis pripažino, kad šalis „toli gražu nepasiekė išsikeltų tikslų“ pagal penkerių metų ekonomikos planą, patvirtintą 2016 m. vykusio paskutinio partijos kongreso metu.

Šiaurės Korėjos ekonomiką nualino netinkamas valdymas, tarptautinės sankcijos dėl šalies branduolinės programos, sienos su Kinija uždarymas, siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui, ir vasarą viena po kitos įvykusios net kelios gamtos katastrofos, rašo RFA.

Kaip praneša Šiaurės Korėjos žiniasklaida, trečiadienį Kim Jong Unas kalbėjo apie politiką, kuria bus siekiama „apčiuopiamo posūkio gerinant žmonių gyvenimo lygį“, o ketvirtadienį pažadėjo išplėsti kariuomenę ir tokiu būdu dar labiau sustiprinti šalies gynybą.

Nors, pasitelkusi skambius lozungus, kongresą plačiai nušvietė Šiaurės Korėjos žiniasklaida, gyventojai sako, kad akivaizdžia propaganda jų neapgausi.

„Pirmajame laikraščio „Rodong Sinmun“ puslapyje aštuntasis partijos kongresas buvo pristatomas kaip „kovos ir pažangos suvažiavimas, kuris taps atskaitos tašku mūsų socialistinės visuomenės plėtroje“, – trečiadienį RFA Korėjos tarnybai sakė šalies šiaurės rytuose esančio Šiaurės Hamgiongo provincijos gyventojas.

„Tačiau gyventojai reiškia didžiulį nepasitikėjimą teigdami, kad suvažiavimas nieko nepadarys, kad pagerintų sunkią jų padėtį“, – pridūrė šaltinis, saugumo sumetimais paprašęs neskelbti vardo ir pavardės.

Šaltinis taip pat teigė, kad gyventojams ypač užkliuvo suvažiavimo atidarymo kalboje trečiadienį Kim Jong Uno pasakyti žodžiai apie partijos sėkmę, kuri neva yra šalies gebėjimo pasikliauti savimi įrodymas, rašo RFA.

Konkrečiai neįvardinęs, kokiose srityse tos sėkmės buvo pasiekta, Kim Jong Unas partijos pasiekimus apibūdino kaip „pergales ir įvykius, į kuriuos verta atkreipti dėmesį 5 tūkstančius metų trunkančioje šalies istorijoje“ ir kaip „tvirtą garantiją patikimai ginti šalies ir žmonių likimą karta po kartos“.

„Tačiau gyventojai sako, kad dėl JAV sankcijų ir sienos su Kinija uždarymo liaudies ekonomika baigia pasiekti dugną ir kad mes negalime patys išspręsti šios ekonominės krizės“, – teigė šaltinis.

Kitas šaltinis iš šiaurės vakarinėje šalies dalyje esančios Šiaurės Pchenjano provincijos RFA sakė taip pat pajutęs skepsį, perskaitęs laikraštyje „Rodong Sinmun“ platinamą informaciją apie kongresą.

„Rodong Sinmun“ rašo, kad kongresas taps epochos atspirties tašku, siekiant stiprinti nacionalinę valdžią ir gerinti žmonių gyvenimą, tačiau gyventojai… yra tikrai nusivylę, kad aukščiausiasis lyderis tokiu laiku kalba apie savarankiškumą“, – teigė antrasis šaltinis.

Savarankiškumas, arba „Juche“, yra pagrindinė Šiaurės Korėjos ideologija. Šis terminas dažnai sutinkamas politiniuose raštuose ir kalbose kaip nacionalizmo išraiška – vienas iš pagrindinių šalies tikslų yra, kad žmonės taptų savarankiški ir stiprūs, kad būtų galima sukurti tikrą socializmą, rašo RFA.

„Dėl sankcijų ir koronaviruso krizės liaudies ekonomikoje šiuo metu visiškas jovalas. Žmonės svarsto, ar jai pavyks išsilaikyti, kliaujantis savarankiškumo principu“, – sakė antrasis šaltinis, taip pat paprašęs užtikrinti anonimiškumą, kad galėtų laisvai kalbėti.

„Vien tik nuolat kartojami teiginiai apie mūsų socialistinės visuomenės stiprybę iš esmės reiškia, kad bus laikomasi branduoline ginkluotę grįstos griežtos karinės politikos, tuo pačiu siekiant savarankiškumo, todėl gyventojai tikrai nusivylę“, – aiškino antrasis šaltinis.

Jis taip pat pažymėjo, jog nėra įprasta, kad Kim Jong Unas pripažintų šalies nesėkmes.

„Tačiau užuot ieškojus priežasčių, kodėl nepavyko įgyvendinti pastarojo ekonominio plano tikslų, kaip problemos sprendimo būdas šaliai siūloma stiprinti savo galią ir savarankiškumą, nors iki šiol ši taktika taip ir nepasiteisino, todėl gyventojai tuo labai nepatenkinti“, – teigė antrasis šaltinis.

Du JAV gyvenantys ekspertai ketvirtadienį RFA sakė, kad nesėkmių pripažinimas ir savarankiškumo idėjos iškėlimas leidžia manyti, jog artimiausi keleri metai Šiaurės Korėjai bus sudėtingi, rašo RFA.

„Jo pastarųjų penkerių metų apžvalga yra labai neigiama, itin neigiama. Mane stebina jo pavartoti žodžiai, kad... pastaruosius penkerius metus ekonomika buvo mirusi. Toks mano pirmas įspūdis, – RFA sakė Williamas Brownas iš Džordžtauno universiteto. – Manau, tai turėtų reikšti, kad naujame penkerių metų plane bus keliami labai kuklūs tikslai. Nebus didelių skaičių... „Mes turime daryti geriau, o ne daugiau“, todėl įtariu, kad tokiu būdu tarsi sumenkinami lūkesčiai.“

W. Brownas priminė apie optimizmą, kuriuo tryško Šiaurės Korėjos gyventojai prieš Kim Jong Uno viršūnių susitikimus su JAV prezidentu Donaldu Trumpu 2018 ir 2019 m.

„Buvo manančių: „O puiku, pagaliau mūsų lėkštėse bus daugiau maisto“, o dabar, po dvejų metų, situacija kur kas niūresnė. Dabar jie sako: „Vaje, mums nepavyko... Nereikia būti pernelyg dideliais optimistais, viską turime padaryti patys, nelaukdami pagalbos iš užsienio, tad pasiraitokime rankoves“, – aiškino W. Brownas.

Virdžinijoje įsikūrusiam CNA mokslinių tyrimų centrui atstovaujantis Kenas Gause`as sakė, kad Kim Jong Uno žodžiai reiškia, jog ateityje šalies „laukia iššūkiai“.

„Šį kartą negirdėti retorikos, kaip „mes artimiausiu metu pasieksime didingų laimėjimų“. Jis iš esmės sako: „Tai bus ilga ir sunki kelio atkarpa. Mes galime ją įveikti, tačiau turime būti susitelkę.

Manau, kad tai yra jo žinutė partijai, – sakė K. Gause`as. – Man atrodo, kad jie viską labai gerai supranta ir labai pragmatiškai visa tai vertina. Ar jie turi kokių nors būdų užtikrinti bent minimalų judėjimą pirmyn, galima diskutuoti, bet manau, kad jie nebando to užglaistyti ir [teisintis], dėl to, kad šalis atsidūrė tokioje situacijoje.“

Naujametinis laiškas

Prieš suvažiavimą Kim Jong Unas vietoje įprasto naujametinio kreipimosi per televiziją ranka parašė laišką, kuriame išsakė dėkingumą už visuomenės palaikymą net „sunkiais laikais“, rašo RFA.

RFA kalbinti šaltiniai sakė, kad valdžios institucijos įsakė vyriausybinėms įstaigoms ir organizacijoms matomose vietose iškabinti laiško kopijas ir surengti ceremonijas, kurių metu būtų prisiekta ištikimybė partijai.

Tačiau gyventojai šį žingsnį suvokia kaip propagandos ir beprasmiškos politinės retorikos, girdimos per visą jau septynis dešimtmečius trunkantį Kimų dinastijos, apimančios Kim Jong Uną, jo tėvą Kim Jong Ilą ir senelį Kim Il Sungą, valdymo laikotarpį, išraišką.

„Jis buvo garbinamas lyg portretas, partijos nariai ir darbuotojai susirinko kiekvienos provincijoje esančios gamyklos biure, kad perskaitytų laišką ir prisiektų ištikimybę partijos centriniam komitetui“, – pirmadienį RFA sakė anonimu likti panoręs Šiaurės Pchenjano provincijos gyventojas.

Tačiau žmonės laišką apibūdino kaip „tiesiog melagingą dokumentą, kurio tikslas – apgauti ir pasityčioti iš visuomenės“, – sakė trečiasis šaltinis.

Dar vienas šaltinis, Šiaurės Pchenjano universiteto absolventas, tą pačią dieną RFA sakė, kad Kim Jong Uno laiškas tikrai nėra įkvepiantis.

„Visa tai tėra politinės agitacijos strategija, siekiant pademonstruoti visuomenės vienybę prieš aštuntąjį partijos suvažiavimą... Tie, kas moka skaityti tarp eilučių, suprato, kad visi, kurie sieks savanaudiškų interesų Centriniame komitete, bus negailestingai baudžiami“, – teigė universiteto absolventas.

Paskutinį kartą laiškas vietoje naujametinio kreipimosi per televiziją buvo išplatintas 1995 m. Jį parašė Kim Jong Uno tėvas ir tuometis šalies valdovas Kim Jong Ilas, praėjus metams po režimo įkūrėjo Kim Il Sungo mirties.