Pasaulyje

2016.03.25 14:47

Mirtinų išpuolių Briuselyje vykdytojų kaimynas: IS vėliava čia neplevėsuoja

Paulius Ramanauskas, 15min.lt2016.03.25 14:47

Ketvirtadienį migrantų pamėgto rajono Briuselyje gyventojai pasipiktinę grįžo į namus po to, kai sekdami karštais teroristų pėdsakais policijos pareigūnai juos išvijo iš namų vienai parai.

Trečiadienį Briuselyje taksi vairuotojas ramiai žiūrėjo žinias, bet netikėtas vaizdas reportaže apie teroristų išpuolį Zaventemo oro uoste jį pribloškė.

Tris įtariamus teroristus, sukėlusius sprogimą Briuselyje, antradienį ryte į būsimo teroro akto vietą iš miesto atvežė ne kas kitas, o jis pats.

Atsitokėjęs nuo patirto šoko jis susisiekė su policija, kuri nusekė dar karštais mirtininkų pėdsakais į taksi vairuotojo nurodytą vietą Schaerbeeko rajone.

Max Ross gatvėje prasidėjusi antiteroristinė operacija, kurios akiratyje tebuvo vienas penkiaaukštis gyvenamasis namas, sukėlė ant kojų visus rajono gyventojus.

Teroristų irštva Schaerbeeke

Įsilaužusi į Ibrahimo ir Khalido Bahraoui butą policija jame rado mirtininkų ryšius su „Islamo valstybe“ (IS) patvirtinančius įkalčius – juodą džihadistų vėliavą, chemikalus ir sprogmenį.

Šie radiniai teroristų irštvoje šokiravo mirtininkų kaimynus, kurie nesitikėjo, kad šalia jų buvo ruošiamasi siaubingam išpuoliui Briuselio širdyje.

„Čia gyvena vien tik šeimos, todėl baisu pagalvoti, kas būtų buvę, jeigu būtų susisprogdinę čia, tyčia arba per klaidą“, – svarstė teroristų kaimynas.

Vyras pasakojo, kad įtariami teroristinių išpuolių vykdytojai į Max Ross gatvę įsikėlė prieš maždaug pusantro mėnesio. Butą penktame aukšte jie išsinuomojo.

„Gyveno jie čia, viršuje, – rodydamas pirštu pasakojo vyras. – Bet juos matydavom tik įeinančius ir išeinančius, niekas su jais nebendravo. Patys jie čia turbūt nė negyveno, tik ruošėsi atakoms.“

„Islamo valstybės“ vėliava

Max Ross gatvėje gyvenantis vyras neslėpė, kad yra musulmonas, kaip ir didelė dalis šio Briuselio rajono gyventojų. 

„Taip, aš musulmonas, bet taip pat ir belgas, kuris su tokiais teroristais neturi nieko bendra. Jokia „Islamo valstybės“ vėliava čia neplevėsuoja“, – jau piktai aiškino vyras, kadangi buvo nepatenkintas policijos operacija jo gyvename rajone.

Mirtininkų kaimynas po policijos operacijos antradienį pirmąkart pravėrė namų duris Max Ross gatvėje tik penktadienį, po dviejų dienų.

„Kai darė kratas, policija evakavo visą kvartalą, nes bijojo sprogimų, bet iš pradžių mums nieko nesakė, tik liepė susikraut daiktus ir judintis“, – piktinosi vyras.

Schaerbeeko gyventojas taip pat skundėsi žurnalistų dėmesiu. Pasak jo, visas pasaulis po pastarųjų dienų jo rajoną pradės laikyti terorizmo centru visoje Europoje.

Panašiai, kaip teroristų lopšiu tituluojamą Molenbeeką.

Pavojinga mažuma

Susisiekėme su Briuselio imamu Asadu Majeebu, kad jis pasakotų plačiau apie liūdnai pagarsėjusį ir su islamo radikalais siejamą rajoną.

Užaugęs Molenbeeke, Asadas ten vis dar praleidžia daug laiko, todėl puikiai išmano, kuo gyvena šis rajonas.

„Dauguma žmonių yra taikūs, kurie laikosi įstatymų, eina į mečetes, tačiau čia egzistuoja labai pavojinga mažuma“, – sakė A. Majeebas.

Pasak imamo, tai jauni nusikaltėliai, kuriuos radikalais paversti labai lengva, todėl ši mažuma vis labiau įsitvirtina Molenbeeke.

„Už tai atsakingi žmonės, kurie veikia islamo vardu, tačiau taip tik klaidina jaunimą ir verčia juos prisidėti prie savo grupuočių. Naudojant religiją galima lengvai žmones priversti fanatikais“, – sakė A.Majeebas.

„Jie yra tarp mūsų“

Briuselyje dirbantis islamo dvasininkas pabrėžė, kad pažeidžiamiausias „Islamo valstybės“ propagandai yra būtent Molenbeeko jaunimas.

Su tuo sutinka ir Briuselyje gyvenanti musulmonė Leila. „Jaunimas pasiduoda pagundoms socialiniuose tinkluose, jiems taip pat patinka smurtas, o tai jiems ir siūlo IS“, – sakė Leila.

A. Majeebas neslėpė: „Islamo valstybė“ jau yra įkėlusi koją į Briuselį ir Europą.

„Antradienio išpuolį „Islamo valstybė“ surengė parodyti, jog jie yra tarp mūsų“, – sakė musulmonų šventikas A. Majeebas, kuris mano, kad mirtinų atakų organizatoriai vis dar vaikšto laisvi Briuselio gatvėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.