Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.24 19:27

Europolo vadovas: išstoję iš ES britai praras prieigą prie teroristų duomenų bazės

Europolo direktorius Robas Wainwrightas paskelbė, kad Didžioji Britanija išstojusi iš Europos Sąjungos prarastų prieigą prie itin svarbių duomenų apie tarptautinius nusikaltėlius. Negana to, bendradarbiavimo su ES šalių žvalgyba stoka trukdytų numatyti galimas teroristų atakas.

Pareigūno teigimu, šiuo metu Europos duomenų bazės atneša D. Britanijai kasdienės naudos saugant šalies sienas bei kovojant su ISIS. Palikus ES žvalgybininkų bendradarbiavimas atsidurtų pavojuje.

Tuo tarpu, buvęs MI6 vadovas seras Richardas Dearlove'as išplatino straipsnį, kuriame tvirtina, jog „Brexit“ neturėtų jokios neigiamos įtakos žvalgybos duomenų rinkimui. „Žvalgybos ir saugumo klausimais Britanija lyderiauja Europoje ir duoda daug daugiau nei gauna atgal. Sunku įsivaizduoti, kad kuri nors šalis narė nutrauktų tokį bendradarbiavimą su Jungtine Karalyste“, – rašoma straipsnyje.

Europolo direktorius kategoriškai nesutinka ir tikina, kad per dešimtmetį, prieš kurį R. Dearlove'as išėjo į pensiją, situacija kardinaliai pakito, tad jo informacija – pasenusi. Šiuo metu šalis turi prieigą prie duomenų bazės, į kurią įtraukta 300 tūkstančių ieškomų nusikaltėlių bei dingusių asmenų. Taip pat šalys turi galimybę greitai ir produktyviai dalintis informacija apie ieškomus bei stebimus su teroristine veikla susijusius asmenis.

BBC radijo eteryje R. Wainwrightui prieštaravo ir ilgametis euroskeptikas, buvęs šešėlinis vidaus reikalų sekretorius Davidas Davisas. Politikas tikino, kad Jungtinės Karalystės žvalgyba bendradarbiauja su savo partnerėmis Prancūzija ir Vokietija ne dėl to, kad visos šalys priklauso ES, bet dėl bendro kontinento, tad narystė sąjungoje nėra būtina.

„Daugybė šių žudikų, nėra kito žodžio jiems apibūdinti, yra ES piliečiai, tai reiškia, kad mes negalime jiems sutrukdyti atvykti į Britaniją. Vienas iš galingiausių mūsų ginklų kovoje su terorizmu būtų galimybė sustabdyti ir tikrinti žmones pasienyje bei deportuoti tuos, kurių nenorime įsileisti“, – šėlo euroskeptikas.

Kirsdami Didžiosios Britanijos sieną ES piliečiai privalo parodyti asmens dokumentus ir gali būti patikrinti, jei kelia įtarimą. Europolo direktoriaus teigimu, turint prieigą prie visų ES šalių nusikaltėlių duomenų bazės kur kas paprasčiau atpažinti bei sulaikyti nusikaltėlius kertančius sieną.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi