Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.24 23:09

Bosnijos serbų lyderis pripažintas kaltu dėl genocido – kalės 40 metų

15min.lt 2016.03.24 23:09

Tarptautinis baudžiamasis teismas ketvirtadienį ėmė skelbti nutartį byloje, kurioje buvęs Bosnijos serbų lyderis Radovanas Karadžičius kaltinamas genocidu, susijusiu su kai kuriais didžiausiais žiaurumais Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo.

Per žiaurų Bosnijos karą 1992–1995 metais baimę kėlęs Bosnijos serbų mažumos lyderis kaltinamas genocidu, karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui dėl jo vaidmens kruvinose skerdynėse, kurios nusinešė daugiau negu 100 tūkst. žmonių gyvybių, o dar 2,2 mln. privertė palikti savo namus.

70 metų R. Karadžičius, kurį laiką vertęsis psichiatro praktika, bus aukščiausio rango politikas, kuriam bus paskelbta nutartis byloje dėl Balkanų karų.

Teismo sprendimu, Bosnijos serbų lyderis žinojo apie likimą žmonių, kurie buvo deportuoti iš savo gyvenamųjų vietų, tačiau žudymai vyko ne genocido pagrindu.

„Teisiamasis žinojo, koks likimas laukia iškeldintų žmonių“, – teigė teisėjas.

Teismas pripažino, kad karinių dalinių, atsakingų R. Karadžičiui, veiksmai buvo nukreipti prieš civilius ir jie truko trejus metus. „Ši kampanija lėmė tūkstančius mirčių“, – sakė teisėjas.

R. Karadžičius pripažintas atsakingas dėl mirčių Sarajevo apgulties metu, taip pat įkaitų grobimo, kankinimu. Jis pripažintas kaltu dėl nusikaltimų žmoniškumui.

Tiesa, pirmieji kaltinimai genocidu buvo atmesti, tačiau Bosnijos serbų lyderis apkaltintas dėl masinių 8000 bosnių vyrų ir berniukų žudynių Srebrenicoje.

Jam skirta 40 metų laisvės atėmimo bausmė.

Serbijos premjeras Aleksandaras Vučičius ketvirtadienį paskelbė, kad Serbija gins savo tautinės mažumos interesus Bosnijoje, kad ir koks būtų sprendimas R. Karadžičiaus byloje.

Buvęs Serbijos autoritarinis lyderis, R. Karadžičių rėmęs Slobodanas Miloševičius, mirė kalėjimo kameroje Hagoje 2006 metais, nebaigus nagrinėti jo bylos.

Prie teismo rūmų Hagoje nuosprendžio skaitymo metu vyksta protestai.

R. Karadžičius, kuris ilgai slapstėsi nuo teisingumo, kol buvo suimtas 2008 metais, buvo ypač ieškomas dėl savo vaidmens 1995 metais vykusiose Srebrenicos žudynėse rytų Bosnijoje.

Beveik 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų buvo išžudyti, jų palaikus palaidojo masinėse kapavietėse Bosnijos serbų pajėgos, išstūmusios olandus JT taikdarius iš Srebrenicos anklavo, kuris laikytas „saugia teritorija“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi