Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.23 20:52

Patvirtinta antro Briuselio oro uosto savižudžio sprogdintojo tapatybė

Po išpuolių Briuselyje visoje Belgijoje vyksta didžiulio masto antiteroristinė operacija. Trečiadienį patvirtinta, kad sprogdintojas Malbeko metro stotyje buvo Khalidas El Bakraoui, o Briuselio oro uoste – jo brolis Ibrahimas El Bakraoui. Skelbiama, kad broliai susiję su pagrindiniu Paryžiaus žudynių organizatoriumi Salahu Abdeslamu. Antrasis savižudis, susisprogdinęs oro uoste, – Najimas Laachraoui. Kito su dviem savižudžiais buvusio vyro, oro uoste palikusio krepšį su didžiausiu sprogmeniu, kuris nedetonavo, vis dar ieškoma. Pasak Belgijos sveikatos ministrės Maggie De Block, per išpuolius žuvo31 žmogus , 300 buvo sužeisti, iš kurių 150 – vis dar ligoninėse. 

Atnaujinta 19:56: Patvirtinta, kad Najimas Laachraoui yra antrasis savižudis sprogdintojas Briuselio oro uoste, skelbia portalas RTBF. Dar vieno teroristo, norėjusio susiprogdinti antradienį Brisuelyje, belgų pareigūnai ieško toliau.

Najimas Laachraoui (iš kairės), Ibrahimas El Bakraoui (viduryje) ir dar neidentifikuotas įtariamasis. AFP/Scanpix nuotr.

Atnaujinta 18:58: Vienas iš savižudžių, susisprogdinusių Briuselyje, 2015-ųjų liepą buvo sulaikytas Turkijoje ir deportuotas, skelbia Turkijos prezidentas Tayyipas Erdoganas. Tačiau belgų žinybos jį paleido. Belgai esą, nepaisant turkų tarnybų perspėjimų, nenustatė vyro ryšių su džihadistais.

Atnaujinta 17:53: Belgų portalas RTBF skelbia, kad pareigūnai rado du laiškus, tačiau juose nėra minimas Salahas Abdeslamas. Laiškuose įvardijamas įkalintas „brolis“.

Atnaujinta 16:58: Kaip sakė Belgijos užsienio reikalų ministras Didier Reyndersas vietos televizijai TTBT, per išpuolius žuvo arba buvo sužeisti 40 šalių piliečiai.

Sprogdinimų aukomis tapo atvykėliai iš Britanijos, Kolumbijos, Ekvadoro, Portugalijos ir Jungtinių Valstijų, taip pat keli Europos Komisijos darbuotojai.

Atnaujinta 16:18: Belgijos karalius Philippe`as ir karalienė Mathilde atvyko į Zaventemo oro uostą, kur susitinka su saugumo pareigūnais. Kartu su Belgijos premjeru jie padėjo gėlių antradienį įvykusio pirmojo sprogimo vietoje.

Atnaujinta 16:00: Anksčiau buvo skelbta, kad kitą savaitę vyksiančios draugiškos rungtynės tarp Belgijos ir Portugalijos futbolo rinktinių atšauktos. Tačiau rastas sprendimas, ir jos visgi bus žaidžiamos. Rungtynių vieta iš Briuselio perkelta į Portugalijos miestą Leiriją. 

Atnaujinta 15:47: Trys Europos Komisijos darbuotojai buvo sužeisti per antradienio atakas, pranešė „Politico“. EK viceprezidentė Kristalina Georgieva patvirtino, kad trys darbuotojai sužeisti, tačiau nepateikė daugiau detalių apie jų sveikatos būklę.​

Atnaujinta 15:46: RTFB skelbia, kad oro uoste rasta dar viena sprogimo auka.

Atnaujinta 15:15: Anot Belgijos portalo dhnet.be, apieškotame bute Scharbeko rajone, iš kurio, kaip įtariama, teroristai vyko į Briuselio oro uostą, policija aptiko priemonių bombų gamybai: 15 kg sprogmenų, 150 acetono, 30 litrų vandenilio peroksido, detonatorių, lagaminą, pilną vinių ir varžtų, kitos įrangos sprogstamųjų įtaisų gamybai.

Atnaujinta 14:59: Belgijos policija toliau tęsia gyvo likusio bėglio paieškas Briuselio Anderlechto rajone.

Atnaujinta 14:51: Policija rado oro uoste susisprogdinusio I. El Bakraoui laišką, skelbia „The Telegraph“. „Nežinau, ką daryti. Slapstausi, žmonės manęs visur ieško, nebesu saugus. Jeigu delsiu, atsidursiu kalėjime“, – rašė jis.

„Aš nenorėjau galų gale atsidurti kameroje šalia jo“, – pridūrė prokuroras, cituodamas mirtininko žodžius. Manoma, kad laiške veikiausiai yra kalbama apie įtariamąjį dėl Paryžiaus teroro atakų Salahą Abdeslamą, kuris, kaip pranešama, buvo susijęs su I. El Bakraoui ir kuris buvo suimtas Belgijoje praėjusią savaitę.

Belgijos pareigūnai paliktą laišką įvardijo kaip testamentą. Jis rastas kompiuteryje, kuris buvo paliktas šiukšlių dėžėje Briuselyje.

Atnaujinta 14:50: Anot RTBF, Belgijos prokuroras nepatvirtino, kas yra vyras, kuris buvo antruoju savižudžiu sprogdintoju oro uoste.

Atnaujinta 14:39: RTBF skelbia, kad, pasak Belgijos federalinio prokuroro, trečiojo įtariamojo, atsakingo už ataką oro uoste, tapatybė nėra žinoma.

Atnaujinta 14:22: Belgijos federalinis prokuroras: atakų oro uoste ir metro metu žuvo 31 žmogus, sužeista – 270.

Atnaujinta 14:21: Belgijos federalinis prokuroras: trečiasis įtariamasis vis dar ieškomas.

Atnaujinta 14:13: Spaudos konferencijoje Belgijos federalinis prokuroras Fredericas Van Leeuwas patvirtino, kad N. Laachraoui nebuvo sulaikytas. Taip pat jis patvirtino, kad sprogdintojas metro buvo Khalidas El Bakraoui, o Briuselio oro uoste – Ibrahimas El Bakraoui.

Atnaujinta 13:29: Patvirtinta, kad saugumo sumetimais atšauktos kovo 29 dienai suplanuotos Belgijos nacionalinės futbolo komandos rungtynės su Portugalijos rinktine.

Atnaujinta 13:21: Kai kurie žiniasklaidos kanalai pradėjo atsiiminėti pranešimus, kad sulaikytas N. Laachraoui. Dhnet.be, kurie pirmieji paskelbė apie tai, dabar rašo, kad Anderlechte buvo sulaikytas vyras, tačiau jis – ne N. Laachraoui. „Politico“ taip pat rašo, kad jų šaltinis Belgijos vyriausybėje, kuris anksčiau patvirtino sulaikymą, dabar teigia, jog pareigūnai tik seka N. Laachraoui pėdomis ir artėja prie jo, tačiau dar nepagavo.​ Daugiau informacijos tikimasi sulaukti per spaudos konferenciją 13 val. vietos (14 val. Lietuvos) laiku. Apie ją pranešė Belgijos federalinis prokuroras.

Atnaujinta 13:14: Briuselyje tylos minute pagerbti žuvusieji per teroro išpuolius. Tuo tarpu Briuselio miesto valdžia paprašė šalies futbolo federacijos, kad ši saugumo sumetimais atšauktų kovo 29 dienai suplanuotas rungtynes su Portugalijos rinktine. Federacija pranešė, kad sprendimas bus priimtas po konsultacijų su pareigūnais. 

Reuters/Scanpix nuotr.

Atnaujinta 13:07: Briuselio oro uostas praneša, kad Zaventemo oro uostas neveiks ir ketvirtadienį.

Atnaujinta 12:34: Policija belgų transliuotojui RTBF patvirtino, kad Khalidas el Bakraoui susisprogdino Malbeke, o Brahimas  el Bakraoui – oro uoste.

Atnaujinta 12:25: Belgijos žiniasklaida cituoja teismo šaltinius, kurie patvirtino, kad suimtasis – tikrai įtariamasis N. Laachraoui.

Atnaujinta 12:18: Nepatvirtintų šaltinių duomenimis, vienas iš brolių El Bakraoui susisprogdino oro uoste, kitas – metro.

Atnaujinta 12:04: Kaip praneša „Sky News“, suimtas Briuselio teroro aktų įtariamasis N. Laachraoui. Jis sučiuptas Briuselio Anderlechto, esančio visai šalia Molenbeko, rajone. Prokurorai kol kas to nepatvirtino, tačiau tai paaiškėti turėtų 13 val Belgijos laiku rengiamoje spaudos konferencijoje.

Atnaujinta 11:40: Ketvirtadienio vidurdienį Briuselis tragiškus įvykius paminės tylos minute. 

Atnaujinta 11:36: Belgijos transliuotojas VTM praneša, kad uždarytas kelias A12 ties Willebroeku, nes buvo rastas įtartinas paketas

Atnaujinta 11:25: Eilė prie centrinės Briuselio stoties:

Lietuvos ambasadorius Belgijoje Gediminas Varvuolis sako, kad eantiems Briuselyje reikia klausytis teisėsaugos rekomendacijų bei vengti masinių susibūrimo vietų.

Biuselyje gyvenanti lietuvė Karolina Štelmokaitė laidoje „Labas rytas, Lietuva“ papasakojo, kad buvo visai šalia teroro įvykių.

Bombas susprogdino broliai El Bakraoui

Briuselio tarptautiniame oro uoste antradienį susisprogdinę du mirtininkai Belgijos žiniasklaidos buvo įvardyti kaip broliai Khalidas ir Brahimas el Bakraoui. Kaip praneša belgų portalas „La derniere heure“, trečiasis įtariamasis, kurio paieška vyksta trečiadienį, yra Najimas Laachraoui, kuris anksčiau buvo žinomas netikra tapatybe kaip Soufiane`as Kayalas.

Khalidas ir Brahimas el Bakraoui, „Sky News“ nuotr.

N. Laachraoui anksčiau buvo įvardintas kaip išpuolių Paryžiuje organizatoriaus Salaho Abdeslamo bendrininkas.

Soufiane`o Kayalo vardu buvo nuomojamas butas Ovelė mieste, netoli Namūro miesto Belgijos centrinėje dalyje, iš kur ir buvo planuojamos Paryžiaus atakos. Jis naudojo tą patį netikrą vardą ir rugsėjo 9-ąją kirsdamas Austrijos ir Vengrijos sieną, kai keliavo kartu su Salahu Abdeslamu ir Mohamedu Belkaidu.

Nacionalinis transliuotojas RTBF nurodė, kad broliai El Bakraoui buvo žinomi policijai dėl praeityje įvykdytų nusikaltimų, tačiau tie nusikaltimai nebuvo susiję su terorizmu.

REBF nurodė, kad Kh. El Bakraoui nuomojo butą, kuriame praėjusią savaitę policija surengė reidą per operaciją, kurios metu buvo sulaikytas Salahas Abdeslamas, vienas teroro išpuolių Paryžiuje sumanytojas.

Pareigūnai tebeieško trečio vyro, kuris oro uosto apsaugos kamerų vaizdo įrašuose matomas su broliais El Bakraoui.

Manoma, kad Khalidas taip pat nuomojo butą Belgijos pietiniame Šarlerua mieste, kuriame S. Abdeslamas ir kiti Briuselyje apsistoję „Islamo valstybės“ džihadistai pasiruošė lapkričio 13-osios atakoms Paryžiuje, nusinešusioms 130 žmonių gyvybių.

Vienas policijos šaltinis sakė naujienų agentūrai AFP, kad vidurinysis iš trijų vyrų, matomų oro uosto apsaugos kamerų vaizdo įraše prieš pat driokstelint dviem sprogimams, tikriausiai buvo Ibrahimas El Bakraoui.

Kituose trečiadienį paskelbtuose pranešimuose sakoma, kad vienas iš brolių galėjo būti susijęs su antradienį įvykdyta atskira ataka Briuselio centre esančioje Malbeko metropoliteno stotyje. Sprogdinimas nusinešė apie 20 žmonių gyvybių.

Belgijos policija anksčiau trečiadienį paskelbė prašymą suteikti informacijos apie du vyrus, kurie, kaip manoma, susisprogdino oro uoste.

Prabilo įtariamuosius teroristus į oro uostą atvežęs taksistas

Belgijos laikraštis HLN praneša, kad policijai prisistatė vienas taksistas, nurodęs, kad netyčia galėjo nuvežti sprogdintojus į oro uostą.

Pareigūnams jis sakė, kad mėgino padėti vyrams paimti jų krepšius, bet jam buvo nurodyta neliesti bagažo.

Įtariamus teroristus į oro uostą atvežusio taksisto informacija padėjo policijai Briuselio oro uoste ir viename bute Šarbeko rajone aptikti sprogmenų, skelbia „RIA Novosti“, remdamasi leidiniu „Derniere Heure“. Taksistas teigė, kad keleiviai norėjo pasiimti daugiau krepšių.

Pasak žiniasklaidos, taksistas į teisėsaugą kreipėsi po kelių valandų nuo teroristinio išpuolio. Jis papasakojo, kad atvežė įtartinus klientus į oro uostą, ir įsidėmėjo, kad keleiviai atsivežė ne du sprogusius krepšius, kurie matyti saugumo kamerų vaizdo įraše, bet daugiau. Tai padėjo policijai Briuselio oro uoste rasti ir trečią bombą. Ji buvo sunaikinta kontroliuojamu sprogimu.

Taksistas taip pat atskleidė, kad jo keleiviai norėjo pasiimti ir daugiau krepšių, bet taksistas nesutiko, nes automobilyje nebebuvo vietos. Policijos pareigūnams jis nurodė Briuselio Šarbeko rajone esančio buto adresą, iš kurio paėmė savo klientus. Apieškoję patalpą, pareigūnai joje aptiko dar vieną sprogstamąjį įtaisą, prikimštą vinių. Taip pat tame bute buvo aptikta cheminių medžiagų, skirtų sprogmenų gamybai, ir teroristinės grupuotės „Islamo valstybė“ vėliava.

Vaizdo kamerų įraše matyti, kaip pagrindinis šios atakos įtariamasis ramiai stumia vežimėlį šalia kitų dviejų vyrų, kurie, kaip manoma, buvo savižudžiai sprogdintojai, žuvę įvykio vietoje. Policija paskelbė šio asmens tarptautinę paiešką.

Vėliau policija oro uoste aptiko dar du nesprogusius įtaisus ir juos sunaikino.

Nukentėjo 40 šalių piliečiai

Antradienį per teroro aktus Briuselio oro uoste ir metro stotyje žuvę ir nukentėję žmonės – 40 šalių piliečiai. Tai pranešė Belgijos premjero pavaduotojas, užsienio ir Europos reikalų ministras Didieras Reyndersas.

„Šiuo metu turime duomenų apie žmones iš 40 įvairių šalių, – cituoja trečiadienį ministrą televizijos kanalas VRT. – Mes palaikome ryšį su visomis ambasadomis, bet labai sunku identifikuoti žuvusiuosius, ypač sprogimo metropolitene aukas“.

Pirmoji auka įvardinta

Teisėsauga įvardijo pirmosios Briuselio teroristinių atakų aukos tapatybę. Tai 37 metų Peru pilietė Adelma Marina Tapia Ruiz, skelbia ibtimes.co.uk.

Anot naujienų agentūros AFP, Belgijos sostinėje moteris gyveno pastaruosius šešerius metus. „Jie atėmė iš jos viską, ką ji norėjo nuveikti per savo gyvenimą“, - žurnalistams sakė jos vyras Fernando Tapia.

Peru užsienio reikalų ministerija patvirtino Tapios Ruiz tapatybę. Manoma, kad per teroristinius išpuolius, surengtus Briuselio Zaventemo oro uoste ir Malbeko metro stotyje, taip pat buvo sužeista viena iš jos ketverių metų dukrelių dvynių.

Perspėja dėl tolimesnių atakų

Kas sukėlė sprogimą centrinėje miesto metro stotyje, tiksliai nežinoma, tačiau atsakomybę prisiėmusi „Islamo valstybė“ tikina, kad tai taip pat padarė mirtininkas. Nuo trečiadienio Belgijoje skelbiamas trijų dienų gedulas, šalyje išlieka aukščiausio lygio terorizmo pavojus. Nedirbs Europos Sąjungos institucijos, Zaventemo oro uostas lieka uždarytas, tačiau dalis viešojo transporto Briuselyje vėl veiks, mokyklos turėtų dirbti įprastai. Išpuoliai Briuselyje surengti praėjus keturioms dienoms po to, kai čia sulaikytas pagrindinis Paryžiaus atakų įtariamasis Salahas Abdeslamas.

Po išpuolių Briuselyje JAV valstybės departamentas teigia, kad teroristinės grupės toliau planuoja atakas Europoje. Esą jų taikiniu greitu metu gali tapti sporto renginiai, turistinės vietos, restoranai bei transporto infrastruktūros. Kai kurios šalys jau ėmėsi papildomų saugumo priemonių. Tarp jų – Didžioji Britanija, Prancūzija, Nyderlandai, Vokietija bei Ispanija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi