Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.21 16:06

Pradėtas skaityti N. Savčenko teismo nuosprendis

Ukrainietės lakūnės Nadijos Savčenko teisme, kurį Vakarai vadina politiniu teatru, pirmadienį buvo pradėtas skaityti nuosprendis. Pirminiai žiniasklaidos pranešimai teigė, kad N. Savčenko jau pripažinta kalta, tačiau vėliau keli šaltiniai patikslino, kad žiniasklaida paskubėjo, o dabar yra skaitomas nuosprendis. Galutinį nuosprendį N. Savčenko išgirs antradienį.

N. Savčenko kaltinama sąmoningai prisidėjusi prie dviejų Rusijos žurnalistų nužudymo netoli Luhansko ir tuo, kad demonstruoja akivaizdžią neapykantą kalbantiems rusiškai.

N. Savčenko advokatas pateikė teismui pokalbių telefonu įrašus, kurie įrodo, kad ji buvo pagrobta prorusiškų separatistų dar prieš mirštant Rusijos žurnalistams. Tačiau šie įrodymai neturėjo jokios galios.

Klausydamasi nuosprendžio, Ukrainos parlamento narė N. Savčenko šypsojosi. Prokurorai reikalauja jai skirti 23 metus kalėjimo, o N. Savčenko advokatas neslepia, kad teismas skirs jai „kelių dešimtmečių“ trukmės bausmę.

Pirminiai šaltiniai teigė, kad N. Savčenko jau pripažinta kalta, tačiau BBC aiškina, jog žiniasklaida paskubėjo, kol kas N. Savčenko galutinio verdikto neišgirdo. 

N. Savčenko taip pat kaltinama nelegaliai kirtusi Rusijos sieną, tačiau pati lakūnė visus kaltinimus neigia ir sako, kad buvo pagrobta ir slapta atgabenta į Rusijos Federacijos teritoriją.

Ukrainos didvyre tapusi moteris teigia, kad pradės dar vieną bado akciją ir atsisakys maisto bei vandens. Ji taip pat neketina skųsti šio nuosprendžio Aukščiausiajam Teismui, o tai, pasak jos advokato, užkirstų kelią vėliau nuosprendį apskųsti Europos Žmogaus Teisių Teismui.

Advokatas taip pat pridūrė, kad ukrainietė supranta, ką daro, ir jai viskas buvo paaiškinta.

N. Savčenko teismas sulaukė didelio pasaulio dėmesio, viešus reikalavimus ją paleisti išplatino daugelis lyderių: Jungtinių Valstijų viceprezidentas Joe Bidenas, valstybės sekretorius Johnas Kerry, Europos Sąjungos užsienio politikos koordinatorė Federica Mogherini, o Jungtinių Valstijų ambasadorė Jungtinėse Tautose Samantha Power teigė, kad visas šis procesas yra farsas.

Kai buvo pradėtas skaityti nuosprendis, Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo „Twitter“ paskyroje paskelbė, kad „Rusija pasirinko būti kitoje teisingumo pusėje ir visi, kurie dalyvauja šiame farse, turi atsakyti už savo veiksmus.“

N. Savčenko galutinį teismo nuosprendį ir bausmę išgirs antradienį, tačiau ukrainietė tikisi, kad, kai šis procesas baigsis ir jeigu ji neapskųs jo, bus grąžinta Ukrainai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi