Naujienų srautas

Pasaulyje2016.03.21 08:59

B. Obama: JAV ir Kubai atsiveria istorinė galimybė

JAV prezidentas Barackas Obama sekmadienį pasveikino neseniai vėl Havanoje atidarytos Amerikos ambasados darbuotojus, girdamas istorinę galimybę užbaigti Šaltojo karo laikų priešiškumą su Kuba.

„1928 metais prezidentas Calvinas Coolidge`as atplaukė šarvuotlaiviu; jis užtruko tris dienas, kad čia atkeliautų. Aš užtrukau tik tris valandas, – sakė B. Obama, tapęs pirmuoju per pastaruosius 88 metus JAV vadovu, aplankiusiu komunistų valdomą salą. – Tai istorinis vizitas ir istorinė galimybė.“

Planuota, kad šis susitikimas įvyks prie ambasados, bet dėl lietaus priėmimą teko surengti šalimais esančiame viešbutyje.

Ambasada buvo iš naujo atidaryta rugpjūtį, po pusantrų metų trukusių slaptų derybų, per kurias abi šalys susitarė atkurti diplomatinius santykius.

„Turėdami JAV ambasadą galime daug veiksmingiau pristatinėti savo vertybes, savo interesus ir veiksmingiau suprasti Kubos žmonėms rūpimas problemas“, – pabrėžė B. Obama.

Jis taip pat gyrė atstovybės darbuotojus už jų atliktą didelį darbą, ypač atkreipdamas dėmesį į tris Kubos piliečius, kurie daug metų dirbo ankstesniame JAV interesų skyriuje.

„Žinau, kad pastarieji septyni mėnesiai buvo gana užimti, – sakė B. Obama. – Visa tai vyksta dėl jūsų. Kiekvieną dieną jūs vis labiau suartinate JAV ir Kubą.“

Kritikai: B. Obama nuolaidžiauja režimui

„Kaip tu, Kuba?“, – paklausė istorinį vizitą saloje pradėjęs Jungtinių Valstijų prezidentas, bet kritikai iškart pastebėjo, kad, kitaip negu Popiežiaus ar kitų svečių, jo nepasitiko prezidentas Raulis Castro. Pirmadienį laukia prezidentų derybos, bet Barackas Obama ignoruos vyresnįjį brolį Fidelį Castro. Kritikai sako, kad B. Obama nuolaidžiauja, ir mainais negauna jokių reformų pažadų. Havana ne tik reikalauja nesikišti į vidaus politiką, bet prieš pat B. Obamai atvykstant vėl išvaikė disidenčių demonstraciją ir dalį jų suėmė.

Antradienį Baltųjų rūmų vadovas su disidentais susitiks, bet kritikai garsiai kalba, kad jis taip skuba būti įrašytas į istoriją, kad nuolaidžiauja režimui ir nieko nereikaluaja mainais.

„Komunizmas dar niekam neatnešė nieko gero. Jis turi mesti iššūkį režimui: jei norite eiti pirmyn su mumis ir normalizuoti santykius, turite daryti tai ir tai. O jie turi leisti tai pasakyti, ir transliuoti Kubos tautai“, – sako buvęs JAV patikėtinis Kuboje Jamesas Carsonas.

Antradienį, kai istoriniame teatre B. Obama sakys kalbą, kad Kubos likimas – jos žmonių rankose, valstybinė televizija rengia transliaciją, bet pirmadienį žurnalistai negalės užduoti klausimų po B. Obamos derybų su prezidentu Rauliu Castro. Šis vėliau dar rengs ir valstybinę vakarienę, bet su revoliucijos lyderiu Fideliu Castro B. Obama nesusitiks. Baltieji rūmai neslepia, kad pokyčiams reikės laiko, bet, kai pagrindiniai respublikonų kandidatai į prezidentus žada suartėjimą atšaukti, Obama skuba įtvirtinti jį tiek, kad taptų nebeapgręžiamas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi