Pasaulyje

2016.03.21 07:05

Rusijoje bus skelbiamas nuosprendis Ukrainoje pagrobtai savanorei N. Savčenko

Teismas Rusijoje pirmadienį skelbs nuosprendį Ukrainoje pagrobtai savanorei Nadijai Savčenko, jau kelis kartus skelbusiai bado streiką dėl kaltinimų, kuriuos ir ji, ir Vakarai laiko pramanytais. Kremlius kaip kišimąsi į teismų reikalus atmetė ir Jungtinių Valstijų prezidento, ir Europos Sąjungos raginimus paleisti daugelio misijų veteranę, bet Ukrainos vadovas pareiškė pasirengęs iškeisti ją į sučiuptus Rusijos atstovus. Todėl advokatas siekia, kad nuosprendis įsigaliotų kuo greičiau ir atsivertų durys mainams.

Teisingumas rusiškai – po pusės metų parodomojo proceso pirmadienį nedidelio Rusijos miestelio Donecko teismas pradės dvi dienas skelbti nuosprendį Ukrainos sraigtasparnio lakūnei Nadijai Savčenko, kurią šalies prezidentas paskelbė didvyre ir kuri jau nelaisvėje tapo Ukrainos parlamento bei Europos Tarybos nare, taigi turi tarptautinę neliečiamybę.

Niekas neabejoja, kad 34-erių savanorė, vienintelė moteris tarp pusantro tūkstančio kadaise į Iraką pasiųstų Ukrainos karių, bus pripažinta kalta. Oro pajėgose pasiėmusi atostogų ir prisijungusi prie savanorių bataliono, ji užpernai pagrobta netoli Luhansko, neteisėtai pervežta į Rusiją ir atiduota jos saugumui. N. Savčenko gresia iki 23-ejų metų kalėjimo, esą ji koregavo minosvaidžių ugnį, kai žuvo du Rusijos televizijos darbuotojai.

Teisėjai čia klauso ne įrodymų, o užsakymo, nes įrodymai, tarp jų – ir telefono tinklų duomenys, aiškiai rodo, kad ji jau buvo separatistų nelaisvėje likus valandai iki žurnalistų žūties. Bet advokatas sako, kad dabar nesvarbu, kiek kalėjimo metų skirs teisėjai, nes įsiteisėjus nuosprendžiui, darbo galės imtis politikai.

„Suprantama, kad jos klausimas vienaip ar kitaip bus išspręstas, tai yra, ją paleis anksčiau negu baigsis bet kuris iš šių terminų. Todėl mums svarbiausia, kad nuosprendis įvyktų, kad jis imtų galioti. Tai yra, skundo neteiksime, tai Nadeždos Savčenko sprendimas“, – komentuoja N. Savčenko advokatas Ilja Novikovas.

Ukrainos vadovas pareiškė, kad gali ją išmainyti. Kijevas laiko du Rusijos karius, bet Maskva jų išsižadėjo, o ir kitų ukrainiečių Rusijoje laikoma nuo keliolikos iki kelių dešimčių, keliems garsiems aktyvistams jau skirtos dešimčių metų kalėjimo bausmės. Tad neaišku, ar Kremlius imsis mainų, nebent nuspręstų, kad byla virsta rimtu dirgikliu santykių su Vakarais normalizavimui po tariamo pasitraukimo iš Sirijos.

 „Jei klausiate, ar įmanomas apsikeitimas, norėčiau čia pirmą kartą pasakyti kaip prezidentas, besinaudojantis konstitucine teise, sakau „taip“. Esu pasirengęs mainams, kad Nadija Savčenko galėtų grįžti namo“, – teigia Ukrainos prezidentas Petro Porošenko.

Teismui rodžiusi atvirą panieką ir kurį laiką nuvežta į psichiatrijos kliniką, N. Savčenko ne kartą skelbė bado streiką, o kovo pradžioje beveik savaitę negėrė ir vandens, bet kai kažkas Rusijoje suklastojo P. Porošenkos parašą ir įtikino streiką sušvelninti, taip ir padarė. Kijevas ir jo rėmėjai, tarp jų Lietuva, ragina Europos Sąjungą įvesti sankcijas dešimtims Rusijos pareigūnų, susijusių su byla. Prezidentas Barackas Obama prieš savaitę prašė Vladimiro Putino ją paleisti, nesėkmingai, bet N. Savčenko advokatas sako, kad žinia apie pasaulio paramą galbūt įtikins ją nebadauti, kad sulauktų grįžimo į tėvynę.