Pasaulyje

2016.03.20 22:21

Tyrėjai: Paryžiaus atakų įtariamasis S. Abdeslamas norėjo susisprogdinti prie stadiono

BNS, LRT.lt 2016.03.20 22:21

Sučiuptas bėglys Salahas Abdeslamas planavo susisprogdinti prie Prancūzijos nacionalinio stadiono per Paryžiaus teroro atakas, bet persigalvojo, šeštadienį nurodė vienas prokuroras, kai vienas iš ieškomiausių žmonių Europoje buvo apkaltintas „teroristiniu nužudymu“ dėl savo vaidmens lapkritį įvykdytame išpuolyje.

Pasak Belgijos užsienio reikalų ministro Didiero Reynderso, Briuselyje saugumo operacijų metu aptikta daugybė ginklų ir išaiškinti nauji teroristų tinklai, praneša BBC.

„S. Abdeslamas rengėsi naujam išpuoliui Briuselyje. Mes radome daug ginklų, kaip kurie ypač galingi, bei naujų, su juo susijusių tinklų“, – sakė D. Reyndersas.

Pasak Belgijos užsienio reikalų ministro, įtariamųjų sąrašas nuo lapkričio mėnesio nuolat ilgėja. Šiuo metu žinoma apie 30 su Paryžiaus išpuoliu susijusių asmenų, neabejojama, kad jų yra daugiau.

S. Abdeslamas, kuris buvo sučiuptas po to, kai buvo pašautas į koją penktadienį per dramatišką policijos reidą Briuselyje, buvo taip pat apkaltintas Belgijos pareigūnų dėl priklausymo teroristų grupuotei. Po to jis buvo išvežtas iš Briuselio į griežčiausio apsaugos režimo kalėjimą šiaurės vakariniame Briugės mieste.

Įtariamasis bendradarbiauja su pareigūnais, bet jis ketina priešintis planuojamai ekstradicijai į Prancūziją, sakė jo advokatas Svenas Mary.

Paryžiaus prokuroras Francois Molinsas sakė, kad S. Abdeslamas tardytojams pasakojo iš pradžių „norėjęs susisprogdinti“ prieš nacionalinio stadiono „Stade de France“, bet galiausiai persigalvojo.

F. Molinso pažymėjo, kad tą pareiškimą reikėtų „vertinti atsargiai“, nes jis kertasi su faktu, jog tą vakarą S. Abdeslamas buvo užfiksuotas Prancūzijos sostinės 18-ame rajone, tapusiame vienu iš taikinių per lapkričio 13 dieną surengtas atakas. Per tas atakas žuvo iš viso 130 žmonių; atsakomybę dėl jų prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS).

18-ame rajone didesnių aukų pavyko išvengti, nes atakos buvo sutelktos Paryžiaus rytinėje dalyje, įskaitant koncertų rūmus „Bataclan“, kur buvo nužudyti 90 žmonių.

Praėjus kelioms dienoms po tų atakų, viename Paryžiaus rajone, kuriame, kaip buvo nustatyta pagal mobiliojo telefono signalus, lankėsi S. Abdeslamas, buvo rastas mirtininko sprogdintojo diržas.

S.  Abdeslamas neišvengiamai bus išduotas Prancūzijai

Įtariamas Paryžiaus atakų dalyvis Salahas Abdeslamas sekmadienį atsibudo už grotų, praleidęs pirmąją naktį kalėjime po to, kai jam buvo pateikti kaltinimai dėl „teroristinio nužudymo“, susiję su jo vaidmeniu organizuojant didžiausią kada nors Prancūzijos teritorijoje įvykdytą teroro ataką.

S. Abdeslamas buvo sučiuptas penktadienį per policijos reidą Briuselyje, per kurį jis buvo pašautas į koją. Įtariamasis sakė tardytojams, kad per lapkričio 13-osios atakas planavo susisprogdinti prie Prancūzijos nacionalinio stadiono „Stade de France“, bet paskutinę minutę persigalvojo.

Jis laikomas Briugės kalėjimo „individualaus ir specialaus apsaugos režimo“ sparne, kuris buvo pastatytas 2008 metais kalinti žmonėms, kurie laikomi galinčiais mėginti pabėgti arba kelia ypatingų rūpesčių dėl savo elgesio, sakė tos įstaigos atstovė.

S. Abdeslamas bendradarbiavo su pareigūnais, jis planuoja priešintis planuojamai ekstradicijai į Prancūziją, sakė jo advokatas Svenas Mary.
Prancūzijos teisingumo ministras Jeanas-Jacques'as Urvoas (Žanas Žakas Irvas) šeštadienį sakė, kad Belgija perduos S. Abdeslamą Prancūzijai per ne ilgesnį negu trijų mėnesių laikotarpį.

„Galutinis sprendimas ... turėtų būti priimtas per 60 dienų nuo jo arešto – arba 90 dienų, jeigu jis pateiks apeliaciją“, – sakoma J.-J.Urvoas pranešime.

S. Abdeslamo priešinimasis ekstradicijai gali užvilkinti šį procesą, bet neužkirs kelio perduoti jį prancūzų pareigūnams, nes bus vadovaujamasi Europos arešto orderiu, kuris buvo specialiai sukurtas, kad paspartintų ekstradicijos bylų nagrinėjime, sakė teisės ekspertai.

Paryžiaus prokuroras Francois Molinsas per spaudos konferenciją Paryžiuje irgi patvirtino, kad S. Abdeslamo atsisakymas „proceso neparalyžiuoja, tik jį pailgina. Sprendimas ... bet kokiu atveju bus priimtas per 90 dienų“.