Pasaulyje

2016.03.18 23:59

Pentagono vadovas: Rusijos grėsmė – didžiausia

JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris Rusiją pavadino svarbiausia karine grėsme JAV. Jis paskelbė, kad Rusija aktyviai siekia bauginti Baltijos šalis ir, žvangindama branduoliniais ginklais, pakerta pasaulinį stabilumą, todėl NATO perrašo planus ir imasi atgrasymo. A. Carteris taip pat pareiškė, kad Pentagonas rengiasi kariauti su pažangiausiomis varžovėmis, o ne vien su menkai ginkluotais Artimųjų Rytų kovotojais. 

Dėl to ketinama svarstyti Baltųjų rūmų siūlymą kitąmet keturis kartus padidinti Europos gynybai skiriamas lėšas. Jei jis būtų priimtas, tai vienose, tai kitose priešakinėse NATO sąjungininkėse turėtų būti dislokuota apie 4 tūkst. papildomų JAV karių.

Karinio biudžeto didinimą dar turės patvirtinti parlamentarai, o kalbėdamas senatoriams Pentagono vadovas be Rusijos grėsmės paminėjo Kinijos agresyvumą, Šiaurės Korėjos branduolinę programą, Irano veiklą ir teroristų kėslus. Tačiau kovai su teroristine grupuote „Islamo valstybė“ prašoma tik pusantro karto daugiau.

„Du iššūkiai atspindi grįžimą prie didžiųjų valstybių konkurencijos. Vienas – Europoje, kur imamės stipraus ir subalansuoto požiūrio, kad atgrasytume Rusiją. Ketvirtį amžiaus mums nereikėjo tam skirti rimtos gynybos investicijų dalies, bet dabar reikia. Kitas iššūkis – Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, kur Kinija kyla, ir tai normalu, bet elgiasi agresyviai, o tai jau yra nenormalu“, – teigė JAV gynybos sekretorius.

Politinis galingiausios pasaulio kariuomenės vadovas sako, kad atgrasant pažangiausius varžovus dabar svarbiausia jiems įrodyti, kad jei pradėtų konfliktą, pasigailėtų.

„Savo biudžetu, savo pajėgumais, savo pasirengimu ir savo veiksmais turime būti ir būsime pasirengę labai pažangiam, vadinamajam viso spektro priešui. (...) Kai kuriais atvejais jie siekia sukurti ginklų ir karybos būdų tikslams pasiekti greičiau negu, jų manymu, sugebėtume atsakyti“, – teigia A. Carteris.

Tiesa, JAV gynybos sekretoriaus perspėjimai aštriai skiriasi nuo jo vadovo – JAV prezidentas Barackas Obama Rusiją tebevadina tik regionine galybe, nors ir pripažįsta, kad nuo jos nedera nuleisti akių.

Prieš porą savaičių interviu žurnalui „Atlantic“ B. Obama menkino prezidentą Vladimirą Putiną, esą ne jis, o JAV nustato pasaulinę dienotvarkę bei kartojo, kad neverta pasiduoti Kremliaus kuriamai galios iliuzijai.

Dar 2015 metų vasarą ir Amerikos kariuomenės vadas, ir atskirų jos rūšių vadai, visi kaip vienas, Rusiją taip pat minėjo kaip pagrindinę grėsmę, bet sulaukė kritikos, kad be reikalo pučia Maskvos burbulą.