Pasaulyje

2016.03.17 14:58

Sirijos kurdai prabilo apie nepriklausomybę

15min.lt 2016.03.17 14:58

Sirijos kurdų lyderiai artimiausiu metu turėtų paskelbti apie federalinio regiono sukūrimą šalies šiaurėje. Šis žingsnis jau piktina Jungtines Amerikos Valstijas, besistengiančias išlaikyti trapų paliaubų susitarimą, skelbia Laisvosios Europos Radijas.

Kurdų pajėgos yra viena iš veiksmingiausių jėgų kovoje su „Islamo valstybe“, tačiau Sirijos kurdų valstybingumo siekis gerokai pykdo Turkiją, kuri patiria vis didesnių problemų su kurdų mažuma ir baiminasi dėl sienų apsaugos rizikos.

Sirijos kurdai apie šį žingsnį paskelbė po to, kai jų lyderiai nebuvo pakviesti į derybas Ženevoje (Šveicarijoje), kur įvairios Sirijos konflikto pusės tarėsi dėl interesų derinimo ir paliaubų.

Demokratinės vienybės partijos atstovas Nawafas Khalilas teigė, kad jo atstovaujamas politinis judėjimas nori ne atskiros kurdų valstybės, o Sirijos federalizacijos proceso, kuriame būtų sukurtas šiaurinis regionas, užtikrinsiantis kurdų, arabų ir turkmėnų teises.

Pasak N. Khalilo, ketvirtadienį paskelbtas federacinis regionas vadinsis Rožava – Šiaurės Sirija. Rožava (pažodžiui – Vakarai) yra istorinis kurdiškas regionas, apimantis tris Sirijos šiaurinius anklavus (kantonus): Džaziros, Kobanės ir Afrino.

Istoriškai kurdai Rožavą taip pat laiko viena iš keturių Didžiojo Kurdistano dalių. Be Rožavos (Vakarų Kurdistano), Didysis Kurdistanas dar apima Turkijos rytines ir pietrytines dalis (Šiaurės Kurdistaną), šiaurinį Iraką (Pietų Kurdistaną) ir šiaurės vakarų Iraną (Rytų Kurdistaną).

JAV valstybės departamentas trečiadienį pareiškė, kad jis nepripažins jokių savavališkų sprendimų, o federalizacijos procesą siūlo aptarti derybų būdu.

„Mes aiškiai pasakėme, kad nepripažinsime jokių savivaldžių autonomijos zonų Sirijos viduje“, – pabrėžė valstybės departamento atstovas Markas Toneris.

Būtinybę išsaugoti Sirijos teritorinį vientisumą pabrėžė ir Basharo al-Assado režimo atstovai.

„Mes kalbamės apie Sirijos vientisumo išsaugojimą“, – sakė Basharas al-Jaafari. „Rizikingas atskirų darinių kūrimas tarp sirų būtų visiška nesėkmė“, – pridūrė jis.